Zastój pokarmu. Jak sobie z nim radzić? Czego unikać?

Mimo że zastój pokarmu jest dosyć częstym problemem laktacyjnym, na temat tej dolegliwości wciąż krąży wiele mitów. Aby ją zwalczyć, jedni zalecają masaż piersi, inni przekonują, że takie działanie może przynieść wiele szkody. Raz słyszymy, by odciągać pokarm, innym razem, że nie wolno tego robić. Jak poradzić sobie z tym problemem? Czego bezwzględnie unikać?

Co jest przyczyną zastoju pokarmu w piersiach?

Z zastojem pokarmu mamy do czynienia wtedy, gdy piersi stają się obrzmiałe, twarde, bolące, zaczerwienione i często cieplejsze niż reszta ciała, a mleko nie chce z nich płynąć. Problem ten często pojawia się już na początku przygody z karmieniem i bywa bardzo stresujący dla mamy.

Polecane wideo:

Zastój pokarmu związany jest z niewystarczającym opróżnianiem piersi. Może pojawić się pomiędzy 2. a 10. dobą po porodzie, gdy gwałtownie zwiększa się produkcja mleka. Z problemem tym borykają się również panie, które zbyt wcześnie odstawiły niemowlę od piersi lub miały dłuższą przerwę w karmieniu. Czasem wynika on z niewłaściwej pozycji lub techniki ssania malucha. Dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym i rzadkie przystawianie do piersi również może skutkować zastojem pokarmu. Warto też zwrócić uwagę na noszoną bieliznę, ponieważ zbyt ciasny biustonosz może sprzyjać rozwojowi dolegliwości – wyjaśnia Dorota Szatkowska, Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL).

8 produktów, które powinna jeść każda karmiąca piersią mama

Chęć zrzucenia kilogramów, które zostały ci po ciąży jest pewnie twoim priorytetem jeśli chodzi o dietę. Jest jednak coś istotniejszego, na co powinnaś...

Co robić, gdy pojawi się zastój pokarmu?

Podczas zastoju pokarmu należy podjąć działania, które ułatwią wypływ mleka. Przed karmieniem warto ogrzać piersi, stosując w tym celu ciepły okład, termofor, prysznic lub kąpiel.

Jeśli dziecko będzie miało problem z uchwyceniem obrzmiałej piersi, to przed samym karmieniem możemy spróbować odciągnąć trochę mleka. Tylko tyle, by ułatwić maluchowi chwycenie brodawki. Całkowite opróżnianie piersi pobudzi laktację i utrudni nam pozbycie się zastoju.

Karmienie należy rozpoczynać od przepełnionej piersi. Jeśli po pierwszym karmieniu nadal będzie ona obrzmiała, to po raz kolejny przystawmy do niej malucha. Pomóc może również zmiana pozycji do karmienia. Gdy zmagamy się z zastojem pokarmu, polecana jest ta „spod pachy”, ponieważ ułatwia ona dziecku uchwycenie brodawki.

A co z masażem piersi? Czy pomoże on w pobudzeniu wypływu mleka? – Podczas karmienia możemy delikatnie masować, a właściwie głaskać piersi ruchami w kierunku brodawki. Silne uciskanie czy forsowny masaż na pewno nam nie pomoże, a jedynie zaszkodzi. Takie działanie może bowiem prowadzić do uszkodzenia pęcherzyków mlecznych, w których powstaje pokarm, oraz przewodów mlecznych. To z kolei może skutkować wykształceniem się ropnia, który wymaga interwencji chirurgicznej. Mocne uciskanie czy bandażowanie jest zabronione zarówno w czasie zastoju pokarmu, jak i w czasie zapalenia piersi. Takie działania w ogóle nie powinny być podejmowane przez karmiącą mamę – mówi Dorota Szatkowska.

Po karmieniu malucha warto zastosować zimny okład, który należy trzymać na piersi przez 20–30 minut. Przyniesie to ulgę, ale również delikatnie zahamuje laktację.

Podstawową metodą leczenia zastoju piersi jest regularne ich opróżnianie przez częste karmienie malucha. Próbujmy przystawiać dziecko do piersi co 1,5 godziny, a jeśli mimo tego będziemy czuć dyskomfort, to pomiędzy karmieniami można odciągać mleko. Zawsze jednak tylko do momentu, gdy odczujemy ulgę.

Czego nie robić podczas zastoju pokarmu?

