Trwa ładowanie...

Logiczne myślenie u dzieci. Jak rozwijać tę umiejętność u dzieci?

 Ewa Rosiecka
13.07.2023 21:27
Logiczne myślenie u dzieci warto rozwijać od najmłodszych
Logiczne myślenie u dzieci warto rozwijać od najmłodszych (Adobe Stock)

Rozwój logicznego myślenia to bardzo ważny element rozwoju dziecka, gdyż uniemożliwia mu myślenie krytyczne i analityczne, w dzisiejszych czasach niezbędne zarówno w szkole, jak i w życiu. Warto rozwijać już od najmłodszych lat. Jak ćwiczyć logiczne myślenie? Jak rozwijać logiczne myślenie u dzieci poprzez matematykę? Sprawdź!

spis treści

1. Logiczne myślenie - co to jest?

Jeśli chcemy rozwijać u naszego dziecka logiczne myślenie, w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, czym ono właściwie jest. Logiczne myślenie to umiejętność, która zapewnia prawidłowy rozwój oraz sprawne funkcjonowanie. Logiczne myślenie pozwala nam podejmować słuszne decyzje, wyciągać właściwe wnioski oraz rozwiązywać problemy.

Jest to sposób myślenia, który polega na wykorzystaniu reguł logicznych, by wnioskować, analizować, rozumować i planować. Dzięki niemu przetwarzamy informacje w taki sposób, by uzyskać logiczne wnioski.

2. Dlaczego warto uczyć dzieci logicznego myślenia?

Umiejętność ta jest kluczowa w wielu różnych dziedzinach, tak w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. Osoby, które posiadają wysoko rozwinięte zdolności do myślenia logicznego potrafią skutecznie rozwiązywać swoje problemy, planować i podejmować dobre, racjonalne decyzje, a także wyłapywać błędy w myśleniu i argumentacji.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Myślenie logiczne ma także wpływ na efektywność uczenia się oraz komunikację w zespole, co jest niezwykle przydatne w czasie edukacji szkolnej i podczas przygotowywania się do egzaminów.

3. Jak sprawdzić, czy maluch ma problemy z logicznym myśleniem?

Aby sprawdzić, na jakim poziomie jest umiejętność logicznego myślenia u naszego dziecka, możemy wykonać specjalny test. Istnieją również sygnały, które powinny dać nam do myślenia, że u dziecka mogą występować pewne trudności pod tym względem.

Jednym z sygnałów, który świadczy o kłopotach z logicznym myśleniem jest trudność z rozwiązywaniem problemów matematycznych, logicznych lub przestrzennych. Innym symptomem brak konsekwencji w myśleniu, a konkretnie o występującej u dziecka trudności z łączeniem faktów i wniosków w jedną całość.

Sygnałem może być także błędne wyciąganie wniosków, a także trudności z organizacją i planowanie. Maluch w takiej sytuacji z trudem planuje działania, które mają prowadzić do osiągnięcia założonego celu. Istotne są także umiejętności językowe dziecka i to, czy potrafi wyrażać swoje myśli w sposób konsekwentny i logiczny.

4. Jak poprawić logiczne myślenie u dziecka?

Istnieje wiele sposobów, by rozwijać logiczne myślenie u dzieci. Co możemy zrobić? Dobrym pomysłem będzie:

  • gra w szachy lub warcaby - te gry prowadzą do rozwoju logicznego i strategicznego myślenia, a dodatkowo mogą być dobrą rozrywką;
  • gra w planszówki, rozwijające logiczne myślenie - to połączenie nauki z zabawą, w której czasie dziecko musi myśleć, podejmować decyzje i przewidywać kroki przeciwników; taka zabawa jest dobrym sposobem również na wspólne spędzenie czasu razem;
  • zabawa z zagadki, krzyżówki, a nawet czytanie - czynności te wymagają skupienia, dedukcji, analizy oraz łączenia różnych wątków.

Jakie są inne ćwiczenia na logiczne myślenie? Dobrą opcją jest Sudoku, rozwiązywanie łamigłówek i labiryntów czy też szukanie skarbu z mapą.

Ważna jest różnorodność oraz systematyczność. Warto uczyć dziecko poprzez zabawę, aby chętnie w tej nauce uczestniczyło.

5. Nauka logicznego myślenia poprzez matematykę

Dobrze jest rozwijać logiczne myślenie poprzez matematykę, ponieważ jedna dziedzina opiera się na drugiej. W czasie rozwiązywania matematycznych zadań konieczne jest logiczne myślenie, dlatego jest to świetny sposób na rozwój tej umiejętności.

Matematyka wymaga myślenia przestrzennego oraz abstrakcyjnego, dzięki czemu maluch rozwija swój umysł oraz wyobraźnię, poznając np. relacje między liczbami lub rozpoznając wzory. Rozwiązywanie zadań z matematyki wymaga podejmowania różnych działań i prób, by znaleźć odpowiednie rozwiązania.

Dobrze jest zatem rozwijać logiczne myślenie u dziecka za pomocą matematyki, poprzez naukę systematycznego myślenia, analizy i wnioskowania, ponieważ to przyda się dziecku w każdym aspekcie życia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze