Trwa ładowanie...

Mleko modyfikowane a alergia

 Agnieszka Gotówka
25.05.2017 01:54
Mleko modyfikowane a alergia
Mleko modyfikowane a alergia

U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym pojawić się może alergia na białko mleka krowiego. Niemowlętom podaje się wówczas mieszanki mlekozastępcze, które wydaje się z przepisu lekarza.

Alergie na białko mleka krowiego mogą pojawić się również w przypadku, gdy niemowlę karmione jest naturalnie. Wówczas modyfikacji ulec powinna dieta matki karmiącej piersią. Z menu kobiety wykluczyć należy nabiał. Objawy alergii powinny ustąpić po 2-3 tygodniach. U dzieci stwierdzenie alergii nie zawsze jest proste. Objawy skórne, tj. wysypka, mogą wskazywać również na inne choroby, np. atopowe zapalenie skóry (które jednak często łączy się z alergią).

Alergia na mleko występuje często u dzieci i niemowląt
Alergia na mleko występuje często u dzieci i niemowląt (123RF)

Objawy alergii na białko mleka krowiego to:

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

• sucha, miejscami błyszcząca skóra;

bóle brzucha;

• luźne stolce;

• częste kolki;

wymioty;

• nawracający katar i kaszel.

Te produkty zminimalizują objawy alergii u dziecka
Te produkty zminimalizują objawy alergii u dziecka [7 zdjęć]

Podczas powstania reakcji alergicznej organizm wytwarza śluz. Pomaga on w pozbyciu się obecnych we krwi

zobacz galerię

Jeśli objawy ustąpią po 2-3 tygodniach stosowania diety bezmlecznej, wówczas stwierdza się, że dziecko jest alergikiem. Stosuje się wtedy mieszankę mlekozastępczą. Kupuje się ją w aptece, jest dostępna na receptę.

Musisz to wiedzieć

Dziecku z alergią nie podaje się mleka sojowego, mleka koziego oraz mleka hipoalergicznego HA (przeznaczone jest dla dzieci z genetycznym obciążeniem alergią). W czasie rozszerzania diety nie wolno serwować mu również jogurtów, gofrów, krakersów, mlecznej czekolady, a także niektórych rodzajów pieczywa i ciastek.

Alergia na białko mleka krowiego często mija w 2.-3. roku życia dziecka. W tym okresie można spróbować podać dziecku 1-2 łyżeczki jogurtu naturalnego i obserwować, czy pojawią się objawy alergii. Ten krok warto skonsultować z alergologiem lub pediatrą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze