Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na kaszel u dzieci

 Ewa Rosiecka
21.10.2020 10:18
Warto skorzystać z domowych sposobów na kaszel.
Warto skorzystać z domowych sposobów na kaszel. (GettyImages)

Kaszel, choć potrzebny, bywa niezwykle męczący. Co prawda spełnia on pozytywną rolę, bo pozwala pozbyć się chorobotwórczych bakterii i wirusów z dróg oddechowych, ale może powodować dolegliwości bólowe, utrudnia też spokojny sen. Warto łagodzić ten objaw, aby umożliwić choremu dziecku niezakłócony odpoczynek.

spis treści

1. Sposoby na kaszel u dziecka

Kaszel jest uciążliwą dolegliwością, która utrudnia funkcjonowanie, zarówno choremu, jak i domownikom. Istnieje jednak wiele sposobów na kaszel. Niektóre z nich łagodzą ten objaw choroby, inne sprawiają, że z kaszlem łatwiej funkcjonować.

W aptece dostaniemy wiele preparatów na tą dolegliwość, w formie tabletek lub syropu. Zwykle są skuteczne i mają niewiele skutków ubocznych. Zanim jednak sięgniemy po środki farmaceutyczne, warto zapoznać się z domowymi sposobami na kaszel.

Naturalne sposoby leczenia kaszlu nie powinny zaszkodzić dziecku, ale pamiętajmy, że można je stosować jako wyłączną metodę leczenia tylko w przypadku niegroźnego przeziębienia lub jako dodatkowe metody prowadzące do wyleczenia.

2. Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Choć powszechnie wiadomo, że podczas choroby należy pić więcej niż normalnie, nie wszyscy stosują się do tego zalecenia. Jaki jest podstawowy domowy sposób na kaszel? Podawajmy dziecku płyny, które nie podrażnią gardła, zrezygnujmy z napoi zimnych i gorących, odpowiednie będą te w temperaturze pokojowej i nieco cieplejsze.

Dziecko może pić wodę, herbatę – np. z sokiem malinowym, z cytryną i miodem, herbatę z lipy czy mleko z masłem i miodem.

Kolejny domowy sposób na kaszel - pamiętajmy, by w pomieszczeniu, w którym przebywa chore dziecko, powietrze nie było zbyt suche. Odpowiednią wilgotność powietrza najłatwiej uzyskać, korzystając z nawilżacza.

Jeśli nie mamy w domu takiego urządzenia, możemy powiesić na kaloryferach specjalne pojemniki z wodą. Podobny efekt uzyskamy, rozwieszając w pokoju wilgotne ręczniki. Temperatura w pokoju dziecka nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza.

Dowiedz się więcej

3. Syropy domowej roboty na kaszel u dziecka

Domowe sposoby na kaszel to również syropy domowej roboty. Najpopularniejsze specyfiki to:

  • syrop z cebuli – cebulę kroimy w kostkę i zasypujemy cukrem, czekamy aż puści sok; syrop podajemy dziecku raz dziennie;
  • syrop z buraka – przygotowuje się go tak samo, jak syrop z cebuli, możemy także przekroić buraka na pół, lekko wydrążyć każdą z połówek i w tak powstałe wgłębienie wsypać cukier, a całość podgrzać w piekarniku;
  • syrop z czosnku i cytryny – główkę czosnku zgniatamy, dodajemy sok z jednej cytryny oraz 4 łyżki miodu i 2 szklanki wody, odstawiamy na dwie doby.

4. Co jeszcze na kaszel u dziecka?

Kaszlącemu dziecku ulgę przyniosą też inhalacje. Jeśli mamy taką możliwość, użyjmy nebulizatora. Możemy również przygotować napar z gorącej wody z dodatkiem olejków lub ziół.

Odpowiednie będą np. olejek eukaliptusowy lub miętowy, szałwia, rumianek i tymianek. Taki napar ustawiamy w pobliżu łóżka dziecka. Starsze może pochylić się nad naczyniem z mieszanką i wdychać parę. Dopilnujmy, żeby dziecko się nie poparzyło.

Oklepywanie jest świetnym domowym sposobem na mokry kaszel. Najlepiej byłoby, gdyby ktoś udzielił nam instruktażu i pokazał, jak oklepywać plecy dziecka w prawidłowy sposób.

Nieodpowiednie oklepywanie może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Najważniejsze jest to, aby w czasie zabiegu dziecko leżało z głową niżej pleców, a sposób ułożenia dłoni oklepującego powinnien przypominać łódeczkę (nie na płasko).

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą poprawy, powinniśmy udać się do apteki i skorzystać z porady farmaceuty. Gdy kaszel utrzymuje się przez kilka dni, towarzyszy mu wysoka gorączka, wymioty, drgawki lub obserwujemy inne niepokojące objawy, musimy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze