Krew w kale u dzieci - przyczyny i objawy, leczenie
Wielu rodziców zauważa w stolcu swoich dzieci w wieku niemowlęcym krew. Obecność krwi w kale u dzieci może być powodem do zmartwień, ale lekarze doradzają, by nie zakładać najgorszego. Czerwone zabarwienie stolca może być bowiem spowodowane nie pojawieniem się krwi, a spożytymi produktami spożywczymi. Jeśli zaobserwowałaś czerwony odcień stolca, zastanów się, co ostatnio jadł twój maluch. Pamiętaj, że pożywienie może zabarwić kał na wiele różnych kolorów. W kolejnych dniach obserwuj stolce dziecka.
1. Krew w kale u dzieci - przyczyny i objawy
Krew może pojawić się w kale dzieci z kilku powodów. Niektóre przyczyny są mało poważne, inne wymagają interwencji lekarskiej. Jednym z powodów obecności krwi w kale u dziecka jest niewielkie pęknięcie w odbycie.
Krew w kale u noworodka może świadczyć o urazie odbytu, chorobie krwotocznej, wadach naczyniowych, chorobie krwotocznej lub martwiczym zapaleniu jelit.
Czasami za pojawienie się krwi odpowiedzialna jest alergia pokarmowa. Może się również zdarzyć, że podczas karmienia piersią niemowlak połknął odrobinę krwi z popękanych, obolałych sutków.
Obecność nitek krwi w kale niemowlaka może być także wynikiem infekcji przewodu pokarmowego lub zaburzenia jelitowego, na przykład zapalenia jelita grubego lub wgłobienia.
Krew może być równomiernie wymieszana z kałem lub pojawiać się tylko w jednym miejscu. Niekiedy krew wygląda jak pojedyncze czerwone pasmo lub pasek. Warto pamiętać, że wygląd krwi w kale dziecka może pomóc w identyfikacji przyczyny takiego stanu.
Pasmo krwi może wskazywać na niewielkie pęknięcie w tkance odbytu, z kolei krew rozprowadzona po całym stolcu może oznaczać zupełnie inny problem. Jeśli pojawienie się krwi w kale niemowlaka nie będzie odosobnionym przypadkiem, należy skontaktować się z lekarzem i dokładnie opisać mu zaobserwowane symptomy.
2. Krew w kale u dzieci - leczenie
Leczenie niepokojących objawów w postaci krwi w kale u dziecka zależy od przyczyny problemu. W większości przypadków powodem obecności krwi w kale są małe pęknięcia w tkance odbytu.
Są one zwykle spowodowane wyjątkowo „wybuchowym” stolcem lub bardzo twardą kupą niemowlaka. W takiej sytuacji krew ma postać pojedynczego długiego pasma lub plamki.
Niewielkie pęknięcia w odbycie szybko się goją, ale lekarz może zalecić smarowanie odbytu niemowlaka czopkami z gliceryną. Jeżeli jednak przyczyną krwawienia z odbytu nie jest pęknięcie delikatnej tkanki, wskazane jest podjęcie leczenia po postawieniu ostatecznej diagnozy.
Rodzice dzieci mają tendencję do zamartwiania się wszelkimi niepokojącymi objawami – specjaliści uspokajają jednak, że odrobina krwi w stolcu zdrowego niemowlęcia nie musi być oznaką jakiegokolwiek problemu ze zdrowiem dziecka.
Oczywiście jeśli pojawiły się dodatkowe symptomy choroby, na przykład gorączka, biegunka lub ból brzucha, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Musisz to wiedzieć
Krew w kale u dzieci kojarzy się dorosłym osobom jednoznacznie z chorobą. Niewielka ilość krwi w stolcu niemowlaka nie musi jednak wskazywać na problemy ze zdrowiem.
Z drugiej jednak strony nie należy lekceważyć niepokojących objawów. Na wszelki wypadek warto skonsultować się z lekarzem po pojawieniu się krwi w kale dziecka.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Krew w kupce niemowlaka.