Cesarskie cięcie negatywnie wpływa na zdrowie dzieci

Dzieci, które przychodzą na świat przez planowane cesarskie cięcie, są bardziej narażone na choroby – podają brytyjscy naukowcy. Nie dotyczy to jednak noworodków, które rodzą się przez tak zwaną cesarkę ratunkową.

Naukowcy ze Szkocji wzięli pod lupę dane dotyczące dzieci urodzonych jako pierwsze w rodzinie z ostatnich piętnastu lat i przeanalizowali ich historię chorób. Okazało się, że te z nich, które przyszły na świat przez planowane cesarskie cięcie, miały więcej problemów ze zdrowiem niż te, których mamy zaczęły rodzić drogami i siłami natury, ale w trakcie porodu wystąpiły komplikacje i lekarze musieli zastosować cięcie cesarskie.

7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu
7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu [7 zdjęć]

Wiele kobiet obawia się porodu, a zwłaszcza cierpienia z nim związanego. Okazuje się jednak, że można...

zobacz galerię

Zobacz film: "Powikłania cesarskiego cięcia"

Badania te mogą odbić się szerokim echem w Polsce, gdzie cesarskie cięcie, mimo wielu wad, nadal jest bardzo popularne. Zgodnie z prawem powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy są do tego wskazania medyczne.

I tak, lekarz po przeprowadzeniu obszernego wywiadu z kobietą, może zdecydować o planowanej cesarce wtedy, gdy stwierdzi: nieprawidłowe położenie płodu (najczęściej położenie poprzeczne lub pośladkowe) lub jego wady, niewspółmierność płodowo-miednicową (występuje, gdy kobieta ma wady miednicy lub płód jest zbyt duży w stosunku do niej), zbyt cienką bliznę po poprzednim takim zabiegu. Cięcie cesarskie (CC) wykonuje się także wtedy, gdy kobieta ma wskazania pozapołożnicze, np. zaawansowaną wadę wzroku, problemy z sercem.

Zabieg ten można wykonać także interwencyjnie, gdy poród naturalny zostaje zakłócony przez komplikacje.

Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, liczba wykonywanych cięć cesarskich nie powinna przekraczać 15 procent wszystkich porodów. Tymczasem w Polsce wskaźnik ten w 2014 roku wyniósł 41 procent.

W Polsce wiele kobiet, bojąc się bólu, jaki towarzyszy porodowi oraz mając w pamięci zasłyszane koszmarne historie znajomych kobiet, namawia lekarza do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Niektóre z przyszłych mam proszą swojego ginekologa-położnika o wykonanie tego zabiegu, ponieważ boją się powikłań okołoporodowych: niedotlenienia dziecka, krwotoku wewnątrzmacicznego, urazów. Są to sytuacje bardzo rzadkie, ale realne. Lekarze nierzadko ulegają i zabieg wykonują. Jeśli kobieta rodzi w szpitalu prywatnym, wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Jeśli dzieje się placówce publicznej, o oficjalnych opłatach nie może być mowy, jednak dowiedzenie się, ile to kosztuje nieeoficjalnie, nie stanowi większego problemu.

Cesarskie cięcie negatywnie wpływa na zdrowie dzieci
Cesarskie cięcie negatywnie wpływa na zdrowie dzieci (Źródło: 123rf)

O ile zrozumiały jest powód, o tyle warto zastanowić się czy warto ryzykować zdrowiem dziecka.

Naukowy z Wielkiej Brytanii jednoznacznie wskazują, że planowane cięcie cesarskie przyczynia się do częstszego wystąpienia późniejszych chorób u dzieci. Chodzi o to, że podczas porodu drogami natury rodzący się niemowlak ma kontakt z "dobrą" florą bakteryjną matki. A to pomaga rozwinąć jego system immunologiczny, który odpowiada za odporność organizmu na różne infekcje.

Badacze dodają jednocześnie, że wszystkie noworodki rodzone przez CC obciążone są większym ryzykiem zachorowań na astmę i częściej przebywają w szpitalach niż te rodzone drogami natury.

Ale z kolei dzieci rodzone przez cięcie interwencyjne, czyli wykonywane w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia matki lub dziecka, charakteryzowały się o 35 procent mniejszym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1 niż noworodki, które przyszły na świat przez planowane cięcie cesarskie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.