Uciskanie piersi, forsowny masaż, bandażowanie to metody, o których złym wpływie już wspomnieliśmy. Podczas zastoju pokarmu nie można również próbować na siłę wyciskać mleka. Zamiast tego rozluźnijmy się, np. w wannie wypełnionej ciepłą wodą.

Ta metoda skuteczniej pobudzi wypływ pokarmu niż rozwiązania siłowe. W bardzo nasilonym zastoju, gdy ciepłe okłady niewystarczająco wspomagają laktację, pomocne bywa zażycie 400 mg ibuprofenu na ok. 40 minut przed karmieniem czy odciąganiem pokarmu.

Podczas problemów z nadmierną produkcją mleka, czyli w trakcie nawału lub zastoju, bardzo ostrożnie podchodźmy do odciągania pokarmu. Opróżnianie piersi pobudza laktację, a tego powinnyśmy unikać. Jest ono zalecane, by ułatwić dziecku chwycenie brodawki oraz by przynieść mamie ulgę, dlatego należy odciągać jedynie niewielkie ilości mleka.

Trzeba też pamiętać, by przy problemach z opróżnianiem piersi upewnić się przede wszystkim, czy dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi, czy chwyta ją prawidłowo i czy budowa jamy ustnej malucha umożliwia mu prawidłowe ssanie. Sprawdźmy również, czy niemowlę właściwie przybiera na wadze.

Problemy wynikające z nieleczonego zastoju pokarmu

Nieleczony zastój pokarmu może prowadzić nie tylko do dalszych problemów z karmieniem piersią, ale wręcz zagrażać zdrowiu mamy. Niewłaściwe działania lub brak działań sprzyjają zapaleniu piersi i powstaniu ropnia. Jeśli zaobserwujemy zastój pokarmu, a później pojawi się wysoka gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie i zaczerwienione, ucieplone zgrubienie w piersi, to możemy mieć do czynienia ze stanem zapalnym.

Z kolei bolesny guz świadczyć może o ropniu. W obu wypadkach należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Najlepiej oczywiście do takich sytuacji nie dopuszczać i w razie problemów z karmieniem piersią poprosić o fachową pomoc konsultanta laktacyjnego.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Alergia na mleko krowie u dzieci

Artykuł sponsorowany Uczulenie na mleko krowie to jedno z najczęstszych schorzeń alergicznych wśród dzieci. Białka zawarte w mleku są alergenami, które mogą wywoływać niebezpieczne dla zdrowia reakcje. Alergia na mleko może być schorzeniem okresu dzieciństwa,...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie piersią

Karmienie piersią

Karmienie piersią gwarantuje niemowlęciu naturalną odporność i tworzy między dzieckiem, a matką szczególną więź. Karmienie piersią jest zalecane (...) wzrostowe oraz różne składniki odżywcze potrzebne...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie eko

Karmienie eko, czyli naturalne, jest ostatnio znowu na topie. Karmienie piersią, a szczególnie karmienie i noszenie dziecka w chuście, zwiększa (...) , czyli tego, który płacz i mina znaczą „głód". Karmienie...

Karmienie niemowlęcia

Dlaczego warto odzwyczaić dziecko od jedzenia cukru?

Dlaczego warto odzwyczaić dziecko od jedzenia cukru?

Uzależnia i pobudza Cukier, podobnie jak narkotyki, silnie oddziałuje na mózg. Amerykańscy naukowcy stwierdzili niedawno, że podnosi on poziom serotoniny i dopaminy - hormonów, które u człowieka wywołują uczucie euforii i pobudzenia. Nie byłoby to nawet...

Karmienie niemowlęcia

Nowe produkty w diecie niemowlaka

Nowe produkty w diecie niemowlaka

się do przyjmowania posiłków stałych. Nowe produkty należy dodawać powoli do diety niemowlęcia, aby przyzwyczajało się do różnych smaków i konsystencji (...) . Pamiętajmy jednak, że naturalne karmienie powinno być podstawą...

Karmienie niemowlęcia

Nie cierpi żurawiny, ale nie może przestać jej jesć

Nie cierpi żurawiny, ale nie może przestać jej jesć

Są dwie opcje: albo uwielbiasz jeść żurawinę, albo nie cierpisz jej smaku. Odkryliśmy, że te dwa skrajne uczucia mogą wystąpić naraz! Chłopczyk z nagrania video jest przezabawny. Nie przestaje jeść suszonego owocu, pomimo że ma naprawdę kwaśną minę. Jego...