Trwa ładowanie...

Karmienie piersią – zalety

Avatar placeholder
12.07.2019 11:03
Karmienie piersią – zalety
Karmienie piersią – zalety (123rf)

Karmienie piersią ma szerokie zalety zarówno dla dziecka, jak i dla młodej mamy. Jeżeli nie ma poważnych przeciwwskazań, warto zastanowić się nad tą formą karmienia niemowlęcia. Jakie są zalety karmienia piersią?

Chcąc karmić piersią, warto zdawać sobie sprawę, że organizm potrzebuje wówczas około 500 kcal więcej. Należy zatem tak dobrać dietę, aby była ona dobrze zbilansowana i zawierała niezbędne składniki odżywcze do prawidłowej laktacji. Co więcej, od diety matki zależy smak mleka, które otrzymuje dziecko. Istotne jest także to, aby matka nie przyjmowała produktów, które mogą być silnymi alergenami. Może bowiem w ten sposób uczulić niemowlę.

spis treści

1. Jakie są zalety z karmienia piersią dla dziecka?

Dziecko, które jest karmione piersią, otrzymuje wraz z mlekiem niezwykle cenne składniki odżywcze. Żadne mleko modyfikowane nie ma w swoim składzie tylu, tak dobrze zbilansowanych składników. Jakie składniki wraz z mlekiem matki otrzymuje dziecko?

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"
Dziecko karmione piersią otrzymuje najciemniejsze składniki odżywcze
Dziecko karmione piersią otrzymuje najciemniejsze składniki odżywcze (123RF)

1.1. Białko

Białko w mleku matki nie uczula dziecka. Jest lekkostrawne, pomaga wchłaniać żelazo. Zawiera niezbędne aminokwasy, które wpływają na rozwój mózgu.

1.2. Tłuszcz

Tłuszcze w mleku matki są cennym źródłem energii. Budują układ nerwowy i są odpowiedzialne za dojrzewanie mózgu oraz oka.

1.3. Witaminy

Zawarte w mleku matki witaminy są dobrze przyswajalne i zbilansowane. Podczas karmienia piersią należy jednak podawać dziecku witaminę D oraz witaminę K, których w mleku matki brakuje. Warto pamiętać, że tak jak witaminę D podajemy przez cały okres karmienia piersią, tak witaminę K podajemy od 8. dnia do 3. miesiąca życia.

Witaminy, które obowiązkowo musisz przyjmować w ciąży
Witaminy, które obowiązkowo musisz przyjmować w ciąży [7 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta dba nie tylko o siebie, ale także o rosnące w jej brzuchu dziecko. Powinna

zobacz galerię

1.4. Przeciwciała

Mleko matki zawiera również przeciwciała, które zapewniają organizmowi ochronę przed infekcjami.

1.5. Rzadsze choroby

Do zalet karmienia piersią można również zaliczyć mniejsze ryzyko zachorowania na alergie, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, nadwagę, nadciśnienie, a także próchnicę, wady zgryzu i choroby nowotworowe.

Musisz to wiedzieć

2. Jakie są zalety z karmienia piersią dla matki?

Karmienie piersią pozwala na rozwinięcie między matką i dzieckiem silniejszej więzi. Dzięki temu kobieta może czerpać większą radość z macierzyństwa i jest mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na depresję. Karmienie piersią przyczynia się również do szybszego obkurczania macicy. Pomaga także zrzucić zbędne kilogramy oraz chroni przed anemią i niedokrwistością.

Karmienie piersią niesie również zaletę dla domowego budżetu, gdyż nic nie kosztuje. Co więcej, nie trzeba się martwić o butelki, smoczki, ich sterylizację i podgrzewanie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze