Trwa ładowanie...

Stanik do karmienia - rozmiar, jak go dobrać

Avatar placeholder
26.03.2021 13:37
Stanik do karmienia - rozmiar, jak go dobrać
Stanik do karmienia - rozmiar, jak go dobrać

Stanik dla karmiących kobiet jest niezwykle pomocny. "Świeżo upieczona" mama musi uzmysłowić sobie, że w zachowaniu jędrnego i kształtnego biustu nie pomogą jedynie drogie kremy. Konieczne będzie zaopatrzenie się w biustonosz do karmienia, ponieważ odpowiednia bielizna może utrzymać biust. Dobrze dobrana bielizna pomoże ci też uporać się z karmieniem dziecka piersią. Jak dobrać odpowiedni model i rozmiar biustonosza do karmienia?

spis treści

1. Stanik do karmienia - rozmiar

Na zakup stanika do karmienia najlepiej jest wybrać się przed porodem, mniej więcej na przełomie ósmego i dziewiątego miesiąca ciąży. Po porodzie biust już nie powinien zmienić swojego rozmiaru. Żeby stanik dla karmiących był dobry, zmierz się luźno w biuście i ściślej pod nim. Jeśli w czasie ciąży bardzo przytyłaś, odejmij od obecnego rozmiaru 10, jeśli nie - odejmij 5.

Dowiedz się, co wpływa na twój biust
Dowiedz się, co wpływa na twój biust [10 zdjęć]

Każda kobieta w ciągu swojego życia obserwuje drobne zmiany zachodzące w obrębie biustu. Niekiedy bywa

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Przykładowo: twój obecny wymiar pod biustem to 72 centymetry, jeśli przytyłaś nieznacznie, odejmij od tego 5 centymetrów, a jeśli sporo przytyłaś odejmij 10. Trochę zaokrąglij wynik i wychodzi prawidłowy obwód stanika do karmienia, który będzie ci potrzebny. Rozmiar miseczki stanika do karmienia liczy się następująco: obwód pod biustem odejmij od obecnego obwodu biustu. Jeżeli różnica wyszła 13 centymetrów, masz miseczkę A, 15 centymetrów – miseczka B. Rozmiar miseczki zwiększa się o 2 centymetry.

2. Stanik do karmienia - jak go dobrać?

Błędem jest kupowanie stanika do karmienia większego jedynie w obwodzie, karmiąca mama potrzebuje stanik do karmienia z większą miseczką. Małe miseczki mogą spowodować zator mleczny. Jeżeli złącze miseczek (fragment biustonosza między piersiami) nie przylega do skóry, miseczki są ewidentnie za małe. Niektóre staniki do karmienia posiadają specjalnie zapinaną na sutku „klapkę” dzięki której kobieta może z łatwością dostać się do piersi.

To nie ramiączka utrzymują biustonosz do karmienia na swoim miejscu, ale jego obwód pod biustem, dlatego ramiączka nie muszą być szerokie. Kobieta karmiąca dziecko często je odpina, żeby maluch miał lepszy dostęp do piersi. Najwygodniejsze zapięcia to takie, które umiejscowione są na granicy miseczki i ramiączka. Bielizna do karmienia, przynajmniej w pierwszych tygodniach, powinna nie mieć fiszbinów, które tylko by przeszkadzały mamie w spaniu – jak wiadomo w pierwszych tygodniach po porodzie najwygodniej jest spać w staniku, dzięki temu nie będziemy miały uczucia, że mleko wycieka z piersi.

Biustonosze do karmienia piersią powinny być wykonane z przewiewnego i cienkiego materiału. Bawełna, choć przewiewna, niekoniecznie zdaje egzamin, ponieważ wolno schnie i widać na niej plamy.

Musisz to wiedzieć

Stanik do karmienia jest naprawdę przydatną rzeczą, z tego względu, że kobiece piersi są utrzymane w pełnym komforcie i wygodzie. Dodatkowo karmiąca piersią mama zawsze może szybko i łatwo podać pierś swojemu dziecku, nie musząc przy tym deformować swojego zwykłego stanika. Staniki do karmienia wcale nie są droższe od tych zwyczajnych staników. Ich ceny wahają się od 40 złotych, a kończą nawet na kwocie 200 złotych. Wszystko zależy od tego jaką firmę wybierzemy.

Następny artykuł: Zasady dobierania biustonosza do karmienia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze