Trwa ładowanie...

Jak dbać o noworodka?

Świeżo upieczeni rodzice nierzadko czują się przytłoczeni liczbą obowiązków, wynikających z opieki nad noworodkiem. W krótkim czasie muszą bowiem przyswoić sobie szereg zasad dotyczących prawidłowej pielęgnacji dziecka, karmienia, usypiania i ubierania go. Na szczęście, w miarę upływu czasu jest im coraz łatwiej. Stopniowo poznają swojego malucha i jego potrzeby, dzięki czemu są na przykład w stanie odróżnić płacz dziecka spowodowany kolką od płaczu wywołanego chęcią zwrócenia na siebie uwagi.

Zobacz film: "Pielęgnacja dziecka - to musisz wiedzieć"

spis treści

1. Zasady karmienia noworodków

Prawidłowe odżywianie dziecka to absolutna podstawa. Mając w domu nowo narodzone dziecko, pamiętaj o następujących radach:

  • Karmienie noworodka powinno mieć miejsce co 3-4 godziny, choć od tej reguły bywają wyjątki. Niektóre dzieci jedzą co 1-2 godziny, ale zwykle z czasem ich posiłki stają się rzadsze, choć bardziej obfite.
  • Nie dziw się, jeśli zauważysz, że karmiąc piersią, musisz podawać mleko dziecku częściej niż koleżanka karmiąca z butelki. Mleko matki trawi się łatwiej, dlatego maluch szybciej staje się głodny.
  • Nie lekceważ oznak odwodnienia u dziecka (mniejsza ilość zamoczonych pieluszek, suchość ust i skóry).
  • Nie przekarmiaj dziecka – jeśli noworodek odwraca głowę od butelki z mlekiem lub od piersi, uszanuj to.
  • Po każdym posiłku delikatnie poklep noworodka po plecach, by powietrze połknięte wraz z mlekiem mogło znaleźć ujście podczas odbijania.

2. Jak usypiać noworodka?

Prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców jest nocne wstawanie do płaczącego dziecka. Niestety, przesypianie całej nocy przed czwartym miesiącem życia to raczej rzadkość wśród niemowląt, dlatego przygotuj się na konieczność kilkukrotnego przebudzania się w nocy. Pamiętaj jednak, że istnieją sposoby na wpojenie noworodkowi, że noc służy przede wszystkim do spania. Od pierwszego dnia po powrocie do domu przyzwyczajaj dziecko do pewnego schematu działania. Wieczorem myj noworodka, nakarm i spędź trochę czasu, przytulając dziecko. Możesz do niego mówić szeptem lub opowiadać bajkę. Nie włączaj telewizora ani radia – dodatkowe bodźce są niepotrzebne. Gdy dziecko robi się senne, kładź je do łóżeczka. Z czasem noworodek przywyknie do wieczornego planu i zacznie przesypiać całe noce.

3. Pielęgnacja noworodka

Gdyby opieka nad dzieckiem ograniczała się do karmienia go i usypiania, młodzi rodzice mieliby dla siebie dużo wolnego czasu. Nie zapominajmy jednak o myciu i przewijaniu noworodka. To właśnie te czynności pochłaniają czas rodziców. Każda zmiana pieluszki wiąże się bowiem z koniecznością umycia pupy dziecka, zastosowania kremu ochronnego, wietrzenia skóry, by uniknąć odparzeń, i prawidłowego nałożenia czystej pieluchy. Dziecko potrzebuje również regularnych kąpieli oraz licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie dziwi więc fakt, iż przez kilka pierwszych miesięcy życia niemowlaka jego rodzice z trudem znajdują czas na cokolwiek innego. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, iż wysiłek opłaca się. Zdrowy, radosny i zadbany maluch to największa nagroda dla zmęczonych i chronicznie niewyspanych rodziców.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.