Trwa ładowanie...

Zapalenie piersi

Avatar placeholder
12.02.2024 23:47
Zapalenie piersi
Zapalenie piersi

Zapalenie piersi to zwykle powikłanie dość częstego u kobiet karmiących zastoju pokarmu w piersiach. Może być także wywołane uszkodzeniem i infekcją brodawki, kiedy dziecko gryzie pierś (problem ten pojawia się, kiedy dziecko jest nieprawidłowo trzymane do karmienia). Taki problem z laktacją można zwalczyć samemu, jednak przy wysokiej temperaturze utrzymującej się przez dwa dni trzeba już zgłosić się do lekarza.

spis treści

1. Czym się różni zapalenie piersi od zastoju pokarmu?

Zastój pokarmu w piersi jest stanem, kiedy mleko zalega w piersi, bo nie jest dobrze odciągane (kiedy dziecko źle ssie, jest nieprawidłowo trzymane do karmienia lub karmienia są zbyt rzadko). Wtedy cząsteczki mleka zatykają kanaliki mleczne i mleko nie wypływa. Jeśli stan ten nie zostanie w porę wyleczony, może przekształcić się w zapalenie piersi.

Zastój pokarmu wywołuje dyskomfort lub ból piersi, obrzęk i zaczerwienienie. Natomiast zapalenie może prowadzić do pojawienia się w piersiach stwardnień, a także do wysokiej gorączki. Piersi bolą nawet bez ich dotykania. Piersi podczas karmienia są wyjątkowo obolałe. Dodatkowo do objawów dochodzi złe samopoczucie, podobne jak przy grypie.

Zobacz film: "Zalety i wady porodu w domu"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Leczenie zapalenia piersi

Stan zapalny piersi, tak jak i zastój pokarmu, nie oznaczają, że należy odstawić dziecko od piersi. Wręcz przeciwnie – częste karmienie pozwoli na szybsze pozbycie się nieprawidłowości. Dziecko powinno być przystawiane do piersi częściej niż do tej pory. Lepiej jest go nie dokarmiać mlecznymi mieszankami i nie przesadzać z podawaniem smoczka (ssanie smoczka sprawia, że dziecko jest mniej zainteresowane piersią, może się także przyczynić do nieprawidłowego nawyku ssania). Im więcej dziecko wypije – tym lepiej. Matka powinna przyjmować cały czas co najmniej 2 litry płynów dziennie, aby nie zaburzyć dodatkowo laktacji.

Aby przynieść ulgę obolałym piersiom, można stosować także okłady z kapusty. Podziałają one przeciwzapalnie i zmniejszą obrzęk. Ciepłe kąpiele stosuje się przed karmieniem, aby ułatwić spływanie pokarmu i rozluźnić się. Zimne okłady, zmniejszające ból i obrzęk, są dobre po karmieniu. Masowanie piersi raczej nie jest zalecane. Rozluźniająco i odkażająco wpłyną także herbatki do picia z melisy i rumianku. Może to pomóc w pozbyciu się zapalenia.

Antybiotyk jest ostateczną formą leczenia zapalenia piersi. Jest konieczny w przypadku, jeśli wysoka temperatura (powyżej 38 st. C) utrzymuje się przez dwa dni. Jednak w przypadku antybiotyków stosowanych do leczenia zapalenia piersi, wybiera się takie, które nie są szkodliwe dla dziecka. Karmienia powinny być kontynuowane nawet wtedy.

Zobacz także

3. Możliwe powikłania nieleczonego zapalenia piersi

Jeśli kobieta nie zgłosi się do lekarza i nie rozpocznie leczenia, zapalenie piersi może wywołać poważniejsze powikłania. W piersi może powstać ropień. Dopiero pojawienie się ropnia w piersi jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią (tą, w której pojawił się ropień). Wtedy jednak należy odciągać pokarm za pomocą laktatora. Pokarm nie nadaje się dla dziecka, ale musi być odciągnięty, aby nie pogarszać stanu piersi. Ropnie usuwa się chirurgicznie. Konieczna jest także antybiotykoterapia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze