Mleko modyfikowane a alergia
U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym pojawić się może alergia na białko mleka krowiego. Niemowlętom podaje się wówczas mieszanki mlekozastępcze, które wydaje się z przepisu lekarza.
Alergie na białko mleka krowiego mogą pojawić się również w przypadku, gdy niemowlę karmione jest naturalnie. Wówczas modyfikacji ulec powinna dieta matki karmiącej piersią. Z menu kobiety wykluczyć należy nabiał. Objawy alergii powinny ustąpić po 2-3 tygodniach. U dzieci stwierdzenie alergii nie zawsze jest proste. Objawy skórne, tj. wysypka, mogą wskazywać również na inne choroby, np. atopowe zapalenie skóry (które jednak często łączy się z alergią).
Objawy alergii na białko mleka krowiego to:
• sucha, miejscami błyszcząca skóra;
• bóle brzucha;
• luźne stolce;
• częste kolki;
• wymioty;
Jeśli objawy ustąpią po 2-3 tygodniach stosowania diety bezmlecznej, wówczas stwierdza się, że dziecko jest alergikiem. Stosuje się wtedy mieszankę mlekozastępczą. Kupuje się ją w aptece, jest dostępna na receptę.
Musisz to wiedzieć
Dziecku z alergią nie podaje się mleka sojowego, mleka koziego oraz mleka hipoalergicznego HA (przeznaczone jest dla dzieci z genetycznym obciążeniem alergią). W czasie rozszerzania diety nie wolno serwować mu również jogurtów, gofrów, krakersów, mlecznej czekolady, a także niektórych rodzajów pieczywa i ciastek.
Alergia na białko mleka krowiego często mija w 2.-3. roku życia dziecka. W tym okresie można spróbować podać dziecku 1-2 łyżeczki jogurtu naturalnego i obserwować, czy pojawią się objawy alergii. Ten krok warto skonsultować z alergologiem lub pediatrą.