Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

USG stawów biodrowych u niemowląt

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 08.10.2020 15:48
USG stawów biodrowych u niemowląt
USG stawów biodrowych u niemowląt

Badanie USG stawów biodrowych to bezpieczne i bezbolesne badanie, które wykorzystuje fale dźwiękowe do uzyskania obrazów biodra. Podczas badania urządzenie wysyła fale dźwiękowe do okolic biodra, a zarejestrowane obrazy są zapisywane na dysku komputera. Czarno-białe zdjęcia pokazują wewnętrzne struktury biodra, w tym głowę kości udowej oraz jej kieszeń, czyli tak zwaną panewkę. Badanie USG stawów biodrowych można wykonywać u niemowląt do 6-8 miesiąca życia.

spis treści

1. Wskazania do badania USG stawów biodrowych

Obecnie, lekarze zlecają badanie usg u wszystkich dzieci, aby jednoznacznie wykluczyć. Jest to deformacja stawów biodrowych, która może pojawić się w czasie ciąży, podczas porodu lub kilka tygodni lub miesięcy po urodzeniu. W prawidłowo funkcjonującym biodrze głowa kości udowej spoczywa w panewce. Natomiast u dzieci z rozwojową dysplazją stawu biodrowego głowa kości udowej porusza się do przodu i do tyłu, a w ciężkich przypadkach może wypadać z panewki. Wówczas konieczne jest ponowne umieszczenie jej w kieszeni. W najcięższych przypadkach wprowadzenie głowy kości udowej do panewki jest niemożliwe.

Prawdopodobieństwo rozwojowej dysplazji stawu biodrowego jest wyższe, gdy na skutek małowodzia płód ma mało miejsca w macicy. Przyczyną tej deformacji może być również niewłaściwe położenie dziecka w macicy – tak zwane położenie miednicowe. Ryzyko dysplazji wzrasta także u dzieci, które mają w rodzinie przypadki tego schorzenia. Co ciekawe, rozwojowa dysplazja stawu biodrowego częściej występuje u dziewcząt niż u chłopców, zwłaszcza u pierworodnych. Decydując się na badanie USG dziecka, lekarze biorą pod uwagę te czynniki. Ponadto wskazaniem do przeprowadzenia badania są zaobserwowane podczas badania fizycznego objawy, na przykład brak zdolności do poruszania udami w zewnętrzną stronę w chwili urodzenia, „kliknięcie” słyszane lub wyczuwane przez lekarza podczas poruszania udami dziecka w czasie standardowego badania kontrolnego oraz różnice w długości lub wyglądzie nóg dziecka.

2. Przebieg badania USG u niemowląt

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Rodzice nie muszą przygotowywać dziecka do badania, ale powinni uprzedzić osobę wykonującą badanie o przyjmowanych przez niemowlę lekach. Co ważne, opiekunowie dziecka mogą mu zwykle towarzyszyć podczas USG. Na początku należy częściowo rozebrać niemowlaka i zdjąć mu pieluchę. Następnie kładzie się dziecko na stole na plecach lub na boku. W pomieszczeniu, w którym wykonuje się badanie jest zazwyczaj ciemno, by obrazy były wyraźnie widoczne na ekranie komputera. Technik rozprowadza żel na skórze dziecka nad biodrem. Preparat ten wspomaga przekaz fal dźwiękowych. Technik przykłada małe urządzenie, tak zwany przetwornik, do miejsc posmarowanych żelem. Przetwornik emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, a komputer dokonuje pomiarów, jak fale dźwiękowe odbijają się od ciała dziecka. Następnie komputer zamienia fale na obrazy gotowe do analizy. Niekiedy na koniec badania przychodzi lekarz i robi kilka dodatkowych zdjęć. Całość badania trwa około 20 minut, przy czym badane są zwykle obydwa stawy biodrowe. Wyniki badania USG otrzymuje się w ciągu 1-2 dni.

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. W czasie badania należy się jednak przygotować na to, że dziecko może płakać. Aby uspokoić je i zrelaksować, warto nakarmić je przed badaniem i towarzyszyć mu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze