Mączka chleba świętojańskiego. Właściwości, zastosowanie dla niemowląt
Mączka chleba świętojańskiego to naturalny emulgator, stosowany w przemyśle spożywczym. Znajdziemy go lodach, dżemach, doskonale zagęszcza także mleko modyfikowane dla niemowląt. Co to jest mączka chleba świętojańskiego? Czy mączka chleba świętojańskiego jest zdrowa? Mączka chleba świętojańskiego - czy ma gluten? Sprawdź!
1. Mączka chleba świętojańskiego - co to jest?
Mączka chleba świętojańskiego (guma karobowa) pozyskiwana jest z nasion szarańczynu strąkowego - wiecznie zielonego drzewa, które rośnie w basenie Morza Śródziemnego, a także w Australii i w Indiach. Ma charakterystyczny smak oraz zapach czekolady, stąd też jest stosowana zamiast niej lub kakao.
Guma karobowa jest hipoalergiczna i ma niską zawartość tłuszczu, nie zawiera kofeiny. Czy mączka chleba świętojańskiego jest zdrowa? W swoim składzie ma wiele substancji odżywczych, takich jak:
- wapń;
- potas;
- magnez;
- żelazo;
- fosfor;
- witamina A, B1, B2, B3, kwas foliowy, witamina D i E.
Jest również cennym źródłem błonnika. Nie zawiera także glutenu, dlatego jest bezpieczna dla osób, które nie tolerują tej substancji.
2. Mączka chleba świętojańskiego dla niemowląt
Mączka chleba świętojańskiego to naturalny środek zagęszczający, często dodawany do specjalistycznego mleka podawanego niemowlętom, u których obserwowane jest nadmierne ulewanie lub do kaszek dziecięcych.
3. Mączka chleba świętojańskiego - szkodliwość?
Guma karobowa używana jest jako zagęstnik i stabilizator, możemy znaleźć ją w wielu produktach. Nie ma żadnych ograniczeń w jej stosowaniu. Mimo iż jest oznaczona jako emulgator (E410), nie jest szkodliwa.
Spożywana w zbyt dużych ilościach może jedynie powodować wzdęcia, jednak nie istnieją przeciwskazania do jej stosowania.