Trwa ładowanie...

Ból piersi przy karmieniu

Ból piersi przy karmieniu dziecka może wynikać z nieprawidłowego przystawiania maluszka do piersi. Bolesność piersi zazwyczaj stanowi sygnał zbliżających się problemów zdrowotnych. Kobieta odczuwa niepokojące zmiany w swoich piersiach, ma uczucie ich pełności. Piersi stają się nabrzmiałe, opuchnięte, bolesne, czerwone, bardzo wrażliwe na dotyk. Zmiany w piersiach pojawiają się naturalnie około drugiego-czwartego dnia po porodzie. Kiedy jednak bolesność piersi utrzymuje się dłużej, uniemożliwiając normalne karmienie maluszka, pora udać się do lekarza. O czym może świadczyć ból piersi podczas karmienia?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Zapalenie piersi"

1. Przyczyny bólu piersi podczas karmienia

Ból piersi może świadczyć o wielu różnych nieprawidłowościach i chorobach. Jedną z takich dolegliwości jest nawał pokarmu. Zbyt duża ilość pokarmu w piersiach może wynikać z faktu, że dziecko nie było dotychczas wystarczająco często przystawiane do piersi. Oprócz nabrzmiałych piersi u kobiety może pojawić się gorączka. Często podwyższona temperatura ciała i napuchnięte piersi są interpretowane jako zapalenie piersi. Nie jest to jednak często prawidłowe rozpoznanie, gdyż infekcja piersi zwykle nie rozwija się jednocześnie w obu piersiach, tylko w jednej i rzadko kiedy pojawia się na czwarty dzień po urodzeniu dziecka. Nabrzmiałych piersi nie powinno leczyć się antybiotykami, gdyż wzrasta ryzyko zachorowania w późniejszym czasie na infekcje grzybicze brodawek sutkowych. Zapalenie piersi oznacza najczęściej bakteryjną infekcję części lub całej piersi. Pierś staje się wówczas twarda, spuchnięta, zaczerwieniona i bolesna. Kiedy objawy utrzymują się dłużej niż dwie doby, należy rozpocząć antybiotykoterapię. Zapalenie piersi nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z naturalnego karmienia dziecka. Warto kontynuować karmienie maluszka zdrową piersią.

Bolesność piersi może oznaczać też nawał pokarmu. Jak sobie wówczas radzić? Najlepiej jak najczęściej przystawiać do piersi małego brzdąca i uciskać delikatnie pierś, by poprawić spływ mleka. Często ssący pierś niemowlak sprawia, że napięcie w piersiach stopniowo zmniejsza się. Ból piersi pozwalają uśmierzyć nieco ciepłe okłady, które ułatwiają wypływanie pokarmu. Po karmieniu z kolei warto zastosować zimne kompresy, które zmniejszą obrzęk piersi. Inni doradzają, by zamiast kompresów, przykładać do piersi liście zielonej kapusty. Czasami jednak ból piersi jest tak silny, że domowe sposoby nie wystarczą. Trzeba wtedy sięgnąć po środki przeciwbólowe typu ibuprofen, które wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a ponadto nie mają skutków ubocznych dla dziecka. Jeżeli obrzęk piersi nie zmniejsza się, a maluch nie chwyta brodawki, należy odciągnąć pokarm, np. za pomocą laktatora. Odciągnięty pokarm można podać na łyżeczce, za pomocą zakraplacza, palca albo z kieliszka. Nie warto stosować butelki.

Ból piersi podczas karmienia może wynikać również z bolesności samych brodawek sutkowych. Bolesność brodawek w pierwszych tygodniach po porodzie prawie zawsze oznacza nieprawidłowe przystawianie noworodka do piersi. Ból brodawek może wynikać też ze zbyt wczesnego podawania dziecku smoczka, które może przygryzać sutek tak, jak smoczek. Inne przyczyny boleści brodawek to opóźniony początek karmienia piersią albo obrzęki piersi i zbyt płaskie brodawki, których dziecko nie jest w stanie uchwycić. Ból piersi przy karmieniu czasami wynika z wyprysku wokół brodawek, który najczęściej pojawia się około drugiego albo trzeciego miesiąca po porodzie. Inne źródło bolesności piersi to pęcherze na koniuszku brodawki sutkowej, które powstają wskutek zablokowania przewodów mlecznych. W takim przypadku konieczny jest zabieg, polegający na likwidacji pęcherza i udrożnieniu kanału mlekowego. Ponadto, twardość i bolesność piersi może stanowić konsekwencję ropienia piersi. Ropny guzek piersi najczęściej powstaje wskutek nieprawidłowego leczenia zapalenia piersi. Ropień piersi wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego, polegającego na otwarciu ropnia i drenażu.

Następny artykuł: Dziecko gryzie pierś

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.