Trwa ładowanie...

Jak karmić dziecko bezpiecznie? Zapoznaj się z tymi radami

Avatar placeholder
Radosław Czykiel 01.11.2021 19:10
Jak karmić dziecko bezpiecznie? Zapoznaj się z tymi radami
Jak karmić dziecko bezpiecznie? Zapoznaj się z tymi radami (Getty images)

Jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów, który ma wpływ na zdrowy rozwój dziecka. Dlatego warto wiedzieć, co robić i czego unikać, aby naszemu maluchowi nie zaszkodzić.

spis treści

1. Karmienie piersią

Opieka i wychowywanie małego dziecka to zawsze wielkie wyzwanie dla rodziców. Na nasze pociechy czyha mnóstwo zagrożeń i to my odpowiadamy za to, aby zdrowo rosło w jak najbardziej bezpiecznych warunkach. Dlatego warto zapoznać się z tymi radami, które dotyczą karmienia.

Co robić i czego unikać, aby naszemu maluchowi nie zaszkodzić?
Co robić i czego unikać, aby naszemu maluchowi nie zaszkodzić?
Zobacz film: "Super tata wychowuje 4 niepełnosprawnych dzieci"

W trakcie karmienia piersią bardzo ważne jest odpowiednie podtrzymywanie dziecka. Bezpieczna pozycja to taka, która zabezpiecza przed osunięciem lub sturlaniem. Jeżeli karmisz maleństwo na leżąco, to ważna jest zasada, aby głowa była wyżej niż reszta ciała.

Eksperci radzą także, aby nie zasypiać w trakcie karmienia, bo ciągła kontrola jest wskazana. Przypilnuj też, aby dziecko nie jadło łapczywie oraz żeby się nie krztusiło. Jeżeli jednak tak się dzieje, to warto pomyśleć nad częstszymi, ale mniejszymi posiłkami. Można także zmienić pozycję na taką, w której dziecko leży na mamie.

2. Dokarmianie odciągniętym pokarmem

Jeżeli twoje dziecko z jakiegoś powodu nie jest karmione piersią, to warto kupić kubek, który sprawia, że maluch nie pije, a ssie wcześniej odciągnięte mleko. Można pokarm podawać także niedużą i twardą łyżeczką.

Ważna jest odpowiednia pozycja. Zaleca się trzymanie dziecka na kolanach bokiem lub oparcie go pleckami na podciągniętych udach. Następnie pamiętaj, aby nie wlewać mleka do buzi. Trzeba doprowadzić do sytuacji, w której maluch zacznie ssać pokarm. Odradza się także karmienie strzykawką, bo zbyt mocne wlanie pokarmu może doprowadzić do zakrztuszenia.

3. Karmienie butelką

Przede wszystkim dobierz odpowiedni smoczek. Najlepiej, aby przypominał pierś. Ważne jest, aby dziecko ssało, a nie gryzło smoczek. Dlatego unikaj takich, które sprawiają, że mleko samo leci do buzi dziecka.

Ważna jest temperatura mleka, bo nie może być za gorące. Zalecana pozycja do karmienia to taka, w której dziecko jest przytulone i ma głowę wyżej niż brzuch i nogi. Całkowicie odradza się karmienie dziecka butelką na leżąco. Następnie zawsze miej na oku swoją pociechę.

4. Jedzenie łyżeczką

Przyszedł czas na stopniowe odstawianie butelki i jedzenie łyżeczką? Czas na modyfikację znanych dotąd zasad. Eksperci zalecają, aby dziecko jadło z całą rodziną. Oczywiście przygotuj odpowiednio stół, aby w pobliżu dziecka nie było nic, co może być dla niego niebezpieczne.

Pamiętaj, że posiłek nie może być za gorący. Nie ma także sensu zmuszanie malucha do jedzenia, gdy nie ma na to ochoty. Łyżka nie może zawierać zbyt dużo pokarmu i warto z czasem podawać coraz mniej rozdrobnione jedzenie. Warto także pozwalać dziecku jeść łyżeczką samodzielnie, ale wtedy bacznie je obserwuj.

5. Samodzielne jedzenie i gryzienie

Dziecko jest już coraz większe i bardziej samodzielne, a to czas, aby zaczęło jeść ręką. Ważne jest, aby przy takim jedzeniu twoja pociecha siedziała w miejscu. Następnie rozsądnie dobieraj pokarm, z którym już potrafi sobie poradzić.

Na początek najlepiej podawać miękkie posiłki, a potem stopniowo wprowadzać twardsze. Należy jednak unikać produktów twardych i drobnych, bo mogą doprowadzić do zakrztuszenia. Dlatego na przykład jabłko lepiej dać w całości niż w rozdrobnionych kawałkach.

Zobacz także: Tata wymyślił nietypowy sposób karmienia dziecka. Wykorzystał lejek do piwa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze