Trwa ładowanie...

Dzieci kobiet, które w ciąży były na diecie, są bardziej narażone na schizofrenię

Avatar placeholder
14.03.2017 13:45
Niski przyrost wagi u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko chorób psychicznych u potomstwa
Niski przyrost wagi u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko chorób psychicznych u potomstwa (Shutterstock)

Naukowcy twierdzą, że dzieci kobiet, które odchudzały się w czasie ciąży, są o 30 proc. bardziej narażone na rozwój schizofrenii w późniejszym życiu.

Badanie obejmujące ponad pół miliona kobiet w ciąży wykazało, że przyszłe matki, które nie utrzymywały medycznie zalecanego przyrostu masy ciała, czyli 9,5-13 kg, częściej wydawały na świat dzieci obarczone ryzykiem poważnej choroby psychicznej w okresie dojrzewania.

Szwedzki zespół poza badaniem stwierdził, że presja idealnej figury po porodzie, jaką gwiazdy i celebrytki wywierają na kobietach, jest częściowo winna tej sytuacji.

Supermodelka Gisele Bundchen wywołała kontrowersje w 2013 roku, kiedy zaledwie dwa miesiące po urodzeniu córki Vivian pokazała wyrzeźbiony brzuch na okładce "Vogue Brazil".

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Szereg innych znanych kobiet, w tym księżną Cambridge i aktorkę Jessicę Albę, również skrytykowano za drastyczne odchudzanie tuż po porodzie.

Kobiety, które w ciąży się odchudzają narażają swoje dzieci na choroby psychiczne
Kobiety, które w ciąży się odchudzają narażają swoje dzieci na choroby psychiczne (Shutterstock)

W ramach najnowszego badania, przeprowadzonego przez Instytut Karolinska w Sztokholmie, obserwowano 526 042 Szwedów urodzonych w latach 1982-1989. Okazało się, że w młodości u 3 000 osób zaczęły rozwijać nieafektywne psychozy lub schizofrenia.

Ponadto naukowcy odkryli związek pomiędzy niższym niż zalecany przyrostem wagi w ciąży i poważną chorobą psychiczną u potomstwa, niezależny od pierwotnej masy ciała matki.

"Wyjątkowo niski przyrost wagi w czasie ciąży, czyli mniej niż 8 kilogramów w przypadku kobiet o prawidłowej masie ciała, wiązał się ze wzrostem ryzyka nieafektywnych psychoz u potomstwa o 30 proc. w porównaniu do matek, które przytyły zalecaną ilość kilogramów" - powiedział główny autor Euan Mackay.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyniki były niezależne od tego, czy kobiety przed ciążą miały nadwagę czy wagę prawidłową.

Renee Gardner z Departamentu Nauk o Zdrowiu Publicznym Instytutu Karolinska powiedział, że przeciętny przyrost masy ciała może wynikać z nacisków społecznych, aby utrzymać wyidealizowaną sylwetkę jeszcze w trakcie ciąży.

Sir Robin Murray, profesor Badań Psychiatrycznych w Instytucie Psychiatrii, Psychologii i Nauk o Mózgu w Kings College w Londynie, powiedział, że to nie znaczy, że kobiety w ciąży powinny się przejadać. Potwierdzają to wyniki badań opublikowanych na łamach "JAMA", sugerujące, że nadwaga lub otyłość w początkowym okresie ciąży zwiększa ryzyko mózgowego porażenia dziecięcego.

W ciąży należy stosować dietę zrównoważoną, dbać o zdrowie i przyjmować kwas foliowy.

Należy także pamiętać, że do pojawienia się psychozy czy schizofrenii przyczyniają się również predyspozycje genetyczne, przemoc wobec dzieci czy traumatyczne wydarzenia życiowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze