Trwa ładowanie...

Odciąganie pokarmu - jak robić to prawidłowo

Avatar placeholder
05.05.2017 13:24
Odciąganie pokarmu - jak robić to prawidłowo
Odciąganie pokarmu - jak robić to prawidłowo

Jak odciągać mleko za pomocą laktatora? Najpierw przede wszystkim powinnaś wybrać dobry laktator oraz odpowiedni rozmiar lejka. Jeśli posiadasz już właściwie dobrany sprzęt, to zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami dotyczącymi prawidłowego odciągania mleka.

spis treści

1. Pierwsze odciąganie mleka

Prawidłowego odciągania mleka, podobnie jak karmienia piersią, trzeba się nauczyć. Może się zdarzyć, że za pierwszym razem nie uda ci się odciągnąć całej butelki mleka.

Prawdopodobnie odciągniesz tylko kilka kropel i trzeba założyć, że pierwsze próby będą niejako ćwiczeniem przed nabyciem wprawy.

Oczywiście przed skorzystaniem z laktatora trzeba przeczytać dołączoną do niego instrukcję, dzięki której dowiesz się, jak złożyć urządzenie i jak z niego korzystać. Zanim użyjesz laktatora, dokładnie umyj ręce. Przed odciąganiem, tak samo jak przed karmieniem malucha, nie musisz specjalnie myć piersi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Kiedy rozważyć dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym?"

Wystarczy, że robisz to raz dziennie. Teraz musisz znaleźć sobie komfortowe miejsce, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał i przede wszystkim – będziesz mogła się zrelaksować. Stres, zdenerwowanie czy obawy mają wpływ na to, że mleko nie będzie wypływać tak, jak powinno. Przed odciąganiem oraz w jego trakcie może pomóc ci masaż piersi, który przyspieszy odruch wypływania mleka. Zanim przyłożysz lejek do piersi, warto go trochę zwilżyć, aby lepiej przylegał.

Pamiętaj, że odciąganie nie może sprawiać ci bólu! Jeśli tak jest, oznacza to, że lejek jest źle dobrany lub ustawiona jest zbyt duża siła odciągania. Sprawdź, czy lejek dokładnie otacza brodawkę i czy może ona poruszać się w nim swobodnie do przodu i do tyłu. Jeśli uważasz, że lejek jest dobrze dobrany, a jednak odczuwasz ból podczas odciągania, to najlepiej skonsultować to z certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Ból może być również spowodowany podrażnieniami brodawek lub skóry.

2. Wybór podciśnienia w laktatorze

Zaczynając odciąganie mleka, powinnaś rozpocząć od minimalnej siły ssania. Następnie stopniowo zwiększaj podciśnienie, tak aby uzyskać komfortowy poziom. Jest to najwyższe podciśnienie, które matka może tolerować bez odczuwania bólu. Kiedy uczucie odciągania stanie się lekko nieprzyjemne, ale w żadnym razie – bolesne, należy nieznacznie zmniejszyć podciśnienie.

3. Odciąganie 2-fazowe

By w pełni odwzorować rytm ssania dziecka i ułatwić odciąganie pokarmu, laktatory z reguły pracują w dwóch fazach. Faza pierwsza polega na szybkim rytmie odciągania – tak, by pobudzić wypływ pokarmu. Dziecko, gdy rozpoczyna ssanie, najpierw ssie płytko oraz szybko, a następnie wolniej, ale głęboko. Zgodnie z tą wiedzą działają nasze laktatory, które po dwóch minutach przełączają się w drugą fazę odciągania.

4. Odciąganie mleka – z jednej czy dwóch piersi naraz?

Odciąganie mleka z dwóch piersi naraz zdecydowanie skraca czas odciągania, bo jest ono o połowę krótsze i bardziej efektywne. Ciekawostka – używając laktatora z dwiema końcówkami, jesteś w stanie uzyskać 18% więcej pokarmu w trakcie jednej sesji. Panie, które korzystają z laktatorów, pozwalających na odciąganie pokarmu tylko z jednej piersi powinny pamiętać, aby podczas odciągania kilka razy zmienić pierś z jednej na drugą, wtedy mleko będzie napływało falami i większą jego ilość uda się uzyskać.

Następny artykuł: Przechowywanie mleka matki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze