Trwa ładowanie...

Zagęszczacz do mleka. Kiedy się go stosuje?

 Agnieszka Gotówka
08.07.2023 18:47
Zagęszczacz do mleka. Kiedy się go stosuje?
Zagęszczacz do mleka. Kiedy się go stosuje? (https://stock.adobe.com/)

Zagęszczacz do mleka to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Można go dodawać zarówno do pokarmu naturalnego, jak i do mleka modyfikowanego lub preparatu mlekozastępczego. Przeznaczony jest dla niemowląt, które mają skłonność do ulewań.

spis treści

1. Zagęszczacz do mleka. Co to jest?

Zagęszczacz do mleka to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosowany jest u dzieci i dorosłych (w ich przypadku wówczas, gdy występują trudności w połykaniu).

Może być nim np. mączka z chleba świętojańskiego, którą otrzymuje się z nasion drzewa o nazwie szarańczyn strąkowy. Ma specyficzny skład węglowodanów, przez co wykazuje zdolność do wchłaniania wody. Pokarm gęstnieje w żołądku, więc cofanie się treści pokarmowej jest utrudnione.

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Najczęściej stosowany jest zagęszczacz do mleka dla niemowląt, który zaleca się wtedy, gdy dziecko ma skłonność do ulewania. O jego zastosowaniu decyduje lekarz.

Trzeba bowiem pamiętać, że ulewanie to częsta przypadłość niemowląt i często mija samoistnie wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego. Jeśli dziecko odpowiednio przybiera na wadze i nic nie wzbudza czujności pediatry, wówczas wystarczy podawać samo mleko. Jeśli jednak maluszek nie zwiększa masy ciała, ulewanie jest intensywne i zakłóca prawidłowy rozwój dziecka, konieczne może okazać się stosowanie zagęszczacza.

Jak poradzić sobie z częstym ulewaniem?
Jak poradzić sobie z częstym ulewaniem?

Każda mama miała z pewnością do czynienia z problemem ulewania u swojego dziecka. Na tę dolegliwość

przeczytaj artykuł

2. Zagęszczacz do mleka. Jak stosować?

Ilość podawanego produktu jest dobierana indywidualnie. Konieczne jest też obserwowanie reakcji dziecka, np. czy nie jest zbyt niespokojne lub nie pojawiają się zaparcia.

Zagęszczacz do mleka przy karmieniu piersią można albo podać dziecku w formie papki łyżeczką przed karmieniem lub w trakcie jego trwania. Preparatem można również zagęścić odciągnięty pokarm.

Zagęszczacz, podobnie jak mleko modyfikowane, przygotowuje się w higienicznych warunkach, bezpośrednio przed podaniem. Nie zaleca się podgrzewać go w kuchence mikrofalowej. Otwarte opakowanie należy zużyć w ciągu miesiąca (o ile producent nie zaleci inaczej).

Zagęszczacz do mleka na refluks można stosować od urodzenia, jednak nigdy na własną rękę, zwłaszcza jeśli dziecko przyszło na świat jako wcześniak lub miało masę urodzeniową poniżej 1800 g.

5 najczęstszych problemów z karmieniem piersią. Jak je przezwyciężyć?
5 najczęstszych problemów z karmieniem piersią. Jak je przezwyciężyć?

Choć większość przyszłych mam planuje karmić piersią, po porodzie często zdarza się, że na skutek problemów

przeczytaj artykuł

Warto pamiętać, że zagęszczacz do mleka modyfikowanego i kobiecego nie jest produktem żywieniowym, którym zastępuje się mleko. Jest to jedynie dodatek, który ma za zadanie zapobiec ulewaniom u niemowląt. Można go kupić w aptece bez recepty. Dostępny jest też w hipermarketach. W zależności od producenta kosztuje 40-70 zł za opakowanie (135 g).

Ze względu na fakt, że zagęszczacz to w głównej mierze węglowodany, podając go, trzeba zwrócić szczególną uwagę na prawidłową higienę pierwszych ząbków, zwłaszcza przed snem. U noworodków warto po karmieniu przecierać dziąsła wilgotną pieluszką tetrową lub gazikiem. U dzieci, które mają już ząbki, należy myć je odpowiednią szczoteczką i pastą.

Pamiętajmy też o odpowiednim smoczku. Podawanie mleka z zagęszczaczem może wiązać się z koniecznością wymiany smoczka na model przeznaczony do gęstych pokarmów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze