4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia
1 z 7Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia
Przypomnijmy, co takiego dzieje się z osobą, która poświęca większość swojego czasu na kontakty z wirtualną rzeczywistością:
- Ma trudności w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich w realnym świecie. Podczas, gdy poznaje ludzi w większości przypadków przez internet i rozmawia z nimi na tematy niezwiązane z codziennym życiem, może być mu ciężko w sytuacji bliższych relacji z innymi w rzeczywistości.
- Pogarsza się wzrok.
- Osoba taka traci inne zainteresowania. Skupia się na swoim wirtualnym świecie, przez co często w taki sposób zaczyna zarabiać na życie (np. gry, w których otrzymuje się określone profity za wygraną).
- Gracz izoluje się od bliskich. Bardzo często wyładowuje na nich swoje negatywne emocje, gdy zabraniają mu spędzać dużo czasu przy komputerze bądź robią wyrzuty co jakiś czas. Osoba taka nie ma ochoty na kontakty z ludźmi, którzy go nie rozumieją. Dlatego zamyka się jeszcze bardziej na swój własny świat.
Pomimo dużej ilości negatywnych skutków długotrwałego grania w gry komputerowe, możemy znaleźć pozytywy. Jakie?
Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę.
Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety grania w gry komputerowe" próbują odbiec od tradycyjnego poglądu, że gry mają negatywny wpływ na zachowanie.
Na następnym slajdzie obejrzysz WIDEO
Zobacz też: Rodzinne gry planszowe