Laktator ręczny
Laktator ręczny to urządzenie służące do odciągania pokarmu. Wiele kobiet decyduje się na stosowanie laktatora, dzięki któremu pod ich nieobecność partner lub niania mogą nakarmić niemowlę butelką. Obecnie dostępne są również laktatory elektryczne, które cieszą się dużą popularnością. Mimo to wiele młodych mam preferuje laktatory ręczne. Co przemawia na ich korzyść? Jakie są wady i zalety korzystania z laktatorów ręcznych?
1. Dlaczego warto wybrać laktator ręczny?
Dużą zaletą laktatorów ręcznych jest prostota ich obsługi oraz poręczny rozmiar. Młode mamy, które regularnie odciągają pokarm zwykle decydują się na korzystanie z laktatorów elektrycznych, ale wiele kobiet jest zdania, że to właśnie laktator ręczny działa w bardzo naturalny sposób i przypomina ssanie wykonywane przez niemowlę. Za wyborem laktatora ręcznego przemawia także możliwość kontrolowania tempa ssania. Gdy laktator jest umieszczony na piersi, ściska się rączkę, by wytworzyć próżnię pobudzającą przepływ mleka. Na początku wiele mam korzysta z laktatora obiema rękami, ale z czasem stają się tak biegłe w tej czynności, że mogą odciągać pokarm jedną ręką. Niebagatelne znaczenie ma także cena laktatora. Laktatory ręczne są na ogół znacznie tańsze, mniejsze, lżejsze i bardziej ciche niż laktatory elektryczne. Urządzenie wydające z siebie mniej hałasu sprawdza się w niewielkich mieszkaniach, gdzie dziecko znajduje się w pobliżu mamy odciągającej pokarm. Niektóre kobiety, gdy nabiorą wprawy, decydują się na karmienie dziecka jedną piersią i odciąganie pokarmu z drugiej. Stosowanie laktatora ręcznego jest ciche, dlatego dziecko nie dekoncentruje się podczas jedzenia.
Laktator ręczny to doskonały wybór, gdy odciąganie pokarmu ma miejsce tylko raz na jakiś czas oraz w czasie pobytu poza domem. Jeżeli jednak dziecko ma być karmione butelką z mlekiem pompowanym z piersi, warto pomyśleć o laktatorze elektrycznym, który jest znacznie szybszy i łatwiejszy w obsłudze.
2. Plusy i minusy laktatorów ręcznych
Główną zaletą laktatorów ręcznych jest ich niska cena. Po zakupie nie trzeba wydawać na nie nawet złotówki, w przeciwieństwie do laktatorów elektrycznych, które wymagają podłączenia do prądu lub zasilania bateriami. Na korzyść laktatorów ręcznych przemawia również ich prosta budowa – istniejące części łatwo umyć i wysterylizować. Urządzenia tego typu są niewielkie i mieszczą się nawet w damskiej torebce. Dodatkowym plusem jest prostota obsługi, mała waga oraz brak hałasu w czasie stosowania. Niestety, laktatory ręczne nie są pozbawione wad. Należy liczyć się z wolniejszym tempem działania, trudnościami ze złapaniem regularnego rytmu pompowania oraz szybkim męczeniem się rąk. Na szczęście można szybko przyzwyczaić się do stosowania laktatora ręcznego. Aby ułatwić korzystanie z tego urządzenia, producenci dołączają do laktatorów przydatne akcesoria. Są to zwykle butelki i smoczki, stojak, torba na laktator oraz wkładki ochronne na piersi, które zapobiegają zaplamieniu ubrań mlekiem.
Jeśli nie jesteś pewna, jaki laktator wybrać, zastanów się, jak często będziesz z niego korzystała. Jeżeli planujesz odciągać pokarm tylko sporadycznie, nie warto wydawać dużych sum na laktator elektryczny.