Trwa ładowanie...

Usg noworodka

Avatar placeholder
08.10.2020 18:57
Usg noworodka
Usg noworodka

Badanie USG, zwane również badaniem ultrasonograficznym, jest metodą uzyskiwania zdjęć lub obrazów organów wewnętrznych człowieka. Procedura jest bezbolesnym i bezpiecznym badaniem, które nie produkuje szkodliwego promieniowania i nie wywołuje efektów ubocznych. Jest to najpopularniejsza technika diagnostyczna posługująca się obrazem. Badanie USG jest również dopuszczalną metodą kontrolowania stanu fizycznego noworodków. Do najczęstszych badań z tego zakresu zaliczamy USG bioder, brzucha oraz badanie ultrasonograficzne mózgu.

spis treści

1. Rodzaje badań USG dla noworodków

Badanie ultrasonograficzne stawu biodrowego służy zdiagnozowaniu schorzenia zwanego wrodzonym zwichnięciem stawu biodrowego lub rozwojowej dysplazji stawów biodrowych dziecka. Obie choroby mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia malucha. Dzięki szybkiemu wykryciu schorzeń leczenie jest stosunkowo nieinwazyjne, proste i umożliwia normalny rozwój stawu biodrowego w późniejszych etapach życia dziecka.

Z kolei USG mózgu służy analizie tkanek i komór mózgowych dziecka. Najczęściej badanie wykonuje się u maluchów, które wciąż mają miękki obszar (tzw. ciemiączko ) w czaszce. Wskazania do przeprowadzenia badania USG to przede wszystkim powiększenie obwodu głowy u dziecka, badania przesiewowe w kierunku krwawienia w mózgu (szczególnie u wcześniaków), poszukiwanie śladów zakażeń oraz badania w kierunku wad wrodzonych.

Narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona, trzustka, nerki i pęcherz moczowy, bada się za pomocą USG brzucha. Dodatkowo można sprawdzić dopływ krwi do wspomnianych organów. Badanie nie jest bolesne i nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia powikłań u małego pacjenta. We wczesnych etapach życia człowieka badanie ultrasonograficzne brzucha można przeprowadzić bez szczególnych przygotowań, jednak najlepiej, jeżeli dziecko jest najedzone.

2. Jak wygląda badanie USG?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Podczas badania ultrasonograficznego dziecko kładzie się płasko na stole zabiegowym (światła są przyciemnione). Lekarz przeprowadzający USG nakłada na skórę malucha ciepły żel i przyciska w badane miejsce gładki, okrągły przyrząd zwany przetwornikiem ultradźwięków. Następnie specjalista porusza się tam i z powrotem po skórze dziecka w celu uzyskania jak najdokładniejszego obrazu wnętrza organizmu. W tym momencie pacjent często odczuwa mrowienie lub nacisk. W przypadku problemów z pęcherzem badanie często wykonuje się przed i po opróżnieniu jego zawartości w celu zdiagnozowania wszelkich nieprawidłowości w działaniu układu moczowego.

3. Plusy i minusy badań USG

Na szczęście większość badań USG przebiega bezboleśnie i nieinwazyjnie – do badania nie są potrzebne ani igły, ani strzykawki. Ponadto jest powszechnie dostępną, łatwą w użyciu, relatywnie niedrogą formą badań diagnostycznych oraz nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. Kolejną zaletą badań ultrasonograficznych jest dokładność uzyskanego obrazu – w odróżnieniu od badania rentgenowskiego pokazuje ono również miękkie tkanki w organizmie. Poza tym dostarcza obrazu obecnego, w związku z czym może być używane podczas zabiegów takich jak biopsja aspiracyjna cienkoigłowa. Badania USG są szczególnie przydatne do określenia przyczyn bólu brzucha u małych dzieci. Jeżeli chodzi o wady tego typu badań diagnostycznych, jak do tej pory nie potwierdzono negatywnego wpływu na zdrowie pacjenta.

Patrycja Karpińska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze