Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Rodzinne gry planszowe

Avatar placeholder
02.01.2015 14:16
Rodzinne gry planszowe
Rodzinne gry planszowe (Zdjęcie gry planszowej autorstwa John Morgan / CC BY 2.0)

Rodzinne gry planszowe to alternatywa dla komputera albo telewizora, przed którymi dzieci oraz młodzież spędzają coraz więcej wolnego czasu. Tradycyjne „planszówki” zyskują coraz więcej zwolenników. Niepotrzebne nam źródło zasilania, Internet ani dostęp do komputera. Wystarczy jedynie zapakować do plecaka grę planszową i można ruszać na wakacje. Grać można wszędzie – w górach, w parku, nad morzem, na plaży, na tarasie albo w ogrodzie. Poza tym, gry planszowe sprzyjają budowaniu więzi między poszczególnymi członkami rodziny – rodzicami, dziećmi i rodzeństwem. Jakie rodzinne gry planszowe mamy do wyboru?

1. Rodzaje gier planszowych dla rodziny

Gra planszowa
Gra planszowa

Rodzinne gry planszowe to alternatywa dla komputera albo telewizora, przed którymi dzieci oraz młodzież

zobacz galerię

Obecnie na rynku jest wiele gier planszowych, łamigłówek i zabawek edukacyjnych. Do łask wracają jednak klasyczne „planszówki”. Gry planszowe to sposób na nudę w deszczowe dni, ale też metoda spędzenia wolnego czasu w wakacje i forma zabawy, która sprzyja wzmacnianiu więzi rodzinnych. Mama, tatai dzieci skupieni nad jedną grą planszową mają okazję ze sobą nie tylko porywalizować, ale również porozmawiać, wymienić poglądy, pouczyć się i pośmiać. Dodatkowo gra planszowa stanowi nie tylko propozycję rozrywki, ale stwarza szansę pogimnastykowania mózgu. Jakie rodzaje gier planszowych można wybrać? Wśród najbardziej popularnych wymienia się: domino, kości, sudoku, grę pamięciową „Memory”, „Eurobusiness”, „Scrabble” i „Chińczyka”.

  • Chińczyk
Zobacz film: "Taniec z dzieckiem w chuście"

„Chińczyk” to najpopularniejsza gra planszowa, w którą może grać od dwóch do czterech osób. Każdy z graczy ma cztery własne pionki. Zadanie polega na tym, by przemieszczać się po planszy o tyle kratek, ile oczek wyrzuci się wcześniej na kostce. By rozpocząć grę, należy wyrzucić 1 albo 6. Jeśli stanie się na polu, na którym znajduje się pionek przeciwnika, pionek zostaje zbity. Zwycięża ten, komu jako pierwszemu uda się wprowadzić wszystkie cztery pionki na linię mety.

  • Monopol

Monopol i Eurobusiness to bardzo podobne do siebie gry, które pozwalają sprawdzić własne umiejętności biznesowe, a maluchom dają okazję do poćwiczenia rachunków i zrozumienia matematyki. Gra polega głównie na handlu nieruchomościami. Gracze, okrążając całą planszę, obracają wielkimi sumami pieniędzy, kupują i sprzedają nieruchomości albo prawa do nich, budują domy oraz hotele, a także pobierają czynsz od przeciwników, którzy staną na polu z ich nieruchomością. Wygrywa ten, kto dokona udanych inwestycji, mądrze poprowadzi transakcje i zarobi najwięcej pieniędzy. Monopol to doskonała lekcja gospodarowania własnym budżetem oraz źródło frajdy dla całej rodziny.

  • Domino

Domino to jedna z najstarszych gier. Do gry używa się specjalnych płytek podzielonych na dwa kwadratowe pola, w których zaznaczone są oczka identyczne jak na kostkach do gry. W grze mogą brać udział dwie, trzy lub cztery osoby. Płytki odwraca się oczkami do spodu i miesza. Grę rozpoczyna gracz, który wyciągnie płytkę o największej sumie oczek. Zasady gry są bardzo proste. W domino chodzi o to, by dokładać do siebie kolejno płytki w taki sposób, by stykające się ze sobą pola miały taką samą ilość oczek. Jeżeli gracz nie ma płytki z potrzebną do dołożenia ilością oczek według obowiązującej zasady, dobiera płytki z puli. Zwycięzcą zostaje ten, kto wyłoży wszystkie swoje płytki albo „zamknie” grę poprzez takie dopasowanie płytki, która jednym polem pasuje do jednego końca utworzonego z wykładanych płytek „węża”, a drugim – do drugiego końca.

Powyższe gry to tylko propozycje na wspólne spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny. W sklepach jest teraz cała masa różnych gier planszowych, które można wybrać w zależności od wieku dziecka, ilości mogących brać udział w zabawie graczy, tematyki zabawy czy rozwijanych dzięki grze zdolności. Zamiast tracić czas przed telewizorem czy komputerem, lepiej pograjmy z własnym szkrabem w zwykłą grę planszową. Może okaże się, że nasz maluch zapała większą miłością do tradycyjnej kostki i tekturowej planszy niż do wirtualnych bohaterów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze