Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Witamina K dla niemowląt

Niemowlę karmione piersią wymaga podawania mu dwóch ważnych dla prawidłowego rozwoju organizmu witamin: witaminy D oraz witaminy K. Tej ostatniej w mleku matki są śladowe ilości, a jest potrzebna noworodkom od urodzenia aż do ukończenia trzeciego miesiąca życia. Witamina K to jeden z najważniejszych składników krzepliwości krwi, a jej niedobór może prowadzić do groźnych dla życia i zdrowia krwotoków.

Zobacz film: "Co powinna jeść matka karmiąca piersią?"

1. Po co niemowlętom witamina K?

Niemowlę jest znacznie bardziej narażone na możliwość wystąpienia u niego krwawienia, np. z pępka, przewodu pokarmowego, błon śluzowych. W związku z tym zagrożeniem, ale także z potrzebą wzmocnienia organizmu od narodzin, potrzebne jest podawanie witaminy K dzieciom karmionym naturalnie. W przypadku niemowląt karmionych sztucznie lub w sposób mieszany, decyzję podejmuje pediatra.

Dlaczego dzieciom suplementuje się witaminę K? Niedobór tego składnika może doprowadzić do tzw. choroby krwotocznej. Zwykle u niemowląt z deficytem witaminy K dochodzi do krwawienia z przewodu pokarmowego lub kikuta pępowiny, ale najgroźniejsze są wylewy krwi do ośrodkowego układu nerwowego. W ciężkim przebiegu choroby może nawet dojść do trwałych uszkodzeń mózgu dziecka.

Warto również wiedzieć, że witamina K ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Jest niezbędna do prawidłowej mineralizacji tkanki kostnej. Wpływa również na właściwe działanie mózgu.

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt
Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt [5 zdjęć]

Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój,...

zobacz galerię

2. Niedobór i nadmiar witaminy K

Odpowiednie dawkowanie witaminy K jest ważne dla zdrowia dziecka w okresie niemowlęcym, ale ma również wpływ na funkcjonowanie organizmu w starszym wieku. Brak tego składnika u dzieci prowadzi do częstych krwotoków z nosa, wydłużenia czasu krzepnięcia krwi, dłuższego gojenia się ran, nawracających infekcji bakteryjnych oraz zaburzeń neurologicznych.

Niedobór witaminy K u kobiet wiąże się z bardzo obfitymi miesiączkami, a u starszych osób jest związany z ryzykiem wystąpienia osteoporozy. Ponadto zbyt mała ilość witaminy K w organizmie może wywołać zaburzenia trawienia i wchłaniania jelitowego.

Należy pamiętać, że nadmiar witaminy K, tak samo jak niedobór, wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Przede wszystkim stwarza zagrożenie wystąpienia żółtaczki u niemowląt. U dorosłych zbyt duże ilości mogą prowadzić do anemii, uczucia gorąca oraz nadmiernego pocenia się.

Witamina K dla niemowląt
Witamina K dla niemowląt (Zdjęcie autorstwa Edwin & Kelly Tofslie / CC BY 2.0)

Konieczne jest zatem uświadomienie sobie, że podawanie witaminy powinno być skrupulatnie przestrzegane. Zbyt duże lub zbyt małe dawki witaminy K mogą mieć wpływ na pojawienie się wielu schorzeń i poważnych chorób. Suplementacja powinna zawsze być skonsultowana z lekarzem.

3. Naturalne źródła witaminy K

Aby zapobiec anomaliom związanym z dostarczaniem odpowiednich ilości witamin młodemu organizmowi, warto już w ciąży odpowiednio zbilansować dietę. Również w czasie karmienia piersią wskazane jest spożywanie produktów bogatych w witaminę K. Naturalnymi źródłami są głównie zielone warzywa liściaste, takie jak sałata, brokuły, szpinak, jarmuż. Witamina K znajduje się też w żółtkach jaj, jogurtach, pomidorach czy truskawkach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.