Trwa ładowanie...

Krew w kale u dzieci - przyczyny i objawy, leczenie

Krew w kale u dzieci - przyczyny i objawy, leczenie
Krew w kale u dzieci - przyczyny i objawy, leczenie (autor: Pixel-shot)

Wielu rodziców zauważa w stolcu swoich dzieci w wieku niemowlęcym krew. Obecność krwi w kale u dzieci może być powodem do zmartwień, ale lekarze doradzają, by nie zakładać najgorszego. Czerwone zabarwienie stolca może być bowiem spowodowane nie pojawieniem się krwi, a spożytymi produktami spożywczymi. Jeśli zaobserwowałaś czerwony odcień stolca, zastanów się, co ostatnio jadł twój maluch. Pamiętaj, że pożywienie może zabarwić kał na wiele różnych kolorów. W kolejnych dniach obserwuj stolce dziecka.

spis treści

1. Krew w kale u dzieci - przyczyny i objawy

Krew może pojawić się w kale dzieci z kilku powodów. Niektóre przyczyny są mało poważne, inne wymagają interwencji lekarskiej. Jednym z powodów obecności krwi w kale u dziecka jest niewielkie pęknięcie w odbycie.

Krew w kale u noworodka może świadczyć o urazie odbytu, chorobie krwotocznej, wadach naczyniowych, chorobie krwotocznej lub martwiczym zapaleniu jelit.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Czasami za pojawienie się krwi odpowiedzialna jest alergia pokarmowa. Może się również zdarzyć, że podczas karmienia piersią niemowlak połknął odrobinę krwi z popękanych, obolałych sutków.

Obecność nitek krwi w kale niemowlaka może być także wynikiem infekcji przewodu pokarmowego lub zaburzenia jelitowego, na przykład zapalenia jelita grubego lub wgłobienia.

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci
Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci [6 zdjęć]

Choroby pasożytnicze nadal są często spotykane u dzieci. Zarażeniom sprzyja nieprzestrzeganie podstawowych

zobacz galerię

Krew może być równomiernie wymieszana z kałem lub pojawiać się tylko w jednym miejscu. Niekiedy krew wygląda jak pojedyncze czerwone pasmo lub pasek. Warto pamiętać, że wygląd krwi w kale dziecka może pomóc w identyfikacji przyczyny takiego stanu.

Pasmo krwi może wskazywać na niewielkie pęknięcie w tkance odbytu, z kolei krew rozprowadzona po całym stolcu może oznaczać zupełnie inny problem. Jeśli pojawienie się krwi w kale niemowlaka nie będzie odosobnionym przypadkiem, należy skontaktować się z lekarzem i dokładnie opisać mu zaobserwowane symptomy.

2. Krew w kale u dzieci - leczenie

Leczenie niepokojących objawów w postaci krwi w kale u dziecka zależy od przyczyny problemu. W większości przypadków powodem obecności krwi w kale są małe pęknięcia w tkance odbytu.

Są one zwykle spowodowane wyjątkowo „wybuchowym” stolcem lub bardzo twardą kupą niemowlaka. W takiej sytuacji krew ma postać pojedynczego długiego pasma lub plamki.

Niewielkie pęknięcia w odbycie szybko się goją, ale lekarz może zalecić smarowanie odbytu niemowlaka czopkami z gliceryną. Jeżeli jednak przyczyną krwawienia z odbytu nie jest pęknięcie delikatnej tkanki, wskazane jest podjęcie leczenia po postawieniu ostatecznej diagnozy.

Rodzice dzieci mają tendencję do zamartwiania się wszelkimi niepokojącymi objawami – specjaliści uspokajają jednak, że odrobina krwi w stolcu zdrowego niemowlęcia nie musi być oznaką jakiegokolwiek problemu ze zdrowiem dziecka.

Oczywiście jeśli pojawiły się dodatkowe symptomy choroby, na przykład gorączka, biegunka lub ból brzucha, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Musisz to wiedzieć

Krew w kale u dzieci kojarzy się dorosłym osobom jednoznacznie z chorobą. Niewielka ilość krwi w stolcu niemowlaka nie musi jednak wskazywać na problemy ze zdrowiem.

Z drugiej jednak strony nie należy lekceważyć niepokojących objawów. Na wszelki wypadek warto skonsultować się z lekarzem po pojawieniu się krwi w kale dziecka.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Krew w kupce niemowlaka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.