Wkładki laktacyjne

Wkładki laktacyjne to niewielkie kawałki różnych materiałów w różnych kształtach, które wkłada się do biustonosza, kiedy pojawia się wyciek pokarmu. Wyciekanie mleka dotyczy bardzo wielu kobiet w zaawansowanej ciąży i w czasie karmienia piersią (szczególnie na początku karmienia, kiedy laktacja jest jeszcze nieustabilizowana). Dzięki wkładkom do biustonosza, które chłoną wilgoć, można uniknąć nieestetycznych i krępujących plam na bieliźnie i ubraniu.

Po co są wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne mają na celu uniknięcie przemoczenia biustonosza i ubrania, w przypadku, kiedy pojawi się wyciek mleka z piersi. Wyciekanie mleka może wystąpić w zaawansowanej ciąży, kiedy piersi „przygotowują się” do karmienia dziecka, oraz w czasie karmienia piersią. Wiele mam narzeka, że kapanie z piersi może być wywołane przez samą myśl o dziecku. Po kilku tygodniach życia dziecka laktacja się stabilizuje, a wkładki przestają być potrzebne.

Polecane wideo:

Wkładki przy laktacji

Wkładki laktacyjne to niewielkie kawałki różnych materiałów w różnych kształtach, które wkłada się do biustonosza, kiedy pojawia się wyciek pokarmu.

Wkładki laktacyjne wkłada się do biustonosza do karmienia piersią lub przyczepia się do jego wnętrza za pomocą specjalnego przylepca.

Jak wybrać wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne wielorazowego użytku są zwykle wykonane z bawełny i można je prać. Trzeba pamiętać, aby prać je razem z ubrankami dziecka, czyli w delikatnym proszku do prania dla dzieci. Muszą być także wyjątkowo dokładnie płukane. Piersi w ciąży są szczególnie delikatne i wymagają szczególnej ochrony. Z reguły takie wkładki są grubsze i mogą być widoczne pod stanikiem.

Jednorazowe wkładki laktacyjne są dobrym wyborem, kiedy świeżo upieczona mama nie ma ochoty na dodatkowe pranie. Takie wkładki wyrzuca się po użyciu. Mają one tę zaletę, że są z reguły cieńsze niż wkładki wielorazowego użytku, co oznacza, że nie widać ich pod biustonoszem. Trzeba jednak uważać przy ich wybieraniu, gdyż wiele z nich zawiera plastik. Ma on na celu uniknięcie przeciekania, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie ze względu na zdrowie piersi. Plastik nie przepuszcza powietrza (może też podrażniać wyjątkowo delikatną skórę), przez co warunki panujące w biustonoszu wyjątkowo sprzyjają infekcjom bakteryjnym czy grzybiczym. A zapalenie piersi związane z ich zakażeniem jest nie tylko nieprzyjemne, ale także utrudniające karmienie dziecka piersią.

Większość wkładek laktacyjnych jest po to, aby wchłonąć mleko wyciekające z piersi, aby uniknąć zaplamienia bielizny i ubrania. Istnieją także wkładki laktacyjne, które nie mają wchłaniać mleka wyciekającego z piersi, a je zbierać. Dzięki temu mleko się nie marnuje i można je podać dziecku. Inne wkładki laktacyjne do biustonosza są nasączane specjalnymi, łagodzącymi substancjami, które są szczególnie korzystne w przypadku, gdy dziecko gryzie piersi. Dobrze jest dobrać wkładki do ilości wypływającego mleka. Na niektórych opakowaniach jest odpowiednia informacja na temat chłonności. Wkładki laktacyjne bywają także w wersjach chłodzącej (szczególnie przydatnej przy podrażnieniach sutków) lub ogrzewającej. Wkładki mają także dość zróżnicowane kształty, dobrze jest więc wybrać kilka pojedynczych i je wypróbować.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Bielizna podczas karmienia piersią
Bielizna podczas karmienia piersią

Wkładki przy laktacji

Wkładki przy laktacji

Wkładki laktacyjne to niewielkie kawałki różnych materiałów w różnych kształtach, które wkłada się do biustonosza, kiedy pojawia się wyciek pokarmu.

Bielizna podczas karmienia piersią

Biustonosz do karmienia - rozmiar, jak go dobrać?

dobrana bielizna pomoże ci też uporać się z karmieniem dziecka piersią. Jak dobrać odpowiedni model i rozmiar biustonosza do karmienia? Biustonosz (...) nie pomogą jedynie drogie...

Aktualności

Konkurs Mother&Baby - Produkt przyjazny mamie

Konkurs Mother&Baby - Produkt przyjazny mamie

dla dorosłych, pomocny kobietom zwłaszcza w czasie połogu jako kompres. Teutonia. Jednorazowe wkładki laktacyjne Dr Brown's. Wózek głęboko-spacerowy Hartan VIP XL z gondolą składaną FOL. Wózek X-lander X-move.

Karmienie piersią

Bielizna podczas karmienia piersią

mlekowych i zastojem pokarmu. Aby nie nosić zbyt małego rozmiaru, trzeba także przed zakupem stanika zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne, jeśli zamierzamy (...) laktacji. Wtedy bardzo przydają się wkładki...

Urodziny WP parenting

Wyprawka dla karmiącej mamy

wkładki laktacyjne, na dzień i na noc, dzięki którym pokarm nie będzie wyciekał na ubrania. Podczas karmienia czy odciągania pokarmu przydadzą (...) się także specjalne biustonosze i bluzki ułatwiające karmienie. Do...

Zakupy w ciąży

Poradnik dla przyszłej mamy

, delikatnie uciskają, przynosząc ulgę napiętym piersiom. Czy są niezbędne? Nie wiem, osobiście dwukrotnie obeszłam się bez. Wkładki laktacyjne (...) zapewniają tampony. Natomiast z upływem dni podkłady można zamienić...

Zakupy w ciąży

Torba do szpitala

podpaski lub podkłady poporodowe (np. Bella, 2 - 3 opakowania), wkładki laktacyjne, ręczniki, sztyft, suszarka do włosów; książka, gazeta; laktator