Trwa ładowanie...

Karmienie butelką noworodka. Jak zadbać o wygodę podczas karmienia?

Avatar placeholder
13.09.2021 15:52
Karmienie butelką noworodka
Karmienie butelką noworodka (Zdjęcie autorstwa Tavis and Cathy Szeto / CC BY 2.0)

Karmienie butelką noworodka nie jest proste. Maluszek dopiero uczy się ssać, co może sprawiać problemy. Karmienie butelką od początku życia dziecka utrudnia ewentualne późniejsze przejście na karmienie piersią, ze względu na przyzwyczajenie się dziecka do ssania smoczka. Karmienie butelką z mlekiem matki wymaga przede wszystkim troski o higienę butelek i smoczków. W przypadku karmienia mieszankami mlecznymi dochodzi jeszcze odpowiednie przygotowanie mieszanki.

spis treści

1. Karmienie noworodka pokarmem odciąganym z piersi matki

Można podawać dziecku butelką mleko matki. W takim przypadku nie trzeba martwić się o dobieranie mieszanki i jej przygotowywanie. Wystarczy za pomocą laktatora odciągnąć pokarm z piersi.

Mleko matki może być przechowywane w lodówce lub w zamrażarce, nie tracąc swoich właściwości. W przypadku karmienia dziecka butelką z mlekiem matki, należy malucha karmić na żądanie. Jednak trzeba pamiętać o pewnych zasadach karmienia butelką malutkiego dziecka.

Zobacz film: "Karmienie piersią"

Jak karmić noworodka butelką? W jaki sposób to robić, aby było komfortowo zarówno dla dziecka jak i jego mamy? Noworodka najlepiej trzymać w ramionach podczas karmienia. Główka powinna być lekko uniesiona. Dziecko karmione na leżąco, z płasko ułożoną główką może się zachłysnąć jedzeniem. Butelka także powinna być przechylona.

Trzeba kontrolować, czy dziecko nie połyka powietrza. W smoczku nie powinno być powietrza, a wraz ze ssaniem powinny się w butelce pojawiać bąbelki powietrza. Dobrze dobrany smoczek pozwoli dziecku pić w odpowiednim tempie. Zbyt duża dziurka to zbyt szybkie jedzenie – niezdrowe dla takiego maluszka. Zbyt mała natomiast może bardzo utrudnić dziecku jedzenie.

Co kilka minut maluch potrzebuje przerwy, a to ze względu na to, że w czasie karmienia połyka trochę powietrza. Sam może odmawiać jedzenia już po paru minutach karmienia, bo powietrze wypełni mu brzuszek. Wystarczy wtedy lekko poklepać dziecko po pleckach, aby mu się odbiło. I można karmić dalej.

Jeśli maluch mimo to nie wypija całej porcji mleka, trzeba porozmawiać z pediatrą, który być może zaleci specjalne witaminy dla niemowląt, aby nie dopuścić do niedoborów.

W przypadku dziecka karmionego butelką, szczególnie noworodka, bardzo ważna jest sterylizacja butelek i smoczków lub wyparzanie ich we wrzątku.

2. Karmienie noworodka mieszankami mlecznymi

Przy karmieniu noworodka mieszankami mlecznymi trzeba przestrzegać zasad karmienia butelką noworodka oraz pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: dziecko karmione mieszankami mlecznymi nie może być karmione na żądanie. Mleko matki jest trawione bez większego problemu, więc w każdym momencie, kiedy dziecko chce jeść, może to mleko dostać.

W przypadku mleka modyfikowanego między karmieniami powinny być co najmniej 3-4-godzinne przerwy. W krótszym czasie żołądek dziecka nie poradzi sobie ze strawieniem sztucznej mieszanki. Karmić więc należy 6-7 razy dziennie.

Kolejnym utrudnieniem dla mam karmiących mieszankami jest konieczność dokładnego odmierzania porcji mleka modyfikowanego oraz prawidłowego przygotowywania mieszanki. Źle wymieszany pokarm, zbyt duża lub zbyt mała porcja mogą negatywnie wpłynąć na trawienie i obciążyć układ pokarmowy dziecka. Oprócz tego, w pierwszym półroczu życia dziecka, mieszanki muszą być przygotowywane bezpośrednio przed karmieniem, nie przechowuje się ich.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze