Trwa ładowanie...

Wilgotność w pokoju dziecka w dzień i w nocy – jaka jest optymalna?

Avatar placeholder
29.09.2021 15:40
Wilgotność w pokoju dziecka w dzień i w nocy – jaka jest optymalna?
Wilgotność w pokoju dziecka w dzień i w nocy – jaka jest optymalna? (Adobe Stock)

Odpowiednia temperatura w mieszkaniu to nie wszystko. Należy zadbać także o zachowanie właściwej wilgotności powietrza, aby wyeliminować ryzyko powstawania suchości skóry lub bólu gardła. Jak poradzić sobie z utrzymaniem prawidłowego mikroklimatu w domu? Jaka wilgotność w pokoju dziecka jest odpowiednia? W jaki sposób poprawić wilgotność powietrza? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na ten temat.

spis treści

1. Co wpływa na poziom wilgotności w pomieszczeniach?

Na poziom wilgotności w pomieszczeniach wpływa wiele czynników. Źle zainstalowana wentylacja oraz nadmierne ogrzewanie wnętrz w okresach zimowych to główne aspekty, które zwiększają ryzyko występowania suchego powietrza. Wpływ na zmniejszenie wilgotności powietrza w pokoju dziecka mają takie czynniki, jak:

  • nieregularne temperatury ogrzewania;
  • brak właściwej wentylacji pomieszczenia;
  • zbyt częste używanie sztucznych odświeżaczy powietrza.

Jak widać na powyższych przykładach, kilka czynników ma kluczowy wpływ na to, jaka wilgotność powietrza w pokoju dziecka będzie się utrzymywać. Każdy rodzic powinien zadbać o to, aby suche powietrze nie stanowiło problemu, gdyż może powodować wiele nieprzyjemnych skutków.

2. Jaka powinna być wilgotność powietrza w pokoju dziecka?

Zobacz film: "Co warto kupić? Oczyszczacze powietrza"

Jaka wilgotność powietrza w pokoju dziecka uznawana jest za optymalną? Specjaliści podają podobne dane, które wskazują na fakt, że temperatura w pokojach dziennych powinna wynosić około 20-22 stopnie Celsjusza, natomiast w sypialniach nawet 18 stopni Celsjusza.

Co ciekawe, takie wartości eliminują ryzyko unoszenia się kurzu ponad powierzchnię podłóg oraz występowania suchego powietrza.

Prawidłowa wilgotność powietrza w pokoju dziecka powinna natomiast wynosić około 40-60%. Warto zauważyć, że jest to korzystny poziom dla pomieszczeń, w których znajdują się ubrania, książki, meble i wartościowe wyposażenie wnętrza.

3. Jak zwiększyć wilgotność powietrza w pokoju dziecka?

Jest kilka sposobów, które pozwalają na skuteczne zwiększenie wilgotności powietrza w pokoju dziecka. Warto zadbać przede wszystkim o równomierną temperaturę wewnątrz pokoju przez cały rok, a w szczególności zimą, kiedy kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe funkcjonuje praktycznie całą dobę.

Zbyt duże wahania temperatur powodują wysuszanie powietrza, przez co dziecku mogą dokuczać pewne objawy:

  • suchość skóry;
  • kaszel;
  • wysuszenie błon śluzowych górnych dróg oddechowych;
  • problemy ze snem i oddychaniem.

Oczywiście to tylko najistotniejsze skutki występowania nadmiernie suchego powietrza w pomieszczeniach. Utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza możliwe jest także poprzez stosowanie profesjonalnych nawilżaczy elektronicznych.

Tego typu sprzęt pozwala skutecznie pozbyć się efektu suchego powietrza oraz nawilżyć je do odpowiedniego poziomu. Profesjonalne nawilżacze wyposażone są w czujniki, które w czasie rzeczywistym analizują poziom wilgotności powietrza w pokoju dziecięcym. Dzięki temu w prosty sposób można zapanować nad temperaturą oraz poziomem wilgoci wewnątrz domu.

4. Czy prawidłowy poziom wilgotności powietrza w pokoju dziecka zależy od pory roku?

Pora roku ma duże znaczenie. Naturalny poziom wilgotności zmienia się wraz z nią. Latem prawidłowy stopień nawilgocenia powietrza może dochodzić nawet do 90%, natomiast zimą, kiedy powietrze jest chłodne, może spadać aż do 20% na zewnątrz. Oczywiście ma to wpływ na to, jak wilgotne będzie powietrze w pokoju dziecka.

Polecane dla Ciebie