Trwa ładowanie...

Wzdęty brzuch u dziecka - o czym może świadczyć?

Okrągły brzuszek u niemowlaka? To normalne. Niemowlę nie ma jeszcze odpowiednio wykształconych mięśni brzucha, które utrzymałyby wszystkie narządy w brzuszku. Bywa jednak, że mimo upływu czasu, brzuch dziecka wcale nie staje się płaski, a wręcz przeciwnie – jego wzdęcie się utrzymuje. Może to świadczyć o kilku chorobach.

Zobacz film: "Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu"

1. Małe dziecko, duży brzuch

Nieproporcjonalność rozmiarów narządów wewnętrznych dziecka w stosunku do wielkości jego ciała to tylko jedna przyczyna, przez którą brzuszek niemowlęcia jest zaokrąglony. Kształt zmienia się dopiero w okolicach drugich urodzin, kiedy to żołądek przestawia się z pozycji poziomej na pionową i brzuch dziecka zaczyna przypominać wyglądem brzuch dorosłego.

Za typowe "rozdęcie" odpowiada także proces oddychania u dziecka - przepona przesuwa się nisko, przez co przestrzeń wokół pępka zostaje nadęta.

Również sam kręgosłup odpowiedzialny jest za zaokrąglony kształt brzucha. Odcinek lędźwiowy u dzieci – inaczej niż u dorosłych – pozostaje naturalnie zaokrąglony przez około dwa lata, a to także sprzyja wydęciu brzucha.

2. Wydęty brzuch – przyczyny

U zdrowego dziecka naturalnie zaokrąglony brzuch zanika ok. 3. roku życia, choć ta granica zależy od tempa rozwoju. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mimo wieku, brzuszek pozostaje wydęty. Co może być powodem?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odżywianie malca. Najczęstszą przyczyną nienaturalnie zaokrąglonego brzucha u dziecka są bowiem wzdęcia. Jednocześnie brzuch staje się twardy, a dziecko odczuwa silny dyskomfort.

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka
Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka [8 zdjęć]

Ból brzucha u dzieci może mieć charakter łagodny, ostry bądź skurczowy. Często wynika z zatrucia pokarmowego,...

zobacz galerię

Zastanów się, jak często twoje dziecko korzysta z toalety, postaraj się wyliczyć częstotliwość wypróżnień. Jeśli przy tym odczuwa ból lub napięcie – przyczyną mogą być zaparcia.

Na szczęście można sobie z nimi poradzić. Takie stany łagodzi odpowiednia dieta i stałe godziny posiłków, a także przyjmowanie dostępnych w aptece bakterii probiotycznych.

3. Wzdęty brzuch a zapalenie wyrostka

Jeśli zauważyłaś u swojego dziecka nienaturalnie wydęty brzuch, a po kilku godzinach wystąpiły także takie objawy, jak gorączka, nudności, ból w prawej, dolnej części brzucha oraz ogólne słabe samopoczucie, masz podstawy do tego, by podejrzewać u niego zapalenie wyrostka robaczkowego.

Zdiagnozowane bardzo szybko nie powinno być groźne dla dziecka. Malec trafi do szpitala, gdzie przejdzie operację. Choć zdarza się to bardzo rzadko, wyrostek może się "rozlać". Ważne jest, by jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów skontaktować się z lekarzem.

4. Trudności w trawieniu laktozy

Wzdęty brzuch może być także spowodowany bardziej prozaicznymi powodami. Mowa tutaj np. o trudnościach w trawieniu laktozy - cukru obecnego w mleku mamy i mleku krowim, także w modyfikowanym. Najczęściej występującym objawem nietolerancji laktozy, oprócz wzdęć, są gazy wydzielające się podczas leżenia dziecka na brzuchu.

W ułatwieniu i usprawnieniu trawienia laktozy pomoże enzym o nazwie laktaza, który po konsultacji z lekarzem można nabyć w aptece, lub stosowanie mleka modyfikowanego bez laktozy, jeśli lekarz potwierdzi taką konieczność.

5. Wzdęcie brzucha: celiakia

Jeśli twoje dziecko ma więcej niż 3 lata, a nadal obserwujesz u niego wydęty brzuch, jednocześnie pojawia się wysypka, skóra dziecka jest bardzo jasna, nogi i ręce chude, a wzrost – zahamowany – udaj się do lekarza. Wszystkie te symptomy mogą świadczyć o celiakii. Chore na nią dziecko cierpi także na nawracające biegunki, ma obniżoną odporność na wirusy i bakterie, zauważyć można u niego także zmiany nastroju.

Niestety, na celiakię, czyli chorobę trzewną, nie ma lekarstwa. Ma ona podłoże genetyczne i kontrolować ją można tylko i wyłącznie za pomocą ścisłej diety bezglutenowej. Wydęty brzuszek u dziecka powinien wrócić do prawidłowych rozmiarów po zastosowaniu się do wskazówek żywieniowych.

6. A może to pasożyty?

Jeśli zauważysz u swojego dziecka wzdęty brzuszek, a dodatkowo także wodniste biegunki, nudności, ból brzucha – to mogą być pasożyty. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli dziecku doskwiera brak apetytu przy jednoczesnym uczuciu pełności brzucha. Skonsultuj się wtedy z lekarzem.

Leczenie pasożytów u dziecka to proces dość długi i wymagający dyscypliny i zaangażowania całej rodziny. Dlatego warto uczyć dziecko higieny i na każdym kroku podkreślać, jak ważne jest np. mycie rąk przed jedzeniem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.