Jak nauczyć dziecko pić z butelki?
Najnowsze zalecenia pediatryczne wskazują konieczność karmienia dziecka wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia. Są jednak kobiety, które z różnych względów zechcą karmić swoje maleństwo butelką. Jeśli należysz do grona kobiet, które ze względu na uwarunkowania zdrowotne, osobiste lub inne podejmują decyzję o karmieniu dziecka za pomocą butelki, przeczytaj, na co powinnaś zwrócić uwagę, aby twój maluch nauczył się pić z butelki.
1. Nauka picia z butelki krok po kroku
Nauczenie dziecka picia z butelki może być trudnym i wyczerpującym zadaniem. Niestety nie wszystkie maluchy porzucają z chęcią pierś i przestawiają się na butelkę, gdy mama na przykład wraca do pracy. Bądź jednak wyrozumiała i cierpliwa. Takie przestawianie dziecka na inny sposób karmienia może potrwać nawet kilka tygodni. Chcąc przestawić maluszka na butelkę, skonsultuj się z lekarzem. Będziesz potrzebowała bowiem zamiennika mleka w postaci mieszanki modyfikowanej, dopasowanej do wieku twojego dziecka. Spróbuj wykorzystać obecność kogoś bliskiego tobie i dziecku do podawania mleka z butelki. Ty będziesz się dziecku jeszcze przez długi czas kojarzyła z łatwym dostępem do tego, co najbardziej lubi twoje dziecko. Maluch może czuć zapach twojego mleka i będzie reagował złością, kiedy zamiast piersi dostanie butelkę. Dziecko może się także denerwować, że mleko z butelkipłynie tak szybko, szczególnie gdy wcześniej nigdy nie ssało smoczka. Kup kilka smoczków i butelek, spróbuj dopasować taki, który będzie odpowiadał maluszkowi. Może pomoże specjalny kubeczek z ustnikiem? Można też podawać pokarm łyżeczką lub strzykawką. Warto zwrócić uwagę na to, że twoje dziecko to doskonały smakosz i od razu odczuje różnicę pomiędzy mlekiem z twojej piersi, jeśli dotychczas ją ssało, a tym z butelki. Nie każde mleko smakuje bowiem tak samo. Każda mieszanka ma inną specyfikę i zapach. Spróbuj na początek zmieszać mieszankę z twoim mlekiem. Każdego dnia zmieniaj proporcje. Jeżeli malec jest alergikiem i pije specjalne mleko, spytaj wcześniej o pozwolenie pediatry.
2. Problemy z karmieniem butelką
Jak w każdej nowej dla dziecka sytuacji, mogą pojawić się problemy, które dodatkowo zestresują i ciebie, i malca. Jeżeli w nocy dziecko chętnie je, a w dzień grymasi, napina brzuszek i wypuszcza smoczek butelki, zwróć na to szczególną uwagę. Być może dziecko cierpi na kolkę jelitową. Wiele mam bardzo emocjonalnie reaguje na płaczące dziecko, ty zachowaj spokój. Twoje wyciszenie pomoże ulżyć maluchowi. Spróbuj go pomasować w brzuszek ciepłą dłonią i ruchem okrężnym. Zanuć lub zaśpiewaj swojemu maleństwu w tym czasie jakąś spokojną piosenkę. Jeśli nadal będzie płakał i naprężał się, wykąp dziecko w ciepłej wodzie, która może podziałać rozkurczająco i złagodzi ból. Po kąpieli dokładnie wysusz ciało maluszka i wsmaruj w nie oliwkę, naśladując ruchy masażysty. Następnie owiń dziecko w ciepły kocyk i przytul do siebie, kołysząc. Jeżeli to nie pomoże, a malec konsekwentnie odmawia przyjmowania posiłków − zwróć się do lekarza, to może być zbyt silne napięcie mięśniowe lub inna dolegliwość, która wymaga konsultacji z lekarzem. Są maluszki uczulone na białko mleka krowiego i źle przyswajają tradycyjne mieszanki. Brzuszek robi się obolały i wzdęty, odmawiają wtedy jedzenia. Zazwyczaj pojawiają się wtedy też inne objawy uczulenia, takie jak wysypka, kolka, zaczerwienienie policzków, a nawet krew w stolcu. Może się też zdarzyć, że twoje dziecko nie toleruje laktozy lub z powodu stanu zapalnego w jego organizmie posiłki kończą się częstym ulewaniem dużych ilości pokarmu. Możesz spróbować karmić maleństwo częściej mniejszymi porcjami, jeśli jednak to nie pomoże, zgłoś się z dzieckiem do lekarza.
Pamiętaj: aby nauczyć malucha picia z butelki, potrzeba trochę czasu i cierpliwości. Z uwagą obserwuj reakcje dziecka na zmianę i postaraj się wyeliminować czynniki zakłócające właściwe przyswojenie tego sposobu karmienia. Choroba, reakcja poszczepienna, alergia czy też nieodpowiadający dziecku smak mleka to mogą być utrudnienia, które sprawią, że nauczenie dziecka umiejętności picia z butelki przedłuży się. Powinno to jednak wzbudzić w tobie poczucie wyrozumiałości dla maleństwa oraz wskazać ci właściwy kierunek postępowania. Czasem konsultacja z lekarzem rozwieje wszystkie twoje wątpliwości, czasem intuicyjne działania, takie jak zmiana smoczka, pozycji karmienia malca czy w razie dolegliwości bólowych delikatny masaż brzuszka. Nie zniechęcaj się zbyt szybko, a na pewno ty i dziecko będziecie usatysfakcjonowani.
mgr Anna Czupryniak