Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Skąd bierze się sucha skóra u dziecka?

 Agnieszka Gotówka
07.12.2017 14:40
Dziecko z problemem suchej skóry
Dziecko z problemem suchej skóry (123RF)

Należy pamiętać, że skóra małego dziecka jest zdecydowanie cieńsza niż u osoby dorosłej. Łatwiej więc o podrażnienia i jej nadmierne wysuszenie. Sucha skóra u dzieci jest więc częstym problem. Dolegliwość może być wywoływana przez szereg przyczyn. Które z nich występują najczęściej i jak im zapobiec?

1. Różnice w budowie skóry dzieci i dorosłych

Gdy dziecko przychodzi na świat, jego skóra nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Nie w pełni rozwinięta jest skóra właściwa, nieaktywne są gruczoły łojowe a obecność lipidów – zdecydowanie mniejsza w porównaniu ze skórą osób dorosłych. Małe dzieci nie mają w pełni sprawnej termoregulacji, co wynika również z ograniczonego funkcjonowania gruczołów potowych. Delikatny naskórek o wiele szybciej ulega więc przesuszeniu, będąc przy tym podatnym na zakażenia.

Te różnice w budowie naskórka zacierają się dopiero ok. 3. roku życia dziecka. Świadczą również o tym, że w przypadku najmłodszych niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja ciała. Maluchy nie powinny być myte kosmetykami przeznaczonymi dla dorosłych. Są one dedykowane do skóry dojrzałej, w pełni rozwiniętej i zdrowej. Stosowane u dzieci mogą wyrządzić wiele szkód.

Warto więc zawsze zwracać uwagę na to, czy dany produkt może być używany do pielęgnacji skóry dziecka. Do produkcji tego rodzaju preparatów, bardzo często dostępnych wyłącznie w aptekach, są używane jedynie odpowiednio dobrane składniki, które nawilżają skórę.

2. Pielęgnacja skóry dziecka a świąd

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

W wielu przypadkach za złą kondycję skóry, a co za tym idzie – uporczywy świąd – odpowiadają źle dobrane kosmetyki. Ich skład nie powinien być przypadkowy. Najlepiej, by środki pielęgnacyjne dla najmłodszych nie zawierały konserwantów, parabenów, barwników oraz sztucznych aromatów. Te składniki wysuszają skórę, uszkadzają ją i wywołują podrażnienia. Może się to objawiać świądem skóry lub pojawieniem się na jej powierzchni czerwonych plam. Sięgnięcie po odpowiednie kosmetyki, najlepiej kupione w aptece, powinno pomóc pozbyć się tych dolegliwości.

3. Zdrowie dziecka a świąd skóry

W wielu przypadkach swędzenie związane jest z alergią, najczęściej kontaktową. W przypadku dzieci wywołać ją może np. proszek do prania lub płyn do płukania. W takiej sytuacji konieczny jest zakup produktów hipoalergicznych, np. płatków mydlanych.

Świąd może też nasilić odzież wykonana z nieodpowiednich tkanin. Te z dodatkiem materiałów syntetycznych mogą nie przepuszczać powietrza i zatrzymywać wilgoć na powierzchni skóry, co z kolei bardzo mocno ją podrażnia i powoduje dyskomfort. Odpowiednie będą ubrania wykonane z bawełny. Należy również kontrolować, czy dziecku nie jest za ciepło, gdyż przegrzewanie to kolejna przyczyna problemów skórnych u najmłodszych.

Zdarza się, że za świąd odpowiada choroba. Objaw ten najczęściej towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry. Z kolei rozdrażnienie dziecka, problemy ze snem, ciągła ochota na słodycze, obecność sińców pod oczami oraz nasilające się swędzenie mogą nasuwać podejrzenie choroby pasożytniczej. Zastosowanie odpowiedniego badania i leczenia pod okiem lekarza pozwoli wyeliminować męczące objawy.

Sucha skóra u dziecka może wiązać się z wieloma problemami. Bardzo często wystarczy zmienić stosowane na co dzień kosmetyki, by problem zniknął. Jeśli mimo to maluch nadal będzie skarżyć się na dolegliwości skórne, warto zwrócić się po pomoc do dermatologa. Specjalista dokładnie obejrzy małego pacjenta, a w razie potrzeby zleci odpowiednie badania, np. testy alergiczne. Właściwe leczenie połączone z odpowiednią pielęgnacją pomoże skutecznie pokonać świąd.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze