Trwa ładowanie...

Gry dla przedszkolaka

Avatar placeholder
21.06.2019 11:50
Gry dla przedszkolaka
Gry dla przedszkolaka (123rf)

Gry dla przedszkolaka to doskonały sposób na urozmaicenie mu czasu. Prawidłowy rozwój dzieci ma na celu pobudzanie ich do myślenia i aktywności fizycznej. Zabawy przedszkolaka służą więc nie tylko rozrywce, ale też nauce. Nie wszystkie gry dla dzieci są wskazane. Rodzice powinni kontrolować, czym zajmują się ich pociechy. Większość dzieci chętnie korzysta z gier komputerowych. Jednak tego rodzaju zabawy nie zawsze są rozwijające, a często przeciwnie – są niebezpieczne.

spis treści

1. Gry edukacyjne i zręcznościowe dla dzieci

W sklepach z artykułami dla dzieci można wybrać gry odpowiednie do wieku i umiejętności malucha. O ile zabawy ruchowe dla dzieci rozwijają ich sprawność ruchową, o tyle gry edukacyjne wpływają korzystnie na rozwój psychiczny. Naczelną zasadą w wychowaniu dziecka powinna być nauka poprzez zabawę. Dla małych dzieci, 2-3 letnich, można kupić specjalne domina obrazkowe w różnych wariantach – domina-kolory, domina-kształty.

Przykłady gier edukacyjnych dla przedszkolaków:

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"
  • Magiczny długopis dla dziecka – zabawa, w której dzieci muszą dotknąć długopisem rysunku będącego odpowiedzią na pytanie zadane w rysunku. Jeżeli odpowiedź jest nieprawidłowa, gra sygnalizuje to dźwiękiem.
  • Liczenie zwierzątek – gra pomaga poznawać pierwsze liczby. Dziecko losuje karty, w których brakuje określonej liczby zwierzątek. Do każdej karty przypisana jest inna liczba zwierząt, które trzeba znaleźć i powkładać w odpowiednie miejsca.

Gry zręcznościowe dla dzieci ćwiczą ich szybkość i refleks. Maluchów z pewnością zaciekawią gry oparte na fabule popularnych bajek (Król Lew, Shrek, Królewna Śnieżka). Gry przygodowe zapewniają dziecku dużo atrakcji. Maluch musi pokonać labirynty i zdobyć ukryty skarb. Taki sposób poznawania fantastycznego świata bajek może być atrakcyjniejszy dla malucha, niż samo przeczytanie bajki.

Rodzaje gier zręcznościowych dla dzieci:

  • Wrzuć żabkę na drzewko – wszystkie biorące udział w grze dzieci dostają 6 żabek, które za pomocą specjalnej wyrzutni muszą umieścić na kręcącym się drzewie. Czas jest ograniczony, dzieci mogą wyrzucać żabki do momentu zatrzymania drzewa.

2. Gry internetowe dla dzieci

Obecnie dzieci w coraz młodszym wieku rozpoczynają swoją przygodę z Internetem. Ich znajomość obsługi komputera jest nieraz większa od wiedzy rodziców w tej dziedzinie. Tymczasem Internet, oprócz możliwości rozwoju, może być źródłem niebezpieczeństw. Rodzice powinni więc kontrolować bezpieczeństwo swoich dzieci w świecie wirtualnym. Pewne ryzyko niosą też gry pożyczone od kolegów. Rodzice powinni skontrolować, jakie jest ograniczenie wiekowe. Informacja ta jest zawarta na opakowaniu płyty.

Bezpieczeństwo dziecka w sieci może zapewnić odpowiedni filtr. Można go tak ustawić, żeby nie przepuszczał niebezpiecznych treści. Istnieją zaufane witryny, w których dzieci mogą poruszać się bez obaw. Gry internetowe tam proponowane nie zawierają przemocy, mają za to charakter edukacyjny i pozytywnie wpływają na rozwój dziecka.  

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.