Trwa ładowanie...

"Zaczarowana zagroda" – opracowanie

"Zaczarowana Zagroda" to jedna z lektur w klasach I-III szkoły podstawowej. Napisana została przez Alinę i Czesława Centkiewiczów, autorów książek podróżniczych, głównie o tematyce polarnej. Po raz pierwszy wydano ją w 1963 r. Przeczytajcie, o czym opowiada książka "Zaczarowana zagroda" i kim był "elegancik"?

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. "Zaczarowana zagroda" – streszczenie

 • Na Antarktydzie, obok stacji naukowej imienia Dobrowolskiego, profesor obserwuje grupę pingwinów, które zbierają się przed doroczną wędrówką.
 • By poznać szlaki podróży pingwinów Adeli, profesor zdecydował się założyć zwierzętom obrączki.
 • Rozpoczęła się budowa zagrody z lodu, do której mogliby tymczasowo zapędzić pingwiny. Kiedy to się udało, przyrodnicy poszli spać.
 • Rano okazuje się, że w zagrodzie jest tylko jeden pingwin, nazwany przez profesora „elegancikiem". Reszta zwierząt uciekła.
 • Profesor wraz ze współpracownikami ulepszyli zatem zagrodę: podwyższyli i wygładzili lodowe cegły. Do środka zapędzili 20 ptaków.
 • Rano historia się powtórzyła. W zagrodzie zostały tylko dwa pingwiny, po reszcie nie było śladu.
 • W pobliżu stacji naukowej ląduje śmigłowiec, którego pilot naśmiewa się z przyrodników. Okazało się, że lecąc, dowiedział się, w jaki sposób pingwiny opuszczają zagrodę: ptaki pomagały sobie, wspinajac się jeden po drugim i przeskakując lodowe ogrodzenie. Profesor musi przyznać, że pingwiny to mądre ptaki.
 • Nadchodzi arktyczna wiosna. Profesor zaznacza na mapie trasę wędrówek pingwinów. Wiadomości na ich temat przychodziły od marynarzy z Oceanu Indyjskiego, Spokojnego i Atlantyckiego.
 • Pingwiny wróciły do swoich gniazd. Profesor ponownie może obserwować ptaki z bliska i badać ich zwyczaje.
Lektury szkolne w podstawówce [lista]
Lektury szkolne w podstawówce [lista]

Lektury szkolne wielu z nas kojarzą się z nudnymi książkami, które czytało się nie dla przyjemności,

przeczytaj artykuł

2. "Zaczarowana zagroda" – plan wydarzeń

 1. Obserwacja pingwinów Adeli (ich zwyczajów i zachowań).
 2. Budowa zagrody i zapędzenie do niej patków w celu ich zaobrączkowania.
 3. Ucieczka pingwinów.
 4. Ulepszenie zagrody i ponowne zapędzenie do niej ptaków.
 5. Rozwiązanie zagadki ucieczki pingwinów.
 6. Naukowcy zaznaczają na mapie trasę wędrówki ptaków.
 7. Pingwiny wracają do swoich gniazd.

3. "Zaczarowana zagroda" – bohaterowie

Jednym z bohaterów "Zaczarowanej zagrody" jest prof. Dobrowolski, naukowiec i podróżnik. Od lat przebywa w stacji badawczej na Antarktydzie, gdzie obserwuje życie i zwyczaje pingwinów Adeli. By poznać trasy ich wędrówek, chce je zaobrączkować.

Wśród naukowców, którzy pracują z prof. Dobrowolskim, z imienia poznajemy Janka, Władka i Andrzeja.

Ciekawą postacią jest też pingwin "elegancik", jak nazywa go prof. Dobrowolski. Ptak był ulubieńcem naukowca, a jego określenie wzięło się stąd, że miał na brzuchu charakterystyczną łatkę przypominającą krawat.

Naukowcy uznają "elegancika" za bardzo bystrego i inteligentnego ptaka.

4. Dlaczego książka nosi tytuł "Zaczarowana zagroda"?

Lektura "Zaczarowana zagroda" to książka z kanonu lektur omawianych w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Jest to jedna z pierwszych książek do samodzielnego czytania.

Utwór jest krótki, fabuła ciekawa. Język, którym posługują się autorzy, jest łatwy w odbiorze i zrozumiały dla młodego czytelnika.

Czytanie książek a rozwój małego dziecka
Czytanie książek a rozwój małego dziecka

Każdy rodzic chce, aby jego pociecha prawidłowo i szybko się rozwijała. Zapewne czytasz poradniki, portale

przeczytaj artykuł

Jesli jednak Wasze dziecko nie jest jeszcze biegłe w czytaniu, możecie razem poznać treść książki. Czytajcie ją wspólnie, np. jedną stronę Wy, drugą Wasza pociecha. Nie zniechęcajcie się, że czytanie idzie dziecku wolno. Nie popędzajcie go i bądźcie wyrozumiali.

Porozmawiajcie też o książce. Poproście dziecko, by odpowiedziało na pytania:

 • kto napisał "Zaczarowaną zagrodę"?
 • o czym opowiada lektura "Zaczarowana zagroda"?
 • kto odkrył tajemnicę zaczarowanej zagrody?
 • jaki był "elegancik" z "Zaczarowanej zagrody"?
 • "Zaczarowana zagroda": dlaczego taki tytuł?

Jeśli tematyka polarna spodoba się dziecku, możecie zachęcić je do sięgnięcia po inne tytuły napisane przez Alinę i Czesława Centkiewiczów. Wśród ciekawszych propozycji są m.in. "Anaruk, chłopiec z Grenlandii", "Odarpi, syn Egigwy", "Na podbój Arktyki".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.