Trwa ładowanie...

Laktator elektryczny

Avatar placeholder
19.12.2013 14:44
Laktator elektryczny
Laktator elektryczny

Kobiety karmiące piersiąchętnie korzystają z laktatorów, dzięki którym partner lub opiekunka do dziecka mogą nakarmić niemowlę podczas ich nieobecności lub wtedy, gdy potrzebują chwili odpoczynku. Dostępne są różne rodzaje laktatorów, przy czym dwie główne kategorie to: laktatory elektryczne oraz laktatory ręczne. Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą i planujesz korzystanie z laktatora, pamiętaj, że bez względu na to, jaki rodzaj urządzenia wybierzesz, powinnaś zacząć stosować go, gdy dziecko będzie miało 3-4 tygodnie. W tym czasie można zacząć karmić niemowlę butelką z mlekiem matki.

1. Jaki laktator elektryczny wybrać?

Kobiety, które w ciągu dnia kilkakrotnie muszą pompować piersi, na przykład gdy dziecko nie jest w stanie żywić się poprzez piersi, potrzebują bardzo wydajnego laktatora. Na rynku dostępne są profesjonalne elektryczne laktatory szpitalne. Podłącza się je do obu piersi naraz. Urządzenia te pobierają mleko z piersi w tempie zbliżonym do ssania piersi przez dziecko. Dzięki podwójnemu podłączeniu laktatory szpitalne są bardziej efektywne, a czas odciągania pokarmu jest skrócony o połowę. Niestety, z tymi dogodnościami wiąże się wysoka cena. Laktatory szpitalne są znacznie droższe niż inne rodzaje laktatorów. Tańszą alternatywą dla młodych mam są osobiste laktatory elektryczne, które łączą wydajność laktatorów szpitalnych z przenośnymi modelami. Ten rodzaj laktatorów jest najbardziej popularny wśród pracujących mam. Pompki są w pełni automatyczne, czas odciągania pokarmu jest stosunkowo krótki, a dostosowywany poziom ssania pozwala uniknąć dyskomfortu w sutkach. Nowsze modele laktatorów elektrycznych są zaprojektowane tak, by naśladować sposób ssania piersi przez niemowlę. Dzięki temu korzystanie z nich jest przyjemniejsze, ale nie oznacza to bynajmniej, że uzyskuje się więcej mleka. Laktatory elektryczne nowej generacji są lekkie, estetyczne i dołączone są do nich wszystkie niezbędne akcesoria. Większość laktatorów z górnej półki cenowej może działać na zapalniczkę samochodową, a niektóre mogą być zasilane bateriami.

Niejedna młoda matka rozważa wypożyczenie laktatora lub pożyczenie go od koleżanki, która skończyła już karmienie dziecka piersią. Specjaliści ostrzegają jednak, że jest to bardzo ryzykowne. Mleko matki może zawierać bakterie i wirusy – na przykład wirus zapalenia wątroby, HIV lub wirus cytomegalii, które mogą zanieczyścić laktator i przenieść infekcję na kolejną kobietę i jej dziecko.

2. Laktatory elektryczne w przystępnych cenach

Oprócz laktatorów szpitalnych i laktatorów elektrycznych z górnej półki dostępne są laktatory w niższych cenach oraz laktatory na baterie. Tego typu urządzenia są lepszym wyborem, jeśli młoda mama chce z nich korzystać tylko raz na jakiś czas. Te laktatory są zwykle lżejsze i znacznie tańsze. Z niższą ceną wiąże się jednak dłuższy czas odciągania pokarmu i konieczność włożenia w tę czynność więcej wysiłku. Niektóre tańsze laktatory wykonują około 12 ssań na minutę. Dla porównania, droższe modele mogą wykonać ich nawet 50-60. Jeśli urządzenie jest zasilane bateriami, zwykle trzeba wymieniać je dość często. Tańsze laktatory mają zazwyczaj jedną końcówkę ssącą, co oznacza, że można nimi pompować tylko jedną pierś. Nawet jeśli urządzenie ma dwie końcówki, silnik laktatora może być mniej trwały niż ma to miejsce w przypadku droższych urządzeń.

Następny artykuł: Laktator ręczny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze