Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Jak wykonać masaż brzuszka?

Avatar placeholder
23.11.2022 11:07
Jak wykonać masaż brzuszka?
Jak wykonać masaż brzuszka?

Na liście sposobów walki z bólem brzuszka rodzice zazwyczaj umieszczają na szarym końcu masaż. Nie wierzą bowiem w jego moc. To błąd, gdyż specjaliści uważają go za jedną z najlepszych metod uśmierzania bólu. Jest prosta, w 100 proc. naturalna i można ją wykonywać u dzieci w różnym wieku. Sprawdzi się zarówno u półrocznego, jak i tego trochę starszego dziecka.

spis treści

1. Dlaczego boli brzuch?

U niemowląt częstym powodem bólu brzucha jest kolka. Jej przyczyną może być niedojrzałość układu pokarmowego.

Innym czynnikiem może być zbyt duża ilość gromadzonych gazów w jelitach. Dziecko podczas jedzenia potrafi połykać bardzo dużą ilość powietrza. To samo dzieje się podczas płaczu.

Zobacz film: "Dlaczeg dzieci tak często chorują?"

Czasem brzuch może boleć z powodu zaburzeń flory bakteryjnej jelit. Szczególnie, jeśli wcześniej dziecko przyjmowało antybiotyk lub jego dieta jest uboga w produkty naturalnie wspierające mikroflorę jelitową. Mniejsza ilość bakterii, które naturalnie żyją w jelitach dziecka, zaburza proces wchłaniania niektórych składników pokarmowych.

Ból brzucha może być spowodowany także refluksem przełykowo-jelitowym. Cofanie się treści pokarmowej, która jest zmieszana z kwasem żołądkowym, powoduje podrażnienie delikatnej śluzówki przewodu pokarmowego, co może powodować ból. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli dziecko ulewa lub chlusta.

2. Masaż brzuszka

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Zasady wykonywania masażu brzuszka O czym może świadczyć wzdęty brzuch u dziecka? Czy wiesz, co oznacza ból brzucha u maluszka?

Metoda ta nie tylko potrafi koić ból, ale także wzmacnia więź poprzez fizyczny kontakt rodzica z dzieckiem. Można go wykonywać kilka razy w ciągu dnia. Dziecko powinno być wypoczęte i wyspane. Należy przy tym pamiętać, że masażu nie wolno robić w trakcie ataku kolki ani tuż po jedzeniu.

Przed przystąpieniem do działania warto się do niego odpowiednio przygotować. Temperatura w pokoju nie może być zbyt niska, ponieważ dziecko będzie rozebrane i łatwo może dojść do wychłodzenia jego organizmu. Dlatego właśnie temperatura powinna wynosić około 21 stopni. Masaż najlepiej wykonywać na przewijaku lub łóżku, na którym położymy ulubiony kocyk. Pod ręką warto mieć oliwkę lub olejek do masażu maluszka oraz pieluchę i ubranko na zmianę.

Gdy już wszystko jest przygotowane, można zacząć masowanie brzuszka. Rozpoczynamy od tzw. młyńskiego koła. Dziecko leży na pleckach, ręce układamy w poprzek brzuszka, tak by jedna znajdowała się nad drugą. Następnie przesuwamy je delikatnie od góry do dołu brzuszka. Tę czynność powtarzamy 6 razy, po trzy na każdą dłoń.

Kolejnym etapem masażu jest przyciąganie nóżek do brzuszka. Zgięte kończyny maluszka delikatnie unosimy, przyciągamy, przytrzymujemy przez 4–7 sekund. Jeśli dziecko jest bardzo spięte, można położyć mu ciepłą dłoń na brzuszku i delikatnie uciskać. Taki ruch pomoże pozbyć się gazów, które zalegają w jelitach.

Po tym ćwiczeniu należy rozluźnić nóżki poprzez ich łagodne potrząsanie. Dzieci bardzo lubią ten etap masażu. Można urozmaić go dodatkowo w łaskotki. Następnie wykonujemy tzw. księżyc i słońce. Wyobraźmy sobie, że brzuszek maluszka to tarcza zegara. Jedną rękę kładziemy na godzinie 12 i wykonujemy ruch do godziny 6 (zakreślamy dłonią półkole). Drugą rękę kładziemy na godzinie 6 i zakreślamy pełny okrąg (czyli od 6 do 6). Czynność powtarzamy 6 razy.

3. Na zakończenie masażu

Każdy masaż należy zakończyć w odpowiedni sposób. Można w tym celu stosować stopowanie nacisku. Dziecko kładziemy na pleckach, następnie głaszczemy je po trzy razy, stopniując przy tym siłę nacisku, od normalnego po głaskanie powietrza. W ten sposób maluch rozluźni się, uspokoi i wyciszy.

Masaż brzuszka to doskonały sposób przeciwdziałania kolkom, gazom i innym przyczynom bólu brzucha. Dodatkową zaletą, której nie można pominąć, jest relaks dziecka i fizyczna więź z rodzicem. Dlatego też nie umieszczajmy go na szarym końcu naszej listy niezawodnych sposobów.

Następny artykuł: Przyczyny zaparć
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze