Trwa ładowanie...

Bielizna podczas karmienia piersią

Avatar placeholder
08.10.2020 10:19
Bielizna podczas karmienia piersią
Bielizna podczas karmienia piersią

Bielizna podczas karmienia piersią to przede wszystkim dobrze dobrany stanik do karmienia. Piersi w okresie laktacji są zwykle większe niż normalnie, niezbędny więc staje się biustonosz dopasowany do ich obecnego rozmiaru. Dobrze dobrany biustonosz zwiększa komfort karmiącej matki. Może także zapobiec nieestetycznemu obwisaniu biustu i rozciąganiu się na nim skóry pod wpływem zwiększonego ciężaru, choć to nie względy estetyczne są tutaj najważniejsze.

spis treści

1. Jak wybrać biustonosz do karmienia piersią?

Odpowiednia bielizna do karmienia
Odpowiednia bielizna do karmienia

Bielizna podczas karmienia piersią to przede wszystkim dobrze dobrany stanik do karmienia. Piersi w

zobacz galerię

Aby dobrze wybrać biustonosz do karmienia piersią, trzeba udać się do sklepu w odpowiednim momencie. Nie ma sensu kupować stanika przed urodzeniem się malucha, gdyż rozmiar biustu jeszcze ulegnie zmianom. Najlepszym momentem na dobranie rozmiaru biustonosza jest moment przed karmieniem, kiedy piersi są pełne pokarmu. Najgorszym pomysłem jest noszenie zbyt małego, obciskającego stanika. Nie tylko będzie to nieestetyczne, ale także niekorzystne dla samego karmienia piersią. Zaciskanie piersi może się nawet skończyć zatkaniem kanalików mlekowych i zastojem pokarmu. Aby nie nosić zbyt małego rozmiaru, trzeba także przed zakupem stanika zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne, jeśli zamierzamy je nosić. Najlepiej pójść do przymierzalni z nimi i dopasowywać stanik do rozmiaru biustu od razu z wkładkami. Dzięki temu unikniemy późniejszego uciskania.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Innym ważnym czynnikiem przy wyborze biustonosza do karmienia, jest jakość jego wykonania. Wszelkie uciskające elementy, a także fiszbiny czy usztywnienia nie są najlepszym pomysłem w czasie karmienia piersią. Zwróćmy też uwagę na to, z czego uszyty jest stanik. Najkorzystniejsza jest bawełna lub mikrofibra. Te materiały pozwolą skórze oddychać i będą szybko wysychały, kiedy pokarm będzie wyciekał, co zdarza się często na początku karmienia piersią. Pamiętajmy, że ciężar piersi znacznie się zwiększa w czasie ciąży. Stanik więc musi być stabilny i raczej zabudowany. Zwróćmy szczególnie uwagę na szerokość ramiączek i ich długość. To od nich zależy utrzymanie biustu na odpowiedniej wysokości. Dobrze sprawdzą się najszersze ramiączka. W imię wygody warto zainwestować w biustonosz ze specjalnymi klapkami do karmienia. Można je szybko i dyskretnie odpiąć i nakarmić dziecko, bez zdejmowania stanika. Innym pomysłem jest kupno stanika rozpinanego z przodu. Będzie on niemal równie wygodny jak stanik z klapką, a dziecko będzie miało kontakt z całą piersią.

2. Co jeszcze jest potrzebne podczas karmienia piersią?

Samoistne wypływanie pokarmu zdarza się najczęściej na samym początku laktacji. Wtedy bardzo przydają się wkładki laktacyjne. Do wyboru są bawełniane wkładki wielorazowego użytku i wkładki jednorazowe. Pamiętajmy, ze te bawełniane trzeba często prać i korzystać przy tym z delikatnego proszku dla dzieci. Te jednorazowe są wykonane z różnych materiałów, np. celulozy. Wyrzuca się je od razu po zabrudzeniu. Trzeba zwrócić uwagę na ich grubość. Muszą być na tyle grube, by wchłonęły nadmiar pokarmu, ale na tyle cienkie, by było po prostu wygodnie i estetycznie. Dostępne są także wkładki ze specjalnymi przylepcami, dzięki czemu nie przesuwają się po umieszczeniu ich w staniku.

Następny artykuł: Biustonosz do karmienia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.