Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Jak poradzić sobie z częstym ulewaniem?

Avatar placeholder
05.12.2017 16:22
Jak poradzić sobie z częstym ulewaniem?
Jak poradzić sobie z częstym ulewaniem?

Każda mama miała z pewnością do czynienia z problemem ulewania u swojego dziecka. Na tę dolegliwość cierpią prawie wszystkie niemowlaki. Na szczęście mija ona samoistnie, nie wpływając na zdrowie maluszka.

spis treści

1. Czym jest ulewanie?

Jest to cofanie się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej dziecka. Wyciek jest powolny i niezbyt duży, objętościowo odpowiadający 1–2 łyżeczkom mleka. Utrata takiej ilości pokarmu nie wpłynie na poczucie sytości dziecka, czego bardzo obawiają się rodzice. Występuje tendencja do istotnego ograniczania ulewania pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia oraz do samoistnego ustępowania tego problemu u większości zdrowych niemowląt około 12. miesiąca życia.

Przyczyną tej dolegliwości jest niedojrzały układ pokarmowy. Dolny zwieracz przełyku nie jest jeszcze w stanie zatrzymać cofającej się treści z żołądka. Z biegiem czasu przystosowuje się do swojej funkcji i problem ulewania zanika.

Do innych przyczyn ulewania należą: zbyt szybkie jedzenie, w którego trakcie dziecko łyka duże ilości powietrza, zła technika karmienia i przejadanie się. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, warto sprawdzić, czy dziurka w smoczku nie jest zbyt duża. Powoduje ona, że dziecko zjada więcej, niż mały żołądek może pomieścić..

2. Ulewanie a refluks żołądkowo-przełykowy

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jeżeli dziecko ulewa często i dużo oraz nie przybiera prawidłowo na masie ciała, należy udać się do pediatry, który sprawdzi, czy nie jest to refluks żołądkowo-przełykowy. Różni się on tym od ulewania, że cofanie pokarmu następuje bardzo szybko i nagle. Treści pokarmowej jest też znacznie więcej. Kolejną różnicą jest to, że w przypadku refluksu dziecko podczas karmienia wierci się i jest niespokojne.

3. Jak poradzić sobie z ulewaniem?

Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj problem ten mija sam, nie pozostawiając żadnych skutków ubocznych. Jednak, aby przetrwać te kilka miesięcy i pomóc dziecku, możemy wprowadzić kilka zmian, które zmniejszą lub całkowicie wyeliminują ulewanie.

Pierwszym sposobem jest zmiana sposobu karmienia. Podawaj dziecku jedzenie częściej, ale krócej. Mniejsze ilości pokarmu będą znacznie lepiej i szybciej trawione niż duża porcja. Zmniejszy to ryzyko ulewania.

Drugim sposobem jest zmiana pozycji zarówno w czasie karmienia, jak i zaraz po nim. Główka dziecka powinna być nieco wyżej niż reszta ciała. Utrudni to cofanie się treści pokarmowej i sprawi, że ulewanie będzie pojawiało się znacznie rzadziej.

Kolejną metodą jest robienie przerw w czasie jedzenia na tzw. złapanie oddechu. Co 4–6 minut rób pauzę, w trakcie której delikatnie unieś dziecko i oprzyj je na ramieniu. Łagodne dociskanie brzuszka ułatwi pozbycie się nadmiaru powietrza, które dziecko połyka podczas jedzenia.

Następnym sposobem jest stosowanie zagęstników mleka, które można kupić w aptekach. Zagęszczony pokarm znacznie trudniej cofa się do przełyku. Takie preparaty można zmieszać z wodą lub mlekiem matki. Jeżeli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, można je zmienić na specjalną mieszankę antyrefluksową i przeciw ulewaniom. Ta metoda musi być jednak stosowana pod kontrolą lekarza.

Jeżeli podane sposoby nie sprawdzą się, należy ponownie udać się do specjalisty w celu przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki.

Następny artykuł: Masaż brzuszka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze