Trwa ładowanie...

Cesarskie cięcie a karmienie piersią

Avatar placeholder
21.11.2022 10:53
Cesarskie cięcie a karmienie piersią
Cesarskie cięcie a karmienie piersią (123rf)

W przypadku cesarskiego cięcia na początku laktacja może być znacznie mniejsza, ponieważ maluch jest po raz pierwszy przystawiany do piersi później niż w przypadku porodu naturalnego. Jeśli mama czuje się już na siłach, wtedy maluch zaczyna ssać, a pokarm będzie produkowany w większych ilościach. Należy wiedzieć, że bez względu na rodzaj porodu każda kobieta ma pokarm, ale jest on w różnych ilościach i w różnej jakości.

spis treści

1. Czy po cesarskim cięciu jest w piersiach pokarm?

Rodzaj porodu nie ma wpływu na obecność mleka w piersiach mamy, ponieważ jego produkcja zaczyna się już około 16. tygodnia ciąży. Większa produkcja i wypływanie mleka zaczyna się w chwili pojawienia się dziecka na świecie, a jest to spowodowane brakiem łożyska w macicy, a nie typem porodu.

Po cesarski cięciu również piersi produkują pokarm
Po cesarski cięciu również piersi produkują pokarm (123RF)
Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Po narodzinach, w organizmie mamy zaczyna się wydzielanie dwóch hormonów:

prolaktyny, która odpowiada za pojawienie się mleka w piersiach; • oksytocyny odpowiedzialnej za wypływanie pokarmu.

Ich poziom jest regulowany przez noworodka, ponieważ drażni sutki mamy poprzez ich ssanie. Dlatego jest tak ważne, aby maluch był przystawiony do piersi już w pierwszej godzinie po urodzeniu. Niestety, dużo zależy od zastosowanego znieczulania. Najdłużej należy czekać, jeśli było zastosowane znieczulenie ogólne, czyli pod pełną narkozą.

Każde opóźnienie karmienia powoduje przyhamowanie produkcji pokarmu, ale nie wolno się poddawać i należy uzbroić się w cierpliwość. Zaraz po urodzeniu noworodek nie odczuwa jeszcze dużego głodu, dlatego nie trzeba się stresować, że pokarmu jest mało. Po porodzie z piersi wypływa tzw. siara, która jest najbardziej zalecanym pokarmem dla maluchów.

Przez cesarskie cięcie czy naturalnie? Tak rodzą polskie gwiazdy
Przez cesarskie cięcie czy naturalnie? Tak rodzą polskie gwiazdy [6 zdjęć]

Polski show-biznes nieustannie żyje kolejnymi ciążami polskich gwiazd. Interesuje nas, w jaki sposób

zobacz galerię

2. Jaki sposób karmienia po cesarskim cięciu będzie najlepszy?

Po cesarskim cięciu karmienie noworodka może być problematyczne ze względu na ranę pooperacyjną, dlatego mamy często boją się, że ból towarzyszący poruszaniu się będzie blokował je przy odpowiedniej pozycji do karmienia.

Warto wypróbować pozycję półleżącą, czyli podeprzeć plecy poduszkami. Można także poprosić położną o pomoc. Inną pozycją jest tzw. pozycja spod pachy, która nie wymaga położenia malucha na brzuchu.

Musisz to wiedzieć

Często u kobiet po cesarskim cięciu pojawia się irytacja spowodowana tym, że w piersiach nie ma wystarczającej ilości pokarmu lub maluch nie chce ssać. Nie należy się stresować, bo nie jest to sytuacja kryzysowa.

Oczywiście pokarm mamy zawiera nie tylko przeciwciała, ale i liczne składniki odżywcze, ale nic na siłę. Jeśli kolejne próby nie przyniosą zamierzonego efektu, nie można się za to obwiniać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze