Trwa ładowanie...

Jak mogę pomóc mojemu dziecku w nauce matematyki?

Avatar placeholder
22.09.2020 13:31
Płatna współpraca z marką eEducation Albert
Jak mogę pomóc mojemu dziecku w nauce matematyki?
Jak mogę pomóc mojemu dziecku w nauce matematyki?

Matematyka jest jednym z przedmiotów, które sprawiają uczniom najwięcej problemów. Dlaczego? Królowa nauk wymaga zrozumienia od samego początku edukacji. Dzieci nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo jest ona potrzebna w życiu codziennym. Nie przywiązują dużej uwagi do tego przedmiotu, bo jest dla nich zwyczajnie zbędny, a do tego trudny. Jak pomóc im zrozumieć matematykę i pokazać, że jej nauka może być przyjemna i efektywna.

1. Rola nauczyciela a rola rodzica

Nauczyciel to osoba, która kształci nasze dzieci w szkole, zadaje im prace domowe i sprawdza ich wiedzę. Potrafi "zarazić” swoją miłością do przedmiotu, którego uczy, ale też może "zrazić” do niego, jeśli nie poświęci uczniowi dostatecznej uwagi. Niestety, mimo że bardzo się stara, jest mocno ograniczony czasem i podstawą programową, którą musi zrealizować. Nie ma więc wielu możliwości na to, by pokazać uczniom, jak matematyka przydaje się na co dzień. I tu wkraczają rodzice.

Jako opiekunowie staramy się od najmłodszych lat pomagać dzieciom w nauce, jednak z reguły skupiamy się na wsparciu w czasie odrabiania pracy domowej. Tymczasem rola rodzica nie do końca tak powinna wyglądać. Przede wszystkim mamy pokazać dziecku, że matematyka (i każdy inny przedmiot lekcyjny) przydaje się w codziennym życiu. Jeśli dodatkowo nauka będzie przyjemna, wiedza niejako samoczynnie będzie przyswajana i wykorzystywana przez uczniów.

2. Skuteczna nauka matematyki

Nawet bardzo dobry nauczyciel i najbardziej zaangażowany rodzic nie będą w stanie nauczyć matematyki, jeśli uczeń nie znajdzie własnej motywacji. W jaki sposób pomóc dziecku pokonać trudności i nabrać chęci do nauki tego przedmiotu?

1.Pokonać strach

Obawa i przekonanie, że matematyka jest za trudna to najgorsi doradcy. Czasami wystarczyć uwierzyć we własne siły, spojrzeć na przedmiot z innej strony, by zobaczyć, że nie taki diabeł straszny. Pokażmy dziecku, że nauka matematyki jest ważna i że tak naprawdę codziennie się z nią spotykamy, licząc pieniądze, rymując, układając klocki.

2.Weryfikacja trudności

Pomóżmy dziecku ocenić, co tak naprawdę jest dla niego skomplikowane, z czym ma ono największy problem. Znajdźmy wspólnie przyczynę. Jeśli ją poznamy, łatwiej będzie ją wyeliminować.

3.Frekwencja i systematyczność

Oczywiście nie przeskoczymy niektórych losowych czynników, ale zadbajmy o to, by nasze dziecko regularnie uczęszczało na lekcje matematyki. Dzięki temu nie będzie miało zaległości, które z czasem coraz trudniej nadrobić. Systematyczne uczenie się i odrabianie pracy domowej to podstawa, gdyż kolejne tematy bardzo często nawiązują do wcześniejszych.

4.Samodzielne ćwiczenia i przyjemność z nauki

Aby okiełznać swoje obawy i dojść do wprawy w liczeniu czy rozwiązywaniu zadań, konieczne jest samodzielne ćwiczenie. Pomóżmy dziecku znaleźć pomoce, które pozwolą mu na przyjemne spędzanie czasu w towarzystwie matematyki. Wtedy z chęcią samo będzie chciało siadać do zadań. Sprawdzą się tu ciekawe zeszyty ćwiczeń, aplikacje komputerowe, gry edukacyjne.

5.Pozwól dziecku pytać

Nie ma przecież głupich pytań. Jeśli nasze dziecko czegoś nie wie lub ma z czymś problem, nie może obawiać się prosić o pomoc i pytać: opiekunów, nauczycieli, kolegów i koleżanki. Jako rodzice mamy prawo nie znać odpowiedzi na niektóre zagadnienia. Warto wtedy wziąć pod uwagę zatrudnienie korepetytora dla dziecka.

6.Pozytywne nastawienie i nagrody

Dziecko potrzebuje motywacji do działania. Możemy mu pomóc np. poprzez nagradzanie go za osiągnięcia. Nawet zwykła pochwała i słowa "jestem z ciebie dumny/a” są bardzo mobilizujące. Docenianie tego, co dziecko już potrafi, jest bardzo ważne we wzbudzaniu jego pozytywnego nastawienia do dalszej nauki.

3. Przyjemna nauka z aplikacją Albert

O tym już wspominaliśmy wyżej. Nauka powinna sprawiać przyjemność. Wtedy jest bardziej efektywna. Świetnym pomysłem jest aplikacja Albert, która w ciekawy i skuteczny sposób wspiera dzieci w nauce matematyki. Tym bardziej, że teraz jest dostępna bezpłatnie aż przez 60 dni! I to w pełnej wersji, bez reklam, bez blokad, bez okresów wypowiedzenia.

Treści obecne w aplikacji zostały opracowane przez doświadczonych nauczycieli i pedagogów. Bazują one na programie nauczania, który obowiązuje w szkołach. Interaktywne ćwiczenia łączą się z pozytywnym feedbackiem, dzięki czemu dziecko uczy się z przyjemnością, a jego zainteresowanie przedmiotem wzrasta

System Albert to podróż po świecie matematyki. Przypomina grę komputerową, więc uczeń bardziej się angażuje. Stara się osiągać kolejne poziomy, ucząc się jakby mimochodem. Ćwiczenia są kolorowo ilustrowane, co dodatkowo zachęca do korzystania z aplikacji. . Wypróbuj Albert bezpłatnie przez 60 dni. Zarejetsruj się na hejalbert.pl i korzystaj z aplikacji!

Płatna współpraca z marką eEducation Albert
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze