Siara - dlaczego jest taka wartościowa?
Siara jest pierwszym mlekiem, którym mama karmi swoje nowo narodzone dziecko. Mleko to znacznie się różni od tego, którym karmimy niemowlę w późniejszym okresie, m.in. gęstością, kolorem czy zapachem. Jakie są właściwości siary? Czy siara zwiastuje poród?
1. Czym jest siara?
Siara to pierwsze mleko matki. Jej produkcja rozpoczyna się około 20. tygodnia ciąży, a pierwsze krople siary mogą pojawiać się już pod koniec II lub na początku III trymestru.
Gdy zauważymy zatem wokół sutków choćby niewielką ilość płynu, nie wpadajmy w panikę, jest to zjawisko zupełnie naturalne. Aby zachować komfort, warto zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne.
Siara jest gęsta i lepka, ma żółtawy kolor. Jej zapach nie należy do przyjemnych. Aby nakarmić noworodka potrzeba bardzo niewiele tego płynu - to wyjątkowe mleko zapewni maluchowi wszystko, czego potrzebuje.
Między 6. a 14. dniem po porodzie pojawia się tzw. mleko przejściowe, mniej gęste niż siara, o pomarańczowym zabarwieniu. Po mniej więcej dwóch tygodniach pojawia się mleko dojrzałe.
Trzy opisane etapy określane są jako fazy laktacji.
2. Jakie właściwości ma siara?
Siara z uwagi na jej niezwykłe, zdrowotne właściwości, nazywana jest "płynnym złotem". Jest skarbnicą substancji odżywczych, takich jak:
- witaminy;
- minerały;
- przeciwciała odpornościowe;
- czynniki wzrostu;
- aminokwasy;
- laktoferyna;
- oligosacharydy;
- kwasy LC PUFA;
W odróżnieniu od mleka przejściowego i dojrzałego, siara ma dużo mniejszą zawartość cukrów, tłuszczu i wody.
Jest najlepszym pokarmem, jaki może dać matka dziecku w pierwszych dniach życia. Zawiera przeciwciała, które chronią malucha przed wszelkimi drobnoustrojami, z którymi może mieć styczność w szpitalu czy w domu.
Siara jest lekkostrawna, dzięki czemu pobudza jelita do pracy, aktywizując układ pokarmowy dziecka i ułatwiając wydalenie smółki. Może też zmniejszać ryzyko wystąpienia żółtaczki, ponieważ wspomaga usuwanie bilirubiny z organizmu noworodka.
3. Czy siara zwiastuje poród?
Produkcja siary rozpoczyna się około 5. miesiąca ciąży, dlatego jej pojawienie się nie jest objawem nadchodzącego porodu.