Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - przyklej to do podłogi

Avatar placeholder
20.01.2015 14:39
Zabawy z dzieckiem - przyklej to do podłogi
Zabawy z dzieckiem - przyklej to do podłogi

Rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak nawet najprostsze zabawy z dzieckiem wpływają na ich rozwój. Gdy dziecko przychodzi na świat, nic nie wie o prawach nim rządzących. To, co dla nas jest oczywiste dla dziecka jest nowością. Malec musi nauczyć się wszystkiego od podstaw. Nie wie, że gdy coś wypuści z rączki, to przedmiot ten upadnie. Nie potrafi domyślić się naturalnych konsekwencji swoich działań. Nawet tak prosta zabawa jak przyklejanie przedmiotów do podłogi może wzbudzić zainteresowanie dziecka i ciekawość przyczyn takiego stanu.

spis treści

1. Zabawy z dzieckiem w przyklejanie przedmiotów do podłogi

Zabawa w przyklejanie i odklejanie przedmiotów od podłogi przeznaczona jest dla dzieci od 9 miesiąca życia do 12. W tym wieku dzieci uczą się już zależności przyczynowo-skutkowej. Warto jednak pamiętać, że podczas zabaw z użyciem taśmy klejącej wymagana jest szczególna ostrożność. Należy uważać, aby fragment taśmy nie przykleił się dziecku do włosów, ani nie dostał do ust. Tego typu zabawy dla dzieci powinny odbywać się pod czujnym okiem rodzica.

2. Jak przygotować się do zabawy?

Aby przygotować tą zabawę, rodzic musi wybrać kilka drobnych przedmiotów – zabawek, książeczek, niewielkich przedmiotów codziennego użytku. Następnie należy przykleić kawałki dwustronnej taśmy klejącej do ich spodów, a zabawki przykleić do podłogi. Zabawa ta nie sprawdzi się na podłodze pokrytej dywanem. Gdy odpowiednio przygotujesz scenerię, pozwól dziecku raczkować pomiędzy przyklejonymi przedmiotami. Zachęć malca do podniesienia jakiejś zabawki – chwyć ją i udawaj, że nie możesz jej unieść, po czym poproś dziecko, aby spróbowało samo. Z początku zabawa może być nieco frustrująca dla malucha, któremu odklejanie przedmiotów od podłogi może sprawić sporą trudność, ale z czasem na pewno mu się spodoba. Dzieci uwielbiają też przedmioty przyczepiane na rzepy, więc jeśli jest taka możliwość – zastąp taśmę klejącą taśmami na rzepy.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Odklejanie przedmiotów od podłogi będzie wyzwaniem dla zdolności kognitywnych twego dziecka. Zabawa ta uczy rozwiązywania problemów i szukania przyczyn zjawisk, a ponadto rozwija pamięć dziecka. Oprócz rozwoju zdolności poznawczych pozwala także na poprawę zdolności motorycznych.

Zabawy z dzieckiem to przede wszystkim okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych. Już samo patrzenie na bawiące się dziecko sprawia rodzicom ogromną przyjemność, którą zwiększa świadomość, że poprzez zabawę nasz malec się rozwija i uczy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze