Trwa ładowanie...

Właściwości zdrowotne czosnku niedźwiedziego

Avatar placeholder
09.07.2016 19:07
Właściwości zdrowotne czosnku niedźwiedziego
Właściwości zdrowotne czosnku niedźwiedziego (Shutterstock)

Czosnek niedźwiedzi jest coraz bardziej popularny w Polsce. Roślina dzięki swoim właściwościom leczniczym stosowana jest na przeziębienia i przy nadciśnieniu tętniczym.

1. Czosnek niedźwiedzi - pochodzenie i wygląd

Czosnek niedźwiedzi rośnie w Europie, na Kaukazie i w Turcji. W Polsce w naturalnych warunkach roślinę można spotkać przede wszystkim w Karpatach. W niewielkich ilościach występuje też w Sudetach i północno-wschodniej części kraju.

Nazywany też cebulą czarownic lub czosnkiem cygańskim jest zdrowszy od zwykłego czosnku. Cebula czosnku jest wąska, a liście podłużne i jajowate, przypominające liście konwalii.

2. Właściwości zdrowotne czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi jest bogaty w wiele substancji zdrowotnych. Posiada olejki eteryczne, których najważniejszym składnikiem są związki siarki. Dzięki nim, roślina wykazuje działanie przeciwnowotworowe i przeciwreumatyczne.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Preparaty ziołowe mogą być szkodliwe dla zdrowia"

Czosnek niedźwiedzi jest też bogaty w adeozyny, przez co korzystnie wpływa na układ krążenia, a także obniża poziom cholesterolu. Ponadto jest źródłem witamin A i C, żelaza, saponiny, aminokwasów i flawonoidów.

2.1. Czosnek niedźwiedzi wspomaga trawienie

Czosnek niedźwiedzi dzięki swoim właściwościom zdrowotnym przyspiesza perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom i wzdęciom. Nie powinny stosować go osoby mające problemy z przewodem pokarmowym lub chorujące na refluks żołądkowo-przełykowy.

2.2. Czosnek niedźwiedzi na układ sercowo-naczyniowy

Roślina ta w medycynie naturalnej wykorzystywana jest na obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Regularne stosowanie czosnku zmniejsza ryzyko wystapienia zawału serca, choroby wieńcowej czy udaru.

2.3.

2.4. Zapobiega powstaniu nowotworów i zwalcza pasożyty

Ze względu na dużą zawartość siarki, posiadającej właściwości przeciwutleniające, czosnek niedźwiedzi może zapobiegać tworzeniu się komórek nowotworowych. Związki pierwiastka ochraniają organizm przed działaniem wolnych rodników, które wywołują niebezpieczne stany zapalne.

 

Ponadto zapobiega infekcjom wirusowym, a dzięki obecności kwasu fenolowego rozrzedza zalegającą w oskrzelach wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie. Roślinę stosuje się także na pasożyty występujące w układzie pokarmowym.

3. Czosnek niedźwiedzi w kuchni

Czosnek niedźwiedzi można wykorzystać na wiele sposobów. Najlepiej stosować młode liście, które po roztarciu mają zapach i smak podobny do zwykłego czosnku. Roślinę można dodawać do mięs, sałatek, twarożku i ryb. Może być dodatkiem do dań dla dzieci, ponieważ pozytywnie działa na trawienie i wzmacnia odporność maluchów.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze