Trwa ładowanie...

Witamina D podczas karmienia piersią

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) karmienie piersią to optymalny sposób odżywiania dziecka przez pierwsze sześć miesięcy jego życia. W drugim półroczu warto kontynuować karmienie piersią i stopniowo wprowadzać kolejne produkty do diety niemowlęcia.

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Mleko matki dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Szczególnie dobroczynne działanie ma tzw. siara, czyli pierwsza porcja mleka z piersi kobiety. Znajdują się w niej dobre bakterie, cenne białka (np. laktoferyna) i duże ilości przeciwciał. Karmienie piersią korzystnie wpływa na odporność dziecka i jego rozwój psychofizyczny. Niestety, ilość witamin D i K w mleku matki nie zaspokaja potrzeb malucha. Z tego właśnie powodu niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać witaminę D w formie suplementu. Podaż witaminy D dziecku w czasie karmienia piersią jest niezbędna dla jego rozwoju. Powoduje bowiem redukcję ryzyka rozwoju krzywicy u dziecka. W przypadku niemowląt karmionych wyłącznie mlekiem modyfikowanym potrzeba suplementacji witaminy D nie zachodzi, ale karmienie mieszane jest wskazaniem do konsultacji z pediatrą w celu ustalenia odpowiedniej dla dziecka dawki witaminy.

Mleko matki jest stosunkowo ubogie także w witaminę K, dlatego po urodzeniu dzieci otrzymują jednorazową jej dawkę. Jest to bowiem najlepszy sposób na ochronę dziecka przed krwotokami w wyniku problemów z krzepliwością krwi. Eksperci zalecają, by dzieci przyjmowały określoną dawkę witaminy K od drugiego tygodnia do trzeciego miesiąca życia.

Następny artykuł: Bielizna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.