Trwa ładowanie...

Dieta niemowlęcia karmionego piersią

Avatar placeholder
08.10.2020 10:46
Dieta niemowlęcia karmionego piersią
Dieta niemowlęcia karmionego piersią

Karmienie piersią to najpopularniejszy, a zarazem najczęściej stosowany sposób karmienia niemowląt. Jest on korzystny, zarówno dla dziecka, jak i dla samej matki. Mleko kobiece w swoim składzie posiada potrzebne minerały, składniki odżywcze, dzięki którym malec rośnie i rozwija się. Pokarm ten zawiera także substancje wzmacniające i tworzące odporność. Mleko matki jest idealnym pokarmem, gdyż dobrze się wchłania i tak samo dobrze jest trawione przez dziecko. Niestety, czasami pojawiają się problemy z pokarmem, bądź istnieją przeciwwskazania. Wówczas naturalne mleko matki należy zastąpić innym mlekiem.

spis treści

1. Rozszerzanie diety niemowlęcia karmionego piersią

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie mleka matki przez około 6 miesięcy życia. Zalecenie to jest ważne, gdyż mleko to zawiera wszystko co niezbędne dla dziecka oraz zaspokaja wszystkie jego potrzeby. Po tym okresie dziecku należy zacząć dostarczać inne niezbędne składniki. Najważniejszym powodem roszerzenia diety dzieckajest zwiększona potrzeba żelaza. Żelazo u dziecka po szóstym miesiącu zaczyna się wyczerpywać. Dlatego należy go dostarczać z wraz z innymi pokarmami. Warto wspomnieć iż żelazo odpowiedzialne jest za prawidłowy rozwój dziecka, a także rozwój mózgu.

Innym ważnym powodem, dla którego należy wzbogacać dietę dziecka jest przyzwyczajanie go do nowych smaków i konsystencji pokarmów. Taka dieta powinna być podawana powoli, a nowe produkty co kilka dni. Jest to ważne, gdyż po spożyciu mogą wystąpić objawy nietolerancji pokarmowej. Podając nowe produkty powoli będziemy mogli w łatwy i szybki sposób wyeliminować składniki, które wywołują, np. uczulenie. Ważne jest także, aby podawać małe ilości jedzenia i stopniowo zwiększać porcje; można także karmić dziecko piersią. Nie należy jednak zmuszać dziecka i podawać mu jedzenia na siłę. Jeśli dziecko nie chce jakiegoś produktu należy odczekać i spróbować podać mu ponownie. Jedzenie musi być przyjemnością i poznawaniem nowych smaków, a nie walką. Istotny podczas karmienia jest spokój i opanowanie, aby dziecko miało miłe skojarzenia.

2. Pierwsze pokarmy niemowlęcia karmionego piersią

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Nie ma żelaznej reguły jeśli chodzi o pokarm, który powinien być spożywany jako pierwszy pokarm stały. Tu wiele zależy od matki. Musi ona odgadnąć, co zasmakuje jej dziecku. Wybór pokarmów jest ogromny toteż jedne dzieci lubią zupki jarzynowe, a inne desery owocowe. Pokarmy dla maluszka możemy w łatwy i szybki sposób przygotować sami. Takie domowe smakują najlepiej. Zupki dla dzieci zazwyczaj robi się z marchewki, ale mogą być także takie warzywa, jak: ziemniaki, pietruszka, buraki. Istotne jest, aby pierwsze pokarmy były dla dzieci łagodne i nie powodowały niemiłych odczuć jak, np. wzdęcia. Dlatego nie należy dodawać, m.in. porów, cebuli, kapusty czy fasoli. Po upływie około 2 tygodni można włączyć do menu mięso. Można podać wówczas mięso z kurczaka, królika lub gołąbka.

Porcję mięsa podajemy powoli, małymi dawkami, zwiększając je w każdym kolejnym posiłku. Pierwsze zupki są zazwyczaj z mielonych lub rozgniecionych warzyw. W diecie niemowlaka ważny jest tłuszcz. Wpływa on bowiem na rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Pierwszym owocem powinno być jabłko. Podajemy je starte na tartce. Następnie możemy wprowadzić gruszki, brzoskwinie, maliny, winogrona i banany. Jeśli chodzi o gluten to należy wprowadzać go powoli, w małych ilościach. Wprowadzenie tego składnika ma na celu uchronić dziecka przed chorobą trzewnej. Produkty należy podawać łyżeczką, aby nie zniszczyć sposobu ssania piersi matki. Ważne jest również podawanie dzieciom innych posiłków niż mleczne. I tak 2- 3 razy dziennie w wieku do 8 miesiąca, od 3 do 4 razy w wieku do 11 miesiąca, oraz od 4 do 5 razy w wieku do 2 lat.

Następny artykuł: Dieta niemowlęcia karmionego butelką
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze