Trwa ładowanie...

Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane?

Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane?
Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane?

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem mleka modyfikowanego do diety swojego dziecka? Wyjaśniamy, w jaki sposób powstaje, jakie są jego rodzaje i jak dobrać odpowiednie mleko do wieku oraz potrzeb Twojej pociechy.

Artykuł sponsorowany BebiProgram

Co kryje się pod pojęciem „mleko modyfikowane”?

Mleko modyfikowane jest produktem na bazie mleka, najczęściej krowiego. Układ pokarmowy niemowlęcia nie jest gotowy na przyjmowanie i strawienie mleka krowiego. Dlatego właśnie jego skład modyfikuje się w taki sposób, aby jak najbardziej odpowiadał potrzebom Twojej pociechy, dostarczał jej składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju i oczywiście nie szkodził. Modyfikacja ta polega m.in. na zmianie ilości i proporcji poszczególnych frakcji białka oraz jakości tłuszczów, zmniejszeniu poziomu chloru, sodu i potasu oraz zwiększeniu poziomu witamin (w szczególności A, C, D i E) wapnia, żelaza i cynku[1]. Ma to na celu maksymalne zbliżenie mleka modyfikowanego do pokarmu kobiecego. Warto czytać etykiety, aby upewnić się, że produkt jest najwyższej jakości, a podanie go dziecku jest całkowicie bezpieczne.

Mleko modyfikowane – rodzaje, oznaczenia

Na etykietach mlek modyfikowanych znajdziemy różnorodne oznaczenia. Najczęściej występuje oznaczenie cyfrowe: od 1 do 5, gdzie 1 oznacza mleko dla najmłodszych dzieci.

• Cyfra 1 – oznacza się nią mleko początkowe – przeznaczone dla noworodków i niemowląt do ukończenia 6. miesiąca życia. Decyzję o karmieniu tak małego dziecka mlekiem modyfikowanym należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem pediatrą, ponieważ w tym okresie dla rozwoju dziecka najlepsze jest wyłącznie karmienie piersią.

• Cyfra 2 – tzw. mleko następne, przeznaczone dla niemowląt, które ukończyły 6. miesiąc, ale nie przekroczyły 12. miesiąca życia. Podstawą diety takiego malucha jest mleko kobiece lub mleko modyfikowane, przy stopniowym rozszerzaniu diety i wprowadzaniu dodatkowych składników.

Dziecko w tym okresie nadal intensywnie się rozwija, dlatego mleko modyfikowane zostaje również wzbogacone o dodatkowe składniki, uwzględniając potrzeby Twojej pociechy.

• Cyfra 3 – to mleko modyfikowane Junior, odpowiednie dla dzieci powyżej 1. roku życia. • Cyfra 4 – to mleko Junior dla dzieci, które ukończyły 2 latka.

• Cyfra 5 – to mleko Junior dla dzieci powyżej 2,5 roku życia, nazywane często „mlekiem dla przedszkolaka”.

Mleko modyfikowane a specjalne potrzeby żywieniowe dziecka

W przypadku specjalnych potrzeb lub wystąpienia problemów żywieniowych, warto zapoznać się z ofertą specjalistycznych produktów. Ich skład został dopasowany do poszczególnych dolegliwości i odpowiada na różne potrzeby żywieniowe dziecka[2].

Częste ulewanie

Jeżeli dziecko często ulewa, można rozważyć podanie mu specjalistycznego mleka modyfikowanego typu AR – z dodatkiem mączki z ziaren chleba świętojańskiego, pełniącej funkcję substancji zagęszczającej. Przygotowując mleko zauważysz, że konsystencja jest płynna – zgęstnieje jednak w żołądku, dzięki czemu pokarm zatrzyma się w nim i rzadziej będzie dochodziło do ulewania.

Kolki i zaparcia

Jeśli maluch cierpi na kolki i zaparcia, warto rozważyć zastosowanie mleka modyfikowanego o obniżonej zawartości laktozy, zawierające błonnik oraz nieznacznie zhydrolizowane białko.

Ryzyko wystąpienia alergii

W przypadku ryzyka wystąpienia alergii – zaleca się stosowanie mleka hipoalergicznego (typu HA), przeznaczonego dla zdrowych dzieci, mogących mieć skłonności do alergii, np. w przypadku obciążenia genetycznego. Mleko modyfikowane hipoalergiczne zawiera białko o nieznacznym stopniu hydrolizy, co zmniejsza jego alergenność.

Zdiagnozowana alergia pokarmowa

Należy pamiętać, że jeżeli u dziecka zdiagnozowana zostanie alergia na białko mleka krowiego – mleko modyfikowane HA nie będzie dla niego odpowiednie. Lekarz pediatra może podjąć decyzję o wprowadzeniu do żywienia preparatu mlekozastępczego o wysokim stopniu hydrolizy lub mieszanki aminokwasowej, w zależności od ciężkości przebiegu alergii.

Podsumowując, wybierając mleko modyfikowane dla Twojego maluszka, który nie wykazuje specjalnych potrzeb, czy skłonności do alergii, kieruj się przede wszystkim jego wiekiem. Jeśli masz wątpliwości, poradź się eksperta: lekarza pediatry, położnej, specjalisty do spraw żywienia czy doradcy laktacyjnego.

[1] https://www.bebiprogram.pl/najczesciej-zadawane-pytania [2]https://www.bebiprogram.pl/zywienie-dziecka/schemat-zywienia-dziecka/karmienie-butelka/jak-wybrac-mleko-modyfikowane

Artykuł sponsorowany BebiProgram

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze