Trwa ładowanie...

Mokry kaszel u niemowląt - przyczyny, leczenie

Mokry kaszel u niemowląt - przyczyny, leczenie
Mokry kaszel u niemowląt - przyczyny, leczenie (Adobe Stock)

Kaszel to reakcja organizmu na ciało obce lub śluz w płucach oraz górnych drogach oddechowych. Kasłanie umożliwia usunięcie substancji podrażniającej ciało. Warto pamiętać, że kaszel nie jest chorobą, tylko jej symptomem. Mokry kaszel u niemowlaka może więc oznaczać kilka zupełnie różnych stanów chorobowych. Jakie są najczęstsze przyczyny takiego kaszlu u dzieci poniżej pierwszego roku życia? W jaki sposób można pomóc niemowlęciu, które zmaga się z mokrym kaszlem?

spis treści

1. Mokry kaszel u niemowląt - przyczyny

U dzieci, którym dokucza mokry kaszel następuje odkrztuszanie flegmy lub śluzu. Nadmiar flegmy u niemowlaka zwykle nie stanowi wskazania do leków, jednak w niektórych przypadkach leki rozrzedzające wydzielinę mogą okazać się konieczne

Śluz może pochodzić z płuc lub spływać tylną ścianką gardła z nosa lub zatok. Mokrego kaszlu nie należy hamować, gdyż pomaga oczyścić płuca. Najważniejsze przyczyny tego typu kaszlu u dzieci to:

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z cebuli"
  • Choroby wirusowe – mokry kaszel jest typowy podczas zwykłego przeziębienia. Kaszel jest często spowodowany spływaniem śluzu tylną częścią gardła.
  • Infekcje płuc lub górnych dróg oddechowych – mokry kaszel może oznaczać zapalenie płuc, oskrzeli, zatok lub gruźlicę.
  • Przewlekła choroba płuc – mokry kaszel może być sygnałem, że choroba płuc nasila się. Może również oznaczać, że dziecko ma dodatkową infekcję.
  • Cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku – w takiej sytuacji mokry kaszel może być oznaką refluksu żołądkowo-przełykowego. Kaszel może budzić niemowlę ze snu.
  • Spływanie wydzieliny z nosa tylną ścianką gardła – kaszel u dziecka jest wówczas mokry.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Mokry kaszel u niemowląt - leczenie

Mokry kaszel u dzieci powinien być leczony, jeśli dolegliwość ta utrzymuje się przez dłuższy czas, a także gdy niemowlę ma mniej niż trzy miesiące, ma trudności z oddychaniem, odkrztusza krew i ma gorączkę. W pozostałych przypadkach mokry kaszel można leczyć w domu. Nie należy jednak korzystać z dostępnych bez recepty leków na kaszel bez zalecenia od lekarza.

Jeśli przyczyną mokrego kaszlu u niemowląt jest choroba, należy podjąć jej leczenie. Jeżeli jednak kaszel jest pozostałością po katarze, warto wypróbować domowe sposoby na jego zwalczenie. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze sprayu do nosa. Roztwór soli pomaga wypłukać śluz z nosa.

Pamiętajmy, że kaszel to nie choroba, a jedynie symptom choroby. Jeśli się utrzymuje, konieczne jest leczenie
Pamiętajmy, że kaszel to nie choroba, a jedynie symptom choroby. Jeśli się utrzymuje, konieczne jest leczenie (123RF)

Można oczyszczać nos dziecka także za pomocą tak zwanej gruszki. Klatkę piersiową niemowlęcia można smarować specjalną maścią. Pod ubranie dziecka można włożyć kawałek materiału skropiony olejkami: eukaliptusowym, mentolowym lub miętowym. Substancje zapachowe pomagają złagodzić mokry kaszel u niemowląt. Duże znaczenie ma również wilgotność powietrza.

Włączenie nawilżacza powietrza w pokoju, w którym przebywa niemowlę korzystnie wpływa na sen dziecka. Doraźnie pomocne może być zabranie niemowlaka do łazienki, w której włączony jest prysznic. Poza tym należy upewnić się, że dziecko spożywa wystarczająco dużo płynów w postaci mleka, wody lub soku.

Jak pokonać kaszel u dziecka?
Jak pokonać kaszel u dziecka? [10 zdjęć]

Przyczyną kaszlu z flegmą jest zazwyczaj przeziębienie. W niektórych przypadkach kaszel może być pierwszym

zobacz galerię

W ten sposób można bowiem rozrzedzić śluz przyczyniający się do mokrego kaszlu. Odradza się podawanie niemowlakowi soków z owoców cytrusowych. Aby śluz z nosa spływał w trakcie snu dziecka, można podnieść nieco jego główkę, podkładając pod nią dodatkową poduszkę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze