Cięcie cesarskie a flora bakteryjna u dziecka
Prawidłowy skład flory bakteryjnej u nowonarodzonego dziecka ma olbrzymie znaczenie dla zachowania właściwej homeostazy organizmu oraz w zasadniczy sposób wpływa na jego zdrowie w przyszłości.
Bakterie kolonizujące układ pokarmowy człowieka biorą udział nie tylko w wytwarzaniu wielu niezbędnych witamin oraz w trawieniu nieprzyswajalnych składników pokarmowych z pożywienia, ale przede wszystkim odgrywają kluczową rolę w odpowiednim kształtowaniu się układu immunologicznego przewodu pokarmowego. Co więcej, poprzez odpowiednią stymulację antygenową i właściwe różnicowanie się komórek, warunkują rozwój prawidłowej odpowiedzi immunologicznej odpowiedzialnej za zwalczanie chorób.
Dzięki właściwościom immunomodulującym zapobiegają one rozwojowi nieprawidłowych reakcji zapalnych, sprzyjając powstawaniu tolerancji pokarmowej. Ponadto, w wyniku wytwarzania wielu substancji aktywnych i konkurowaniu o produkty odżywcze oraz miejsce wiązania z nabłonkiem jelitowym, stanowią bardzo ważną ochronę przed wieloma szczepami patogennymi.
Redakcja poleca:
- Najgorętszy trend wśród rodziców. Tak teraz nazywają dzieci
- Ksiądz zabrał dzieci do kina. Na film pełen przemocy ze sceną gwałtu
- Miss Ferreira: Udawanie, że rodzicielstwo to kucyki pony haftujące tęczą jest nieuczciwe
- Czy moje dziecko ma AZS? TEST
- Niebezpieczny trend wsród ciężarnych - narażają dzieci na chorobę psychiczną
Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Jednym z najważniejszych jest mechanizm porodu. Do pozostałych należą m.in. czas i rodzaj karmienia, a także konieczność stosowania antybiotyków. Podczas ciąży przewód pokarmowy dziecka jest całkowicie jałowy.
1. Flora bakteryjna a poród naturalny
W trakcie porodu naturalnego, w wyniku pęknięcia błon płodowych oraz przechodzenia płodu przez kanał rodny, jego przewód pokarmowy zostaje skolonizowany przez florę bakteryjną występującą w drogach rodnych oraz w przewodzie pokarmowym matki. W większości są to pałeczki z rodzaju Lactobacillus oraz Bifidobacterium.
Oczywiście, na tym etapie wiele zależy również od składu flory bakteryjnej samej kobiety, na którą mogły mieć wpływ różne czynniki, takie jak częste infekcje, choroby przewlekłe, częste stosowanie antybiotyków oraz dieta w trakcie ciąży.
2. Flora bakteryjna a cesarskie cięcie
Natomiast w przypadku ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego, które w obecnych czasach coraz częściej wykonywane jest ze wskazań pozapołożniczych, noworodek zostaje skolonizowany przez florę bakteryjną pochodzącą najczęściej z otoczenia szpitalnego oraz skóry matki. Jego mikroflora jelitowa charakteryzuje się zmniejszoną ilością pałeczek beztlenowych oraz mniejszą różnorodnością. Dodatkowo kolonizacja przewodu pokarmowego występuje z opóźnieniem w porównaniu do porodów naturalnych.
3. Konsekwencje nieprawidłowego składu flory bakteryjnej
Zgodnie z wieloma badaniami i publikacjami naukowymi, nieprawidłowy skład flory bakteryjnej u nowonarodzonych dzieci może w znaczący sposób wpływać na ich zdrowie. Zaobserwowano zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób alergicznych, takich jak alergie pokarmowe, astma, atopowe zapalenia skóry, wielu chorób zapalnych np. nieswoiste zapalenia jelit oraz autoimmunologicznych np. celiakia, a także otyłości.
Aby wspomóc oraz przyspieszyć właściwą odbudowę flory bakteryjnej w przypadku urodzenia dziecka drogą cięcia cesarskiego, bardzo ważne jest wczesne rozpoczęcie karmienia naturalnego. Mleko matki zawiera wiele substancji odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój mikroflory jelitowej.
Podsumowując, właściwa flora bakteryjna u noworodka ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia. Nieprawidłowa kolonizacja przewodu pokarmowego, występująca podczas porodu drogą cięcia cesarskiego może przyczynić się do występowania wielu poważnych chorób w przyszłości.
Artykuł powstał we współprazy ze Szpitalem im. Świętej Rodziny SPZOZ szpitalmadalinskiego.pl