Flora bakteryjna dziecka a sposób porodu
Najnowsze badania sugerują, że flora bakteryjna u dzieci rozwija się głównie w okresie między porodem, a 4-6 tygodniem życia. Według badań w momencie narodzin czynniki, takie jak dieta matki nie mają wpływu na florę bakteryjną noworodka.
Do tej pory sądzono, że noworodki mają niedojrzałą florę bakteryjną, która całkowicie rozwija się dopiero w wieku kilku lat. Badacze postanowili sprawdzić skład bakteryjny w różnych okolicach ciała dziecka – od jelita, przez dziąsła, skórę czy też narządy płciowe u dzieci w wieku 4-6 tygodni.
Dokonano całościowej analizy flory bakteryjnej we wszystkich regionach ciała. Jak zaznacza jeden z profesorów z Szpitala Dziecięcego w Texasie, nie wykryto znaczących różnic w składzie flory bakteryjnej u dzieci urodzonych siłami natury w porównaniu do tych, które przyszły na świat za pomocą cięcia cesarskiego.
Również nie wykazano różnic w funkcjonowaniu bakterii w okresie noworodkowym. To bardzo ważne, bowiem może mieć to związek z ewentualnymi terapiami wdrażanymi w późniejszym okresie życia dzieci.
Pod uwagę brano także wskazania, przez które wykonano cesarskie cięcie - na przykład cukrzycę. Naukowcy zauważają także, że występują różnice w składzie flory bakteryjnej w zależności od poszczególnych części ciała – dokładnie tak jak w przypadku osób dorosłych.
Dzięki przeprowadzonym analizom dowiedziono również, że flora bakteryjna obecna w poszczególnych częściach ciała zaczyna dojrzewać znacznie wcześniej niż przypuszczano.
Naukowcy zaznaczają również, że dzieci w wieku 4-6 lat są zazwyczaj na stałej diecie (byłoby dobrze, gdyby opierała się wyłącznie na mleku matki) i szczególnie w tym okresie ich ekspozycja na świat zewnętrzy jest ograniczona.
Przeprowadzone badania były także zoptymalizowane pod kątem dokładnego monitorowania, czy matka dziecka zażywała określone leki – na przykład antybiotyki, które mogą mieć wpływ na rozwój flory bakteryjnej.
Naukowcy uważają, że dojrzewanie bakterii może mieć już miejsce w łonie matki – a więc proces ten zachodzi wcześniej niż przypuszczano do tej pory. Przedstawione badania wydają się być istotne, również z uwagi na fakt rozwiania ewentualnych wątpliwości lekarzy, a także matek, który sposób porodu jest bardziej korzystny.
Warto zauważyć, że w przypadku cięcia cesarskiego, występują ściśle określone wytyczne, kiedy taki sposób porodu powinien zostać przeprowadzony. Można wyróżnić wskazania planowe, pilne oraz nagłe.
Głównymi przyczynami dla których lekarz decyduje się na przeprowadzenie porodu poprzez cesarskie cięcie są objawy które mogą świadczyć o zagrożeniu życia płodu, jego nieprawidłowe położenie, czy też przedwczesne odklejenie łożyska.
Chociaż zasadniczo większość cięć cesarskich przebiega bez komplikacji, to jednak zdarzają się one w praktyce lekarskiej. Można do nich zaliczyć krwotoki, nieprawidłowe gojenie się ran pooperacyjnych lub wystąpienie endometriozy w bliźnie pooperacyjnej.