Trwa ładowanie...

Jak rozwija się dziecko w wieku przedszkolnym?

Avatar placeholder
05.07.2019 10:10
Jak rozwija się dziecko w wieku przedszkolnym?
Jak rozwija się dziecko w wieku przedszkolnym? (123rf)

Wiek przedszkolny to czas istotnych zmian w rozwoju dziecka – fizycznych, społecznych i emocjonalnych. Maluch ma już za sobą trochę doświadczeń, jednak teraz stoją przed nim kolejne zadania rozwojowe. Dziecko w tym okresie szybko rośnie i zyskuje na wadze. Jest to też czas, kiedy staje się bardzo aktywne ruchowo. To faza rozwoju, podczas której dziecko chce poznawać świat, biega, skacze, wspina się, zagląda w różne zakamarki. Dzięki temu eksploruje otaczającą go rzeczywistość, ma poczucie samodzielności i w pewnym sensie niezależności. Dobrze, aby rodzic miał dziecko „na oku”, równocześnie pozwalając mu na owe poznawanie.

czytaj też

spis treści

1. Rozwój społeczny przedszkolaka

Oprócz wzrostu funkcji lokomotorycznych intensyfikacji ulega również obszar socjalizacji. Rodzina już nie jest jedyną grupą oddziałującą na dziecko. W jego otoczeniu pojawiają się nowe, nieznane osoby dorosłe oraz dzieci. Dzięki temu, iż aktywnie bierze udział w różnych zabawach, ma możliwość nauczenia się zasad i zachowań panujących w grupie rówieśniczej. Dobrze, aby w tym czasie dziecko miało możliwość korzystania z zajęć ogólnorozwojowych, takich jak rytmika, taniec, różnego rodzaju sporty, które pozwolą mu spożytkować nadmiar energii, a także dobrze się rozwijać.

2. Rozwój mowy u przedszkolaka

Można również wesprzeć dziecko w zdobywaniu sprawności manualnej, która dobrze opanowana ułatwi mu pisanie pierwszych liter, wyrazów i zdań w szkole. Lepienie przeróżnych rzeczy z plasteliny, gliny czy ciastoliny świetnie się do tego nadaje, bowiem przygotowuje rękę dziecka do trudów pisania. W tym okresie obserwujemy również szybki rozwój mowy. Różnorodność i zasób słów zależą w dużej mierze od tego, jakim słownictwem posługują się rodzice czy wychowawcy. Jest to też czas tworzenia przez dzieci neologizmów – budują nowe słowa ze słów zasłyszanych od dorosłych, niemal jak wieże z klocków. Wspólne czytanie książek, rozmowy, a także rymowanki i wierszyki będą pomocne w kształtowaniu się mowy dziecka.

3. Jak wspomóc rozwój dziecka?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Z myślą o rozwoju poznawczym dziecka warto sięgnąć po gry, które rozwiną u

dziecka strategiczne i logiczne myślenie, rywalizację, radzenie sobie z przegraną. Do prawidłowego rozwoju poznawczego naszego dziecka niezbędna jest również zbilansowana dieta zawierająca witaminy, mikroelementy i składniki odżywcze. Jeżeli dieta dziecka jest uboga w owe składniki, specjalista może zalecić odpowiedni suplement diety, zawierający kwasy omega-3, które wspierają właściwe funkcjonowanie mózgu, i witaminy pomagające w prawidłowym działaniu układu odpornościowego.

4. Rozwój emocjonalny przedszkolaka

Świat dziecka to także świat emocji, które wciąż mają silny wpływ na życie przedszkolaka i nadal często kierują jego zachowaniem. Z czasem dziecko coraz lepiej poznaje własne stany emocjonalne i odróżnia je u innych osób. Powoli zdobywa ono umiejętność regulowania i kontrolowania swoich emocji, dzięki czemu łatwiej radzi sobie w sytuacjach społecznych. Starajmy się od początku uczyć dziecko odpowiednich relacji, norm i zasad społecznych, bowiem zdolności interpersonalne będą mu niezwykle przydatne w jego dalszym życiu. Wspierając rozwój malucha, nie trzeba go specjalnie do tego namawiać. Dziecko w tym czasie łaknie wszelkich form zabawy i nauki, dlatego warto z tego skorzystać i dostarczać mu rozmaitych doświadczeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze