Trwa ładowanie...

Rozmiar penisa w okresie dojrzewania. Jak sprawdzić, czy nastolatek prawidłowo się rozwija?

 Ewa Rosiecka
21.04.2022 13:37
Nastolatki w okresie dojrzewania mają często wiele pytań do przebiegu tego procesu
Nastolatki w okresie dojrzewania mają często wiele pytań do przebiegu tego procesu (Adobe Stock)

Rozmiar penisa bywa zmartwieniem mężczyzn, ponieważ w męskim przekonaniu dość często wiąże się z ich wartością. Co ciekawe, mężczyźni już jako maluchy zwracają na to uwagę, mierząc i porównując się ze sobą, a dojrzewający chłopcy często zastanawiają się, czy rozwijają się prawidłowo i czy rozmiar ich przyrodzenia jest odpowiedni. Czy istnieją ogólnie przyjęte normy? Jaka jest średnia długość penisa? Jak przebiega dojrzewanie u chłopców?

spis treści

1. Dojrzewanie u chłopców

Dojrzewanie płciowe u chłopców rozpoczyna się nieco póżniej niż u dziewczynek, bo między 9. a 14. rokiem życia. Jest to jednak kwestia indywidualna, zależy od genów oraz środowiska dziecka, dlatego nie warto porównywać tempa dojrzewania pod tym względem.

Dojrzewanie u chłopców ma swój początek w podwzgórzu w mózgu, które wysyła sygnał do przysadki mózgowej, aby ta pobudziła jądra do produkcji hormonów płciowych, w tym najważniejszego: testosteronu. Ten hormon właśnie odpowiada za rozwój cech płciowych u mężczyzn oraz ich popęd seksualny.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Dojrzewanie chłopców możemy podzielić na 5 faz:

 • Faza pierwsza: 9. - 13. r.ż. - brak widocznych objawów;
 • Faza druga: 9. - 15. r.ż. - pierwsze subtelne zmiany w wyglądzie zewnętrznym: powiększenie się jąder i moszny, pojawiają się pierwsze włosy u podstawy członka;
 • Faza trzecia: 11. - 16. r.ż. - dalszy rozwój jąder i moszny, zwiększa się długość prącia; owłosienie łonowe staje się grubsze i ciemniejsze; pojawia się owłosienie pod pachami; jądra osiągają wielkość około 3 - 3,5 cm; może pojawić się mutacja; następuje przyrost masy mięśniowej i wydłużenie kości; mogą pojawić się problemy z koordynacją ruchową; twarz nabiera męskich rysów;
 • Faza czwarta: 12. - 17. r.ż. (zazwyczaj około 13. r.ż.) - pokwitanie właściwe, intensywny wzrost, coraz dojrzalszy wygląd; na twarzy pojawia się zarost; klatka piersiowa rozrasta się; jądra rozpoczynają produkcję plemników; nastolatek może doświadczać nocnych polucji (mimowolnych wtrysków nasienia, co nie powinno w żaden sposób budzić niepokoju, choć może być krępujące); rozwój gruczołów potowych i szybsze pocenie się;
 • Faza piąta: 14. - 18. r.ż. (zazwyczaj około 15 r.ż.) - faza młodzieńcza, chłopiec wygląda jak dorosły mężczyzna; narządy płciowe osiągają ostateczną wielkość, z uwagi na bujny zarost na twarzy większość nastolatków w tym wieku regularnie się goli.
Chłopcy, którzy rodzą się jako wcześniaki, dojrzewają szybciej
Chłopcy, którzy rodzą się jako wcześniaki, dojrzewają szybciej

Naukowcy w Kanadzie przeprowadzili ciekawe badania, odkryli związek między niską wagą urodzeniową a

przeczytaj artykuł

2. Średni rozmiar penisa według wieku

Rodzice, a przede wszystkim synowie dość często zastanawiają się, jaki jest normalny rozmiar penisa. Ciężko stwierdzić, czy rozmiar penisa jest przeciętny, czy też odbiega od normy, jednak warto mieć na uwadze, że rozmiar przyrodzenia rzadko jest problemem medycznym.

Penis i moszna rozwijają się w przewidywalnych fazach. Moszna nie zacznie się powiększać przed ukończeniem 9. r.ż, penis może się w tym wieku wydłużać, jednak zwykle do 10 r.ż. to nie następuje.

Nie ma powodów do niepokoju, jeśli penis chłopca w tym wieku nie rośnie, czasem ma to miejsce dopiero około 14. r.ż., jeśli jednak w tym okresie nie następują żadne zmiany, warto zasięgnąć porady lekarza.

Średnia długość przyrodzenia według wieku wygląda następująco (są to przybliżone zakresy zwiotczałych lub niewyprostowanych penisów):

 • 10 - 11 lat: 4 - 8 cm;
 • 12 lat: 5 - 10 cm;
 • 13 lat: 5 - 12 cm;
 • 14 lat: 6 - 14 cm;
 • 15 lat: 8 - 15 cm;
 • 16 lat: 10 - 15 cm;
 • 17 lat: 10 - 16 cm;
 • 18 lat: 11 - 17 cm.

2.1. Jak prawidłowo zmierzyć rozmiar penisa?

Nie jest to łatwe zadanie. Pomiar zależy od wielu różnych czynników. Badacz mierzy długość rozciągniętego, wiotkiego penisa, wciskając tłuszcz w podstawę prącia i stamtąd mierzy długość do końcówki prącia. Drugim sposobem jest zmierzenie długości po stronie grzbietowej prącia, który jest spodem członka i najbliżej ciała leży podczas stania.

Jeśli nie mierzymy rozmiaru penisa jednym ze sposobów opisanych powyżej, nasz wynik może być znacząco różny od podanych wyżej norm, dlatego warto traktować te liczby z lekkim przymrużeniem oka, traktując je jedynie jako wskazówkę.

Jeśli natomiast w dalszym ciągu pojawiają się pytania i wątpliwości, najlepiej skontaktować się z pediatrą, czy wszystko jest w porządku i czy nastolatek rozwija się prawidłowo. Problemy zdrowotne związane z rozmiarem penisa pojawiają się jednak bardzo rzadko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze