Najmłodsi użytkownicy Facebooka – czy trzynastolatek powinien mieć konto?

Polityka Facebooka jest jasna – konto może założyć osoba, która ukończyła 13 lat. W wielu przypadkach regulamin ma się jednak nijak do rzeczywistości, a na portalu pojawia się coraz więcej profili dzieci, którym do wymaganego wieku brakuje co najmniej kilku wiosen. Co zrobić, kiedy nasza pociecha zechce dołączyć do tej grupy? Czy Facebook to odpowiednie miejsce dla trzynastolatka?

Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami w sieci?

Internet jest dla dzieci źródłem rozrywki, ale z surfowaniem w sieci wiążą się realne zagrożenia dla jego użytkowników. Mały internauta może spotkać niebezpieczne...

Facebook nie dla dzieci

Nie ma co ukrywać – chociaż Facebook został stworzony przede wszystkim z myślą o dorosłych, ograniczenie wiekowe to tak naprawdę fikcja. Wcześniejsze zakładanie konta uzasadniane jest na wiele sposobów – potrzebą interakcji z rówieśnikami czy poczuciem, że nasze dziecko nie może być przecież gorsze od innych. Przywoływane przez wielu rodziców argumenty tego typu nie są jednak najtrafniejsze. Dla dziesięciolatka nie ma lepszej metody na zacieśnianie zdrowych więzów z przyjaciółmi, niż kontakt twarzą w twarz. To właśnie w taki sposób dziecko może nauczyć się myśleć w sposób krytyczny. To poprzez zabawę może zdobywać umiejętność kreatywnej ekspresji swoich emocji. Na rozwijanie znajomości online będzie miał całe życie – czy naprawdę warto przyspieszać ten proces?

Polecane wideo:

„Przecież wszyscy w klasie już mają!” – słyszymy nieraz rozżalony ton dziecka. Dlaczego nie warto dać się złamać? Bo w ten sposób uczymy naszą pociechę kapryśnego podążania za modą, które może być naprawdę fatalne w skutkach.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na dzieci w sieci czyha wiele niebezpieczeństw. Cyberprzemoc staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, a znane hasło „Nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie” jest boleśnie prawdziwe – dziecięcą ufność i łatwowierność można wykorzystać  niezwykle łatwo.

Owszem, w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie całkowicie odciąć dziecka od tego, co w Internecie zasługuje na potępienie. Jednak zanim narazimy je na zetknięcie się z niepowołanymi treściami czy osobami, zaczekajmy, aż osiągnie moment, w którym będzie potrafiło samodzielnie odróżnić to, co dobre od zła.

Przykład prosto z góry

Z nieukrywaną przykrością należy stwierdzić, że w wielu przypadkach zakładanie konta na Facebooku przez dzieci poniżej 13. roku życia odbywa się za milczącym przyzwoleniem lub, co gorsza, z pomocą rodziców. Dzieci mają zatem świadomość tego, że ich dorośli opiekunowie przyzwalają na postępowanie niezgodne z ustalonymi regułami, a mówiąc dobitniej – uczą się, że uczciwość to nie taka wielka rzecz, jak mogłoby się wydawać. A przecież rolą rodzica jest wpojenie maluchowi zasad etyki, których przestrzeganie ma prawdziwą wartość dopiero wtedy, gdy nie robimy tego dla poklasku. Miernikiem uczciwości jest wartość uczynków i decyzji, które podejmujemy, kiedy nikt nie patrzy.

Trzynastolatek trzynastolatkowi nierówny

A Facebook dla dziecka, które spełnia wymagane regulaminem kryterium wiekowe? Teoretycznie w takiej sytuacji jego konto na portalu społecznościowym nie powinno spędzać nam snu z powiek, o ile zgadzamy się na to, by na działania naszej pociechy większy wpływ miał administrator niż my sami. Tak naprawdę wiek jest jedynie kwestią umowną i w żadnym stopniu nie powinien wpłynąć na naszą decyzję. To my, jako rodzice, najlepiej znamy naszego malucha i wiemy, czy jest on emocjonalnie gotowy i wystarczająco odpowiedzialny, by zaistnieć w Internecie. Dzieci w tym samym wieku mogą ogromnie różnić się pod względem dojrzałości, mają różny poziom wrażliwości, odporności na krytykę. Nieprzemyślana zgoda może dostarczyć dziecku wiele radości, a jednocześnie wyrządzić mu sporą krzywdę.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę. Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety...

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...

Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa

Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa

Nie tylko obowiązki Uczeń uczęszczający do szkoły podstawowej ma nie tylko liczne obowiązki. W odpowiednich dokumentach zostały spisane (...) także jego prawa. Choć on sam zapewne nie zdaje sobie z tego sprawy, o tym, co może uczeń...

Uczeń

Łóżko dla dziecka

Łóżko dla dziecka

Łóżko do pokoju dziecięcego Łóżko do pokoju dziecięcego musi być przede wszystkim wygodne i zapewnić zdrowy i spokojny sen.