Alergia na mleko krowie u dzieci
Uczulenie na mleko krowie to jedno z najczęstszych schorzeń alergicznych wśród dzieci. Białka zawarte w mleku są alergenami, które mogą wywoływać niebezpieczne dla zdrowia reakcje. Alergia na mleko może być schorzeniem okresu dzieciństwa, ale bywa, że utrzymuje się przez całe życie.
1. Co to jest alergia na mleko krowie?
W krowim mleku występuje wiele rodzajów białek, które mogą uczulać dziecko. Najczęściej za alergię odpowiada kazeina. Uczulenie na mleko pojawia się zwykle u niemowląt oraz we wczesnym dzieciństwie, ale może rozpocząć się już w okresie płodowym. Alergia na mleko często ustępuje sama po kilku pierwszych latach życia dziecka, ale bywają przypadki, że uczulenie nie mija i towarzyszy przez całe życie.
2. Objawy alergii na mleko krowie
Reakcja alergiczna pojawia się po spożyciu mleka lub produktów mlecznych. Typowe objawy alergii na mleko to wysypka, katar, wymioty, ulewanie, biegunka oraz kolka brzuszna. Dziecku mogą dokuczać łzawiące oczy, a także opuchnięcie ust i języka.
3. Jak radzić sobie z alergią na mleko?
Kiedy u dziecka stwierdzono alergię na mleko krowie, należy zastosować dietę eliminacyjną. Z menu malucha należy usunąć wszelkie produkty, które mogą wywołać niebezpieczne reakcje. Zakazane jest mleko i produkty mleczne (jogurty, sery, masło, śmietana), ale należy też pamiętać, że mleko krowie dodawane jest do wielu innych produktów. Znajdziemy je w lodach, pieczywie, ciastach, wędlinach i sosach. Wskazane jest więc dokładne czytanie etykiet przed podaniem dziecku nowych produktów spożywczych.