Trwa ładowanie...

Dzieci kobiet, które w ciąży były na diecie, są bardziej narażone na schizofrenię

Naukowcy twierdzą, że dzieci kobiet, które odchudzały się w czasie ciąży, są o 30 proc. bardziej narażone na rozwój schizofrenii w późniejszym życiu.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Badanie obejmujące ponad pół miliona kobiet w ciąży wykazało, że przyszłe matki, które nie utrzymywały medycznie zalecanego przyrostu masy ciała, czyli 9,5-13 kg, częściej wydawały na świat dzieci obarczone ryzykiem poważnej choroby psychicznej w okresie dojrzewania.

Szwedzki zespół poza badaniem stwierdził, że presja idealnej figury po porodzie, jaką gwiazdy i celebrytki wywierają na kobietach, jest częściowo winna tej sytuacji.

Supermodelka Gisele Bundchen wywołała kontrowersje w 2013 roku, kiedy zaledwie dwa miesiące po urodzeniu córki Vivian pokazała wyrzeźbiony brzuch na okładce "Vogue Brazil".

Szereg innych znanych kobiet, w tym księżną Cambridge i aktorkę Jessicę Albę, również skrytykowano za drastyczne odchudzanie tuż po porodzie.

Kobiety, które w ciąży się odchudzają narażają swoje dzieci na choroby psychiczne
Kobiety, które w ciąży się odchudzają narażają swoje dzieci na choroby psychiczne (Shutterstock)

W ramach najnowszego badania, przeprowadzonego przez Instytut Karolinska w Sztokholmie, obserwowano 526 042 Szwedów urodzonych w latach 1982-1989. Okazało się, że w młodości u 3 000 osób zaczęły rozwijać nieafektywne psychozy lub schizofrenia.

Ponadto naukowcy odkryli związek pomiędzy niższym niż zalecany przyrostem wagi w ciąży i poważną chorobą psychiczną u potomstwa, niezależny od pierwotnej masy ciała matki.

"Wyjątkowo niski przyrost wagi w czasie ciąży, czyli mniej niż 8 kilogramów w przypadku kobiet o prawidłowej masie ciała, wiązał się ze wzrostem ryzyka nieafektywnych psychoz u potomstwa o 30 proc. w porównaniu do matek, które przytyły zalecaną ilość kilogramów" - powiedział główny autor Euan Mackay.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyniki były niezależne od tego, czy kobiety przed ciążą miały nadwagę czy wagę prawidłową.

Renee Gardner z Departamentu Nauk o Zdrowiu Publicznym Instytutu Karolinska powiedział, że przeciętny przyrost masy ciała może wynikać z nacisków społecznych, aby utrzymać wyidealizowaną sylwetkę jeszcze w trakcie ciąży.

Sir Robin Murray, profesor Badań Psychiatrycznych w Instytucie Psychiatrii, Psychologii i Nauk o Mózgu w Kings College w Londynie, powiedział, że to nie znaczy, że kobiety w ciąży powinny się przejadać. Potwierdzają to wyniki badań opublikowanych na łamach "JAMA", sugerujące, że nadwaga lub otyłość w początkowym okresie ciąży zwiększa ryzyko mózgowego porażenia dziecięcego.

W ciąży należy stosować dietę zrównoważoną, dbać o zdrowie i przyjmować kwas foliowy.

Należy także pamiętać, że do pojawienia się psychozy czy schizofrenii przyczyniają się również predyspozycje genetyczne, przemoc wobec dzieci czy traumatyczne wydarzenia życiowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.