Detektyw Kefirek i pierwszy trup (recenzja)

Jest to kryminał, który urzeknie niejednego ucznia podstawówki. Bardzo ciekawie prowadzona akcja i słownictwo wzięte ze slangu młodzieżowego przypadną do gustu niejednemu uczniowi. Wiele w książce dobrych porad na życie. Karolina uświadamia np. młodszych kumpli o konieczności szczepienia psów i odpowiedzialności właścicieli za psie zachowania.

W książce jest wiele komizmu słownego. Przewija się nagminnie określenie „obłęd w ciapki” oraz nazwa agencji ochrony obsługującej cmentarz „Śpij spokojnie”. Niestety, bohater kryminału nie ma takiej możliwości. Nocami chodzi na cmentarz, by zbadać związek między kupami psimi a morderstwem.

Polecane wideo:

„Detektyw Kefirek i pierwszy trup” oddaje również klimat kontaktów między małolatami. Pojawia się pogardliwe określenie u głównego bohatera na Karolinę, że jest to prymuska, która „chce zostać prokuratorką”. Również w stosunku do młodszego rodzeństwa możemy doszukać się wielu pejoratywnych określeń jak chociażby „nie jestem nianką”, czy „małolat […] w kształcie niewinnego mysiego pyszczka, tak słodkiego, że aż chce się wymiotować”.

W książce możemy odnaleźć komizm słowny, np. „zginąłpiescozapies – tata zapomniał o odstępach między wyrazami” oraz pojawiają się kolokwializmy typowe dla języka małolatów np. „obłęd w ciapki”, „masakra”.

Cała książka trzyma w napięciu. Ma wartką akcję i wiele zaskakujących momentów. Towarzyszący jej motyw kupy psiej obecny jest do końca opowieści. „Detektyw Kefirek i pierwszy trup” jest kryminałem nie pozbawionym moralizatorstwa i wskazówek dla młodego czytelnika jak należy postępować. Ma szansę podbić serca zarówno uczniów jak i rodziców.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę. Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety...

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...

Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Modny uczeń

Modny uczeń

Obowiązujące trendy nie spędzają dorosłym snu z powiek - większość z nich nie ma pojęcia, co jest modne, a w czym nie wypada pokazać się publicznie. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku dorastających dzieci. Młodzież nie tylko śledzi na bieżąco...

Uczeń

Zmiany dla uczniów od 1 września 2016 roku

Zmiany dla uczniów od 1 września 2016 roku

z całego roku. Zmiana ta dotyczy uczniów, którzy uczęszczają na dwa przedmioty. Zgodnie z prawem, które obowiązuje od ubiegłego roku, uczeń może wybrać (...) CKE niż ten, który sprawdzał ją wcześniej. Ciekawostką jest fakt, iż uczeń,